Ampulárie – oblíbení šneci sladkovodních akvárií (2. díl)

Ampulárie, šneci sladkovodních akvárií


10. 8. 2011

-->

O tom, jak si pořídit do akvária krásně vypadajícího šnečka a na co všechno dát pozor při jeho chovu, jsme si pověděli v minulém článku. Dnes se k podmínkám chovu vrátíte už jen doplňkově, zato si povíme spoustu zajímavostí o rozmnožování a chování ampulárií.

Teplota a vzdušný prostor

Správná velikost akvária a vhodná potrava je pro vodní šneky velmi důležitá, ale nesmíme zapomínat ani na správnou teplotu vody. Ampulárie jsou šneci tropických oblastí z celého světa.

Ampulárie v akváriu

Ampulárie v akváriu

Ideální teplota vody se proto uvádí mezi 18-24 °C. Při 18°C budou ale téměř neaktivní a stěží přežijí jeden rok života. Při 22-24 °C budou o poznání čilejší, s chutí k rozmnožování a dožít se mohou i 3-4 let.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Nádrž s ampuláriemi musí být dobře zakrytá. Jsou to totiž náruživí cestovatelé a pokud je objevíte pozdě, nepomůže jim ani důkladné zavíčkování. Mezi víkem nádrže a hladinou musí být také několik centimetrů vzduchu. Pokud plánujte ampulárie rozmnožovat, počítejte alespoň z deseti.

Rozmnožování ampulárií

Někdy se o ampuláriích tvrdí, že se v běžném akváriu nerozmnožují. To není tak docela přesné. Lepší by bylo říci, že se nepřemnožují. Kladou totiž hrozen bělavých až oranžových vajec kousek nad hladinu a líhnutí mladých trvá 3-4 týdny. Pokud tedy nemáte o malé šnečky zájem, stačí vajíčka jednoduše odstranit.

Pokud naopak o mláďata stojíte, můžete je jednoduše ponechat na místě a počkat, až se malí šneci vyklubou. Někteří akvaristé doporučují hrozen odstranit a přemístit na plovoucí předmět do jiné nádrže,

ale pokud neplánujete velkochov, nedoporučuji to. Zaprvé můžete vajíčka přenášením snadno poškodit a zadruhé v čerstvě založeném akváriu nemají mláďata dostatek řas a další přirozené potravy, které je v běžné nádrži spousta. Vylíhnutí šnečci jsou poměrně velcí, takže jim většina ryb neublíží. Větší ochranu jim poskytne velký trs plovoucích rostlin nebo důkladně osázená zadní stěna akvária. Jinak se o ně nemusíte vůbec starat.

Hrozen vajíček ampulárií pod krytem akvária

Hrozen vajíček ampulárií pod krytem akvária

Zajímavé je, že ampulárie nejsou hermafrodité, jako většina plžů, ale gonochoristé. K páření a kladení vajec proto samec i samice. Protože se ale pohlaví u ampulárií rozezná jen těžko, doporučuji koupit minimálně 4-5 jedinců, jen tak máte (skoro) jistotu, že budou ve skupině zastoupena obě pohlaví.

Zvláštnosti v chování ampulárií

Někteří akvaristé označují ampulárie za nejzajímavější objekt akvária. Nejzvláštnější je na nich asi jejich nadechování: vyšplhají po skle těsně pod hladinu, vystrčí chobot a začnou houpavými pohyby pumpovat vzduch. Někdy se pak ze stěny odlepí a volným pádem sestoupí na dno nádrže, kde pokračují v průzkumu terénu. Jsou také poměrně rychlé, zvlášť při podávání potravy, což pravidelně překvapuje moje návštěvy.

Někdy se rozhodnou dát si třeba na půl dne šlofíka, zavíčkují se na dně nádrže a přestanou reagovat. Někdy je akvaristé považují za mrtvé a vyhodí, ale to je chyba. Pokud si nebude jistí, šnečka vytáhněte a přičichněte k němu. Pokud zapáchá, nedá se už nic dělat, ale pokud ne, vraťte ho zpět a určitě se velmi brzy zase rozleze.

Blíží se konec poznáte také podle chování. Starý šnek většinou začne odmítat potravu, je apatický a jen čas od času se vyleze nadechnout. Smrt je otázkou několika dní. Ale ampulárka netrpí ani není nemocná, není proto nutné ji přendávat do samostatné nádrže nebo dokonce okamžitě usmrtit. Nechte ji odejít důstojně a v klidu. Bude vám vděčná.

Jsem takový neposedný človíček, který rád neustále zkouší nové věci,a o všechny užitečné informace se hned rozdělí s ostatními. Takový neposedný zvídavec, co dělá věci často úplně jinak, než ostatní. Mám doma všechno možné od akvarijních rybek po gekončíky a zelenou džungli na parapetech, takže se opravdu nikdy nenudím. Když mi přece jen trochu času zbude, s chutí si zatančím něco z orientu nebo tvořím různé drobnosti do útulného bytu.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

73 komentářů

  • Tomáš says:

    Dobrý den
    Mám šneky – Ampulária žlutá – Ampullaria austral, a v jednom akváriu se jim krásně daří a v druhém jim ulita vybledne až skoro stratí barvu. Co je za problém??? Děkuji

  • Klara says:

    Dobrý den,jak zabránit kladení vajíček a rozmnožování. Máme dva šneky a už nám 3x nakladly vajíčka….

  • Michaela says:

    Moji sneci udelali po celem akváriu milinke průhledné kulicky nevim co to je

  • Lucie says:

    Dobrý večer, paní Šrámčíková,
    děkuji za pěkné články o Ampuláriích.
    Ještě před pár dny byla moje Ampulárie čilá a pak se zavíčkovala. Jak píšete, myslela jsme si, že je mrtvá. Naštěstí jsem ji dala vedle do sklenice a doufala jsem. Druhý den se ukázala, takže jsem jí vrátila zpět do akva. Bohužel stále není moc čilá a dnes se navíc zahrabala do substrátu. Mohla byste prosím napsat, proč se zahrabala?
    Děkuji,
    Lucie

    • Dobrý den,

      paní Šrámčíková už v našem magazínu nepůsobí. Nicméně si troufám tvrdit, že zahrávání se není pro ampulárie vyloženě netypické a nemělo by vás znepokojovat.

  • co?????? snad je šnek hermafrodit tak je to tak , že když je mu snad dobře tak se sám oplodní můj šnek Hankie to tak udělal lol když nevíte tak…..

  • Naďa says:

    Dobrý den, koupila jsem si šneky dva žlutý a dva hnědý. Zpočátku tak týden normálně lezli a baštili. Byli čilí. A teď jsou šnečci ůplně neaktivní. Buď jsou na dně a napůl zavření a nebo jsou přicuclí u hladiny nehýbají se. Podotýkám, že mám čerstvě založené akvárka tak 3 týdny. Chybí jim něco? Prosím poraďte.

  • Lenka says:

    U mě je vtipné že jsem koupila dva náhodné šnečky na řasu, tu spásali jak stádo krav a teď koukám… Na skle je hrozen vajec… No co s tim budu dělat.. 😀 asi taky poběhám nějaké zverimexy 😀

  • Dita Řáhová says:

    Dobrý den mám dotaz. Zhruba před 2 měsíci jsem si koupila ve zverimexu jednu ampularii. Teď z odstupem 14 dní mi nakladla 4 kokony. Je v akváriu sama. Tak je možné, že už takhle jsem jí koupila. Zajímalo by mně kolik jich v sobě ještě má??? A jestli to může klást i když není oplodněná. Doufám, že jsem to napsaly srozumitelně. Jsem úplný laik. Moc děkuji za odpověď…

    • Dobrý den,

      ampulárie může být oplodněná již ze zverimexu, sperma může dlouho uchovávat a naklást tak oplodněná vajíčka až se zpožděním. Stejně tak se ale může stát, že naklade vajíčka neoplodněná. Přesně vyčíslit, kolik sperma či vajíček v sobě má a kolik kokonů ještě naklade, bohužel vyčíslit neumím.

  • Filip says:

    Mužu se zpetat čím krmit čerstvě vylíhnuté ampulárie?

    • Dobrý den,

      strava mladých ampulárii se neliší od strany dospělců, neměly by vyžadovat žádnou péči (jen je vhodné je přesunout, pokud by hrozilo požírání většími rybkami).

      Jak stojí ve článku, ampulárie nepohrdnou kouskem salátu, mrkve, špenátu, běžně jí krmivo pro ryby, řasy a v nouzi vodní rostliny.

  • Jana says:

    Dobrý den, měla bych dotaz ohledně kokonu vajíček. Při horní části se vyskytla plíseň, slizovitá v podobě bílých krupiček. Co s tím udělat? Odstranit napadenou část kokonu? Je to již druhý kokon, ale narozdíl od prvního právě s tímto problémem, leč podmínky jsou stejné jak předtím tak nyní. Na kokonu neulpívá žádné krmení pro rybičky ani nic jiného, přes jemnou odvětrávací mřížku krytu akvárka se také nic nedostaně. Jakým důvodem tedy plíseň vznikla a co s tím dělat? Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den,

      bohužel s tímto nemáme zkušenost a nepodařilo se mi najít informaci ani na internetu, včetně anglických webů zaměřených na ampulárie. Bez dalších detailů (hodila by se fotografie) se obávám, že neporadím.

      Pokud byste příčinu / řešení našla jinde, budeme rádi, když dáte vědět dalším čtenářům.

  • Monika says:

    Dobrý večer,
    ráda bych se podělila o zkušenosti s chovem ampularií. Jako absolutní laik jsem si přinesla dva modré exempláře, cca 2 cm velké. Oba šnekouni se i přes moji péči těšili perfektní kondici a vždy dobré nálady. Po milostných hrátkách jsem se radovala z první, druhé i páté snůšky. Vajíčka šnekouni kladli s odstupem pár dní. 5.6., 11.6., 15.6., 22.6. a 4.7. První snůška se nelíhla a nelíhla. Všechny ostatní se vylíhly velmi brzo po nakladení, po pěti, sedmi, deseti a dvanácti dnech se šnečkové rozutekli po nádrži (120 l, osazeno dvěma páry Ancistrusů a živorodkami). Při líhnutí vajíček jsem si všimla, že se mimča líhnou nejlépe, když je v předpokládaném termínu líhnutí průběžně několikrát denně pokropím vodou z nádrže. Rozhodně jsem tím urychlila a usnadnila klubání mimin. Stejným způsobem jsem zachránila první snůšku, kterou jsem už odepsala, přesto se po dvou dnech kropení vodou ze zdánlivě marných vajíček šneci bez újmy vylíhli.
    Poslední kokon s vajíčky jsem byla nucena z nádrže odstěhovat. Povedlo se mi odtrhnou „balíček“ relativně neporušený, který se mi podařilo velmi snadno přilepit na sklo nádrže nové a to pouze namočením zadní části kokonu. Bez problémů se kokon díky vlhkosti přilepil na sklo, kde po zaschnutí držel jak se patří.
    Bohužel krátce po poslední snůšce jeden z „modrásků“ uhynul. A tím byl konec i s kladením snůšek. Teď má modrásek žlutého parťáka, ale zatím spolu nekomunikují. Tak snad se jim zadaří později 😉
    Modrásků mám nyní spoustu, v případě zájmu pište na 778542003.
    Chovu Žďár 🙂
    Monika

  • Markéta says:

    Dobry den,pred nedavnen jsem koupila dve ampularie na doporuceni,byť jen dve,mnozi se jak myši 😀 .Chtela bych se zeptat,zda je muzu dat bokem do nejake sklenice,ty male,a zda potrebuji filtraci.Takhle budu mit za chvili akvarko se šnekama a ne s rybičkama 😀 . Dekuji Motyčková

    • Dobrý den,

      pro krátkodobý pobyt malé ampulárie můžete oddělit např. do sklenice. Ale dlouhodobě to vhodné řešení rozhodně není. Pokud další mladé nechcete, doporučuji spíše zřídit druhé akvárium, kdy každá ampulárie bude v jednom, nebo jednu ampulárii prodat / darovat. Případně kokony odřezávat a znemožnit tak další líhnutí potomků.

      Podmínky pro chov jsou zmíněny v obou dílech našeho dvojčlánku o ampuláriích.

  • Denisa says:

    Dobrý den,
    dnes jsem objevila na akvariu kokon vajíček. Je to poprvé, co se s tím setkávám u šneků. Dočetla jsem se o tom dost, ale zajímá mě, když mám v akva i šneka tzv. Helenu, která žere malé šneky (kalsické, co se přemnožují), mohla by se pustit i do vajíček? Popř, jak cca budou velcí šnečci až se vylíhnou, vylíhnou li se. Mohla by sežrat i je?
    Děkuji za oepověď.

  • Janka says:

    Dobrý den,
    v prosinci 2017 si syn vybral ve zmerimexu 1 ampulárii do svého akvárka. Dneska jsme z akvárka vylovili 25 pidi malých šneků, převážně schovaných v plovoucí kytce. Je možné, že šnek, ač sám takovou dobu, může naklást oplodněná vajíčka? Další moje otázka je, během půl dne nám dneska umřela beta, ač neprojevovala žádné příznaky, dopol i odpol čiperná v akvárku a večer syn nalezl na dně mrtvou? Díky za odpověď.

    • Dobrý den,

      ano, podobný dotaz už zde byl. Ampulárie jsou schopny uchovávat si sperma samce dlouho po spojení a vědomě oplodnit vajíčka až za delší čas.

      Co se týče úmrtí rybky, tam mohou být doslova desítky příčin od nemoci po kvalitu vody, příčinu úmrtí bez dalších detailů nelze určit.

  • Alexandra says:

    Dobrý den. Ampulárie mi nakladly vajíčka v akva, kde jsou axoloti. Kdyby se zadařilo, jak má, bojím se, že ty prcky axíci sežerou. Co mám udělat? Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den,

      s tím bohužel nemám zkušenost a nenašel jsem ani obdobné informace na internetu. Pro úplnou jistotu mě napadá jen oddělení obou druhé do samostatných akvárií, ale předpokládám, že takové řešení pro vás možné není. Doporučil bych spíše radu odborníka na akvarijní chov a kombinování jednotlivých druhů v jednom akvárku.

  • René says:

    Dobrý den všem. Chtěl jsem se podělit a zároveń zeptat. Koupil jsem si tento druh šneka před 4 měsíci. Celkem vyrostlý jedinec asi tak 1,5 cm. Přišel jsem domů a koukám se po akvárku mám asi 12 malých šneků, nechápu jak je to možné, když jsem záměrně koupil jen jednoho jedince abych předešel přemnožení.

    • Dobrý den,

      ano, toto se někdy stává. Je pravděpodobné (nemám to tedy ověřené), že ampulárie patří k živočichům, kteří jsou schopni po spáření sperma uchovávat a oplodnit s ním vajíčka až po nějakém čase. Proto máte nyní malé ampulárie zdánlivě bez přítomnosti druhého jedince.

  • Nadia says:

    Dobrý den mam v akváriu ampularii cca pul roku koupena ve zverimexu dnes jsem nasla nad hladinou snuzku vajíček ale pochybuji o tom zda se vylíhnou šneci pokud byla samička oplodněná nevim zda tak dlouho mohla uchovat sameckovo dárcovství? Pockam cca 5 tydnu zda z hromádky neco bude. Memu akváriu se zacalo dařit ancistrus sameček se peclive staral v úkrytu o jikry az pote jsem zjistila proc se vecne schovává nenapadlo mne ze ceka rodinu. ;-))

  • Petr says:

    Já jsem mladý akvarista a tohle jsem vůbec nevěděl měl jsem asi štěstí protože mám dva šneky ampulárie a rozmnožily se

  • Bořek says:

    Tak už jsou vajíčka nakladene doufám že se to podaří

  • martin movotny says:

    ale vhko tam zadne není sou pod krytem akvárka.
    a jak poznam ze sou vychle ty vajcka?

    • – Vlhkost: Stačí vysoká vzdušná vlhkost, ne přímo vlhkost ve smyslu namáčení.
      – Vyschlá vajíčka: Poznáte to bohužel jen velmi těžko. Doporučuji spíše počkat 3-4 týdny a když se nevylíhnou, tak je poté během pátého týdne od nakladení strhněte.

  • martin movotny says:

    Dobry den mam na krytu sneci vajcka nejou ve vode sou na krytu dyl nez dva tejndy nevim jeztli uz nesou vyshle nebo jeztli je tam mam porad nechat dekuju moc kdyztak foto zaslu

  • Radka Drblíková says:

    Mám dvě ampulárie.Měla jsem je v 15- ti litrovém akváriu společně s pěti bety bojovnicemi.Ale proto,že mi neustále špinily sklo u akvária a několikrát nakladly i vajíčka,přendala jsem je do skleněné vázy cca 2 l.Co bych jim měla dávat za potravu?Pokud byly v akváriu,tak jsem pro ně potravu nijak neřešila a rostly jako z vody?? Teď mám ale obavu,aby přežily??

  • N. says:

    Koupim dospele ampulky zlate barvy ve vetsim mnozstvi.Do chovu ne na zkrm.Cenu nabidnete,dekuji.Jen volat na Tel.607 519 225. Plzen mesto.

  • Jirka says:

    To, že je doba vykuleni u ampularii 4až 6týdnů je překlep. Po dvou dnech jsem je vyndal ze spodní strany skla a dal je na kousek polystyrenu do malyho akvárka a za další dva dny byli venku mali snecci ???? Takže 4-6DNŮ je správně!!!!

  • rr says:

    Luku díky za rady
    Poslední dobou se mim ampuláriim dobře daří a dokonce se začali hojně množit
    mám žluté i pruhované
    jediné co mně trápilo, je zřejmě nedostatek „vápna“ ve vodě,protože ty moji giganti i ti malí mají přesně dle podnětů co tu čtu,poškozené ulity jak odlupováním tak dírkama.
    nenapadlo mne že se to dá vyřešit tou sepiji kostí,je to jednoduchá a účinná rada…
    jinak jsou ve výborné kondici a stále šmejdí po akvárku.
    žerou i patentky a velice rychle rostou.
    nato že mám malé akvárko,vyrostli nezkutečně rychle a mají i nádhernou barvu ulit i „těla“
    tak chovu zdar
    R

  • Marek says:

    Dobrý den, dnes se mi naskytla děsivá podívaná: ampularie opustila ulitu a brzy nato u hladiny uhynula. Co může být příčinou takového chování? Jak mu předejít? Díky za odpověď.

    • Dobrý den, velmi těžká otázka. Může se jednat o neovlivnitelné faktory (vrozená vada, nemoc) stejně jako ovlivnitelné (kvalita vody, stravy). Bohužel lépe v tomto případě nikdo, kdo akvárko a ampulárii neviděl naživo, asi neporadí.

  • Adéla nirofterova says:

    tyhle šneky mam doma už nekolik let ? občas jsou to hrozný bastardi… už nekolikrat sem se lekla že pošli. ?
    ?? mam je ve 100l akvarku a jsou krásní
    ?????

  • Míša says:

    Dobrý den již 2 týdny máme nad hladinou vajíčka jak prosím poznám jestli jsou oplodněna?
    Moc děkuji za odpověď

    • Dobrý den,

      zpravidla jsou vajíčka oplozená, což však neznamená, že se mláďata vylíhnou. Bohužel (ne)oplozenost nepoznáte předem, a tak v každém případě byste měli věnovat vajíčkům náležitou péči. Jde zejména o zajištění dostatečné vlhkosti kokonu.

      Často vajíčka nechají majitelé zaschnout, ať už cíleně, či nevědomostí, což způsobí, že se žádní mladí nevylíhnou.

  • eva veselá says:

    Dobrý den,chci poprosit o radu.Mám dvě ampulárie,celkem snesly asi 12 snůšek.První dvě byly oplodněné.Ostatní jsou na povrchu jakoby zaschlé a vevnitř sliz,nic z nich není.Nevím,jestli snáší obě,nebo jedna.Máme je 7 měsíců.Je možné,že byly oplodněné ještě z obchodu a teď snáší neoplodněné snůšky?Nebo co s tím?Děkuji za odpověď.Eva Veselá

    • Dobrý den, v první řadě by bylo vhodné zjistit, zda máte skutečně dvě samičky nebo samce a samičku, což ale není snadné. Je ale skutečně možné, že jedna nebo obě ampulárie byly oplodněny již z obchodu. Ampulárie jsou schopny dlouhodobě uchovávat sperma a naklást oplodněná vajíčka až po několika týdnech nebo měsících.

  • Hanka says:

    Dobrý den,
    mám jen jednu ampulárii cca 1 rok. Před pár dny nakladla nad hladinu akvária vajíčka. Dle dostupných informací nemohou být oplodněná. Mám cca 3-4 týdny vyčkat nebo je rovnou zlikvidovat ?

  • David says:

    Dobrý den,

    máme doma 2 ampulárie společně s pavímy očky a přítelkyně tvrdí že viděla šneka ja pojídá jednu rybičku a že od té doby co máme šneky jich už ubylo hodně. Je to opravdu možné že by si nějákým zbůsobem rybičku ulovili? Přijde mi to komické, ale nevím.

  • Kristýna says:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na zvláštní chování (možná to je zcela běžné, ale já o tom nic nevím 🙂 ) mé ampulárie. Vždy tak jednou za den vyleze ke hladině aniž by se chtěla nadechnout. Vyloučí ze své nohy sliz těsně pod hladinu u ústního otvoru, což trvá tak minutu a následně ho sní. Má toto chování nějaký význam nebo jí například něco schází v potravě? Děkuji za odpověď.

  • Marie says:

    Dobrý den . Potřebuju radu. Mám 3 sneky a poslední dobou jsou ná sobe neustále prilepeni jen málo kdy se od sebe odlepi.. nevím co to znamená.. trvá to uz delší dobu . Děkuju

    • Dobrý den,

      mohlo by se jednat o páření. Bohužel nevádíte konkrétne jak dlouho a často jsou na sebe šneci „nalepení“. Těžko tedy soudit.

      Preventivně bych doporučil zkontrolovst kvalitu vody. Bohužel lépe neporadím.

    • rr says:

      na 100%se páří..očekávejte v dohledné době „kokonky“ na skle

  • Honza says:

    Dobrý den,
    Chtěl bych se zeptat jak dlouho může být Ampulárie v sáčku ze zverimexu? Dneska jsem jí pořídil ale dneska už se domů k akvárku nedostanu… Až tak zítra odpoledne, je to velký problém? 🙁

    • Ruda says:

      Dobrý den chtěl bych se zeptat velký ampulárie mají ulitu narušenou jako stromy od kurovce je to nedostatek vápníku nebo něco jiného co proti tomu dávat sepii nebo nějaké vitamíny děkuji za radu

      • Dobrý den,

        na serveru http://www.moje-akvarium.net/ jsem našel následující odpověď:

        Šnekům a především Měchýřce východní (Ampulárii) se dělají díry v ulitě, co to způsobuje?
        Běžným chemickým jevem je rozpouštění vápence kyselou vodou – k tomu dochází i ve Vašem akváriu, pravděpodobně v důsledku přihnojování oxidem uhličitým. Pokud přestanete hnojit co2, hodnota pH vody v akváriu nejspíše půjde do neutrálnu nebo mírně zásadita a rozpad ulity přestane.
        Další možností je přikrmovat šneky nešumivými, pomaleji rozpustnými, kalciovými tabletami – zkuste se zeptat v lékárně.

        Snad to pomůže.

        Lukáš Jirsa

  • Eliška says:

    Dobrý den, tak z vajíček se opravdu vylíhli šnečci 🙂 takže jste měl pravdu 🙂

  • Eliška says:

    Dobrý den, před časem jsem dostala Ampulárii mám jenom jednu a dnes při údržbě akvária jsem našla na víku vajíčka nevím zda předešlí majitel jich měl víc. Je nějaká možnost že jsou vajíčka oplodněná ?

  • Lucie says:

    dobry sneci vajicka spadla pod vodu je to spatne prezijou to nbo spise vyklubou se dekuji za odpoved

    • Dobrý den,

      obávám se, že je to problém. Zkuste vajíčka přendat opět na sucho např. do sklenice od okurek, kde bude po dně nějaká voda, aby bylo ve sklenici vlhko a po vylíhnutí do ní šneci mohly padat. Ve vodě by se vyvíjet jedinci neměly.

  • Lucka says:

    Dobrý den chci se zeptat , máme takové obyčejné dvaceti litrové akvárium s živorodkami . Máme tam jen 4 šneky ampulárií – koupili jsme je malé za 5 Kč a ted jsou už velcí . Nepočítali jsme s tím že se budou rozmnožovat . Divné je ale to , že během noci ( zapomněli jsme přikrýt akvárko ) nám jeden šnek vylez a nakladl vajíčka přímo uprostřed stěny akvária (zvenku) . Naštěstí vylez až k ránu a ještě byl živý – dali jsme ho zpátky a ted je plný energie . Vajíčka jsem seškrábla a dala do vody ( nic jiného jsem dělat nemohla) ale nevím , jak dlouho byli na suchu . Je možné že třeba maliné množství přežije ? Děkuji za odpověď
    P.S. jedná se o vcelku velké množství vajíček (kvádr 2 krát 6 cm)

    • Dobrý den,

      zřejmě píšu pozdě, ale domnívám se, že pokud nebyly vajíčka na suchu dlouho, mohla přežít. Potřebuji pouze vlhké prostředí.

      Budeme rádi, když napíšete, jak to dopadlo. 🙂

  • Nikol says:

    Ach jo .. a já doufala že to jsou hermafroditi tak stačí dva .. 😀 tak nic no .. a i když není sameček tak samička naklade jikry ? vím že je sameček neoplodní ale je možné že naklade ? a kdy je naklade ? 🙂 Děkuji moc

  • Děkuji za povzbuzení že nejsem sama. Máme doma už malé zoo a botanickou zahradu a jsem ráda, že mi manžel vše trpí! Máme doma 9 druhů zvířáteka a nějaké venku, ale jsem ráda že se vždy dozvím něco nového a těším se na monožení apmpurááníí. A´t se těší zverimexy v okolí! Přeji vám zdarvé zvířátka a hodně květinek na parapetech!

    • Lukáš Jirsa says:

      Dobrý den,

      děkujeme za komentář 🙂

      Rádi publikujeme fotografie Vašich zvířátek, květin, či dalších zajímavostí, máte-li zájem.

      E-mail: info@pcznalec.cz

      Hezký víkend
      Lukáš Jirsa

  • -->

Podobné články