Africké fialky – stálice bytových oken

Říká se jim také Saintpaulinky, ale seženete je spíše pod označením africké fialky. Jejich domovinou jsou suché stepi poloostrova Zanzibar a Tanzanie. Za své mazlivé jméno vděčí svému objeviteli, baronu Saint Paul Klaire, díky němuž se tyto nenáročné květiny rozšířily do celého světa.

Africké fialky – stálice bytových oken Už na oknech našich babiček jste mohli spatřit fialové, bílé nebo růžové odrůdy… dnešním pěstitelům se ale podařilo vyšlechtit mnoho dalších barevných forem. Například žlutou nebo červenou. Pozadu nejsou ani barevné kombinace – k nejklasičtějším patří růžovo-bílá nebo modro-bílá. Pečlivým křížením vznikly i květy s pruhy nebo puntíky, s krajkovými okraji, plnokvěté, velkokvěté, miniatury a spousta dalších. Pokud ale s pěstováním afrických fialek začínáte, vybírejte nejprve klasické jednoduché jednobarevné kousky. Jakmile budete mít své pěstitelské návyky trochu zažité, můžete přikoupit i náročnější kultivary.

Jak pěstovat africké fialky

Světlo

Světlo základem zdravých a odolných rostlin je dostatek světla. Saintpaulinky patří k rostlinám milujícím hodně světla. Nesnášejí ale přímý sluneční úpal, takže je pěstujeme nejlépe na severním nebo východním okně. Jestliže máme k dispozici okna jen jižní nebo západní, použijeme rostlinky jako podrost k větší zetleni, např. pod ibišky nebo palmy. Další možností je nalepení husté záclonky nebo dekorativní fólie na spodní část okna, kde pěstujeme fialky.

I při dostatku světla se rotliny s oblibou vytahují za světlem. Tomu předejdeme tak, že květináčky obrátíme při každé zálivce o čtvrt obrátky. Jestliže se rozhodneme změnit fialce světelné podmínky, nikdy to neděláme v době nasazení poupat. Pouhé přemístění z jednoho rohu okna do druhého může mít za následek shození poupat a květů.

Zálivka

K zálivce používáme měkkou odstátou vodu pokojové teploty. Odstátí je důležité pro vyprchání chlóru. Pokud ale máte k dispozici čistou dešťovou vodu, použijte ji. Fialky zaléváme Africké fialky – stálice bytových oken do misky, abychom zabránili přemokření. V misce nesmí stát voda déle, než půl dne a rostliny znovu zaléváme, až když půda téměř úplně vyschne. Jednou za měsíc ale půdu prolijeme důkladně seshora, abychom zabránili usazování solí na povrchu půdy, které brání její dobré prostupnosti.

Mezi oblíbené mýty o fialkách patří, že nesnáší rosení, ovšem opak je pravdou. Rosení vlažnou vodou alespoň 4x do týdne jim velmi svědčí. Neprovádíme ho samozřejmě v době poledního slunce, ale večer nebo ráno. Před kapkami vody je ovšem potřeba zakrýt květy, např. kouskem čtvrtky, jinak se na nich vytvoří nevzhledné fleky. Rosení také pomáhá listům zbavit se usazeného prachu. Další možností je otírání vlhkým štětečkem jednou do měsíce.

Teplota

Africkým fialkám vyhovuje celoročně běžná pokojová teplota. V zimě ji můžete trochu snížit, ale ne pod 15 °C. v létě i v zimě je důležité větrání. Nehybný vzduch fialkám neprospívá a brání tvorbě květů. Ale pozor na průvan!

Přesazování

Fialky nejsou náročné ano na použitou zeminu. Do běžného substrátu stačí zamíchat trochu mechu nebo rašeliníku. Na dno květináče nasypeme nízkou vrstvu kamínků, abychom zabránili přemokření. Rostliny přesazujeme až ve chvíli, kdy jim začnou kořen prorůstat odtokovým otvorem v květináči. Nejvhodnější dobou je jaro, ale můžeme je přesadit kdykoliv od jara až do podzimu. Volíme jen o málo větší květináč a nikdy nepřesazujeme, pokud se rostlina chystá kvést nebo kvete, nejspíš by shodila všechny poupata i květy.

Rozmnožování

Fialky se nejčastěji rozmnožují tzv. řízkováním. Stačí odebrat jeden list s co nejdelší stopkou a vložit ho do vody nebo přímo do květináče se substrátem. Květináč je dobré zakrýt igelitovou fólií a udržovat neustále vlhký. Po dvou až třech týdnech vyraší drobné malé lístky. Ve sklenici s vodou necháme lístky pustit kořeny až do délky 1 cm, pak teprve zasazujeme do hlíny. Nové lístky se objeví do dvou týdnů.

Choroby a škůdci afrických fialek

Škůdci a chorobami Saintpaulinky prakticky netrpí. Jedinou obávanou metlou je hniloba kořenového krčku. Poznáme ji podle rozměklých odumírajících listových řapíků. Nejčastěji se objevuje v zimních měsících, když rostlinu nechtěně přelijeme. Pokud si napadených části všimnete včas, stačí je odstranit a celý substrát dobře prolít fungicidem. Na 14 dní omezit zálivku a rostliny se obvykle vzpamatují. V případě většího rozšíření choroby je třeba vyhodit postižené rostliny úplně.

Jak sami vidíte, pěstování afrických fialek není vůbec náročné. Všechna rady jsou jednoduché a snadno zapamatovatelné. Zpočátku možná budeme mít problém vzpomenout si v jednom okamžiku na vše (zalít do misky, otočit květináč, porosit), ale jakmile se vám tento osvědčený postup „dostane do krve“, nebudou mít vaše kvetoucí fialková okna konkurenci.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář