Afrikány: Krásné a užitečné letničky

Přestože většina afrikánů pochází převážně z Ameriky a jen nepatrné množství z Afriky, ujal se název afrikány. Tyto krásné letničky jsou taktéž známé pod jménem aksamitník.

Všeobecně jsou afrikány keříčkovitého vzrůstu a některé druhy mohou vyrůst až do 70 cm výšky, přičemž největší z nich mají květenství o průměru až 12 cm. Tyto rostliny se rozlišují do dvou základních skupin a to aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta) a aksamitník rozkladitý (Tagetes patula).

Afrikán 1

Odpuzují háďátka, pozor ale na slimáky

Přestože se zdálo, že pěstování afrikánů upadá v zapomnění, poslední dobou jejich oblíbenost stále stoupá a to nejenom díky jejich krásné zářivé barvě, ale pro jejich schopnost odpuzovat háďátka. Doporučuje se tedy umisťovat pár rostlin do skleníků nebo zahrádek s rajčaty nebo růžemi, kde vám pomůže se jich zbavit. Mezi další zajímavost patří výrazná vůně, která může být pro někoho až odpudivá.

Avšak toto není jediná výjimečná vlastnost, aksamitník se také může používat jako přírodní desinfekce půdy před jakoukoliv výsadbou. Jeho jedinou nevýhodou je, že chutná slimákům, a tak se často ihned po výsadbě stává jejich potravou, proto je nutné schovat si pár sazeniček a průběžně je do záhonků doplňovat. Zároveň je vhodné do okolí rozhodit pár granulek na slimáky, které jsou založeny na přírodní bázi, tudíž nejsou škodlivé pro domácí mazlíčky.

Afrikány

Jak afrikány vysévat a množit?

Afrikány sázíme v březnu a každé semeno umisťujeme zvlášť do květináčku nebo rovnou do truhlíku, protože rostliny není potřeba pikýrovat. Sazenice umisťujeme ven v květnu do humózní půdy a na slunné místo.

Můžeme je pěstovat jak v záhonech na zahrádce, tak v truhlících na oknech. Je to výjimečná letnička, která nemá vysoké nároky na pěstování a tak je ideální volbou pro pěstitele, kteří nechtějí věnovat zahrádce příliš času, avšak chtějí mít přes celé léto krásně rozkvetlou zahradu.

Truhlík s akamitníkem

Na podzim ponecháme několik květů, aby vysemenily. Pakliže posbíráte semena aksamitníku, další rok vám prakticky všechna vyklíčí a získáte nové rostliny.

Vyšlechtěny jsou spousty „nových“ kultivarů

Aksamitník jako i jiné letničky se stává objektem šlechtitelů, kteří vytvářejí nové kultivary, přičemž si ale rostliny povětšinou udržují alespoň náznak své původní oranžové barvy.  Šlechtěním se především mění tvar květenství, některé rostliny jsou plnokvěté a některé mají naopak jen pár okvětních lístků.

Detail květenství

Mezi nejzajímavější rostliny patří například kultivary skupiny „Bonanza“, které jsou výjimečné svou neotřelou kresbou květů a kultivar „Mr. Majestic“, který patří mezi nejkrásnější kultivar pocházející od českých šlechtitelů.

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář