Bacopa zvaná brahmi – bylinka do čaje i akvárií

U nás je tato bylinka známá především jako rychle rostoucí akvarijní rostlina. Málokdo ale ví, že z jejích sušených listů lze připravit i antioxidační léčivý čaj. Její pěstování je snadné a navíc estetické. Určitě by neměla chybět v žádné moderní domácnosti.

Odkud pochází brahmi?

BacopaNávštěvníci obchodů s bylinkami a orientální medicínou znají bacopu pod neméně půvabným názvem brahmi. Akvaristé zase nedají dopustit na označení Bacopa monniera nebo také Bacopa drobnolistá. Původní domovinou bacopy je Indie ale dnes již roste prakticky kosmopolitně.

Bacopa monnieri je bylina nízkého vzrůstu se silnými stonky a drobnými vstřícně rostoucími listy. Vyhovuje jí prakticky jakákoli vodní plocha s nepříliš hrubým dnem, ale roste i na podmáčených březích řek a potoků. Dává přednost místům s vyšším slunečním zářením, ale přiměřeně prospívá i v polostínu. V letních měsících kvete drobnými nafialovělými květy. Kromě semen se ale množí i díky oddenkům nebo odpadlým částem stonku, které se velmi snadno zakořeňují.

Jak pěstovat bacopu?

Pokud jste vlastníkem zahradního rybníčku nebo středně vytápěného akvária, máte z poloviny vyhráno. Bacopa potřebuje pro svůj bujný růst rozmezí teplot ideálně Bacopamezi 18-28°C a dostatek světla. Na tvrdost ani kyselost vody není náročná, zato je vhodné jí vodu mírně osolit. Asi tak 1 vrchovatou polévkovou lžíci na 10 l vody.

Půvab bacopy vynikne hlavně v trsech. Sázíme ji raději do zadní části nádrže, protože dokáže během velmi krátké doby vyrůst až k hladině. Pokud najde nad hladinou dostatek prostoru, začne vyčnívat z akvária a s trochou štěstí brzy objevíte na vrcholech stonků malé květy. Z tohoto úhlu pohledu je pěstování v zahradním rybníčku rozhodně praktičtější.

Jestliže chcete bacopu používat i k potravinářským účelům, určitě ji nehnojte běžnými přípravky pro akvarijní rostliny. Raději do substrátu vmíchejte několik lžic rašeliny nebo listovky. Nezapomeňte na dobrou filtraci. A to je vlastně vše.

Ideální je pěstovat bacopu v samostatné nádrži bez rybiček, třeba společně s bahnatkou vonnou (Limnophila aromatica), jejíž listy se používají v Asii do salátů. Jednou za čas nať jednoduše ostříhejte a nechte usušit na místě s dostatečným prouděním vzduchu. Nebude to trvat dlouho. Poté sušenou brahmi přesuňte do dobře uzavíratelné nádoby a uskladněte na suchém místě.

Pokud se vám podaří sehnat bacopu ve specializovaných pěstírnách, kde pěstují rostliny emerzně (nad vodou), nebudete akvárium vůbec potřebovat. Postačí vám širší mělčí květináč – spíše miska a dostatečná zálivka. Substrát musí být neustále mokrý. Suchozemská forma bacopy má poněkud tužší, tmavě zelené a chlupaté listy.

Léčivé účinky brahmi

Jak jsme si už řekli, užívanou částí rostliny jsou sušené listy a stonek. Po staletí je s úspěchem používá čínská medicína při nervovém vypětí, nespavosti, poruchách paměti a astmatu. Bacopa rovněž podporuje paměť a kognitivní funkce.

BacopaZ účinných látek v listech nalezneme především: alkaloidy, saponiny a steroly. Mnoho z těchto účinných látek bylo izolováno už před více než čtyřiceti lety v laboratořích indických vědců. Obsahuje také velké množství vitamínů skupiny B.
Dnes se bacopa používá nejčastěji při problémech s poruchami paměti. Účinně podporuje kognitivní funkce. Zlepšuje přenos nervových impulzů a zvyšuje aktivitu neuronů. Podle nejnovějších studií pomáhá zpomalit nástup a rozvoj Alzheimerovy choroby.

Účinná je také při problémech s astmatem. Obsažené látky rychle uvolňují křeče v plicích a průduškách. Působí také jako krevní tonikum a dá se zařadit i mezi antioxidanty. V Číně je Bacopa monniera používaná i při léčbě potence. Používá se jako podpůrný prostředek při léčbě některých typů rakoviny.

Nezanedbatelné účinky má také při léčbě úzkostných poruch a deprese – při dlouhodobém podávání. Chrání také před toxicitou některých agresivních léků, např. kortikosteroidů nebo léků na rakovinu.

Jak užívat brahmi

Sušené listy Bacopy se užívají ve formě odvaru. Obvyklá denní dávka je 5-15 gramů připravených ve formě odvaru. Pro preventivní užívání (podpora paměti) postačí 5 g denně. Při preventivním působení proti astmatu a Alzheimerově chorobě užíváme 10 gramů denně a používáme-li odvar jako podpůrnou léčbu při rakovině, vhodíme do hrnce celých 15 gramů.

Vaříme asi 10 minut ve 350 ml vody, přecedíme přes plátno (vyhýbáme se použití kovových nástrojů) a necháme vychladnout. Poté odvar rozdělím do tří dávek, které popíjíme během dne. Můžeme užívat dlouhodobě.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

Přidejte komentář