Batika – skvělý způsob jak zkrášlit interiér

Batikovat můžete textilie různých tvarů, ale také barev. Aplikovat můžete postupně více než jen jeden odstín a tak vytvořit působivé barevné efekty. Takto obarvené látky jsou velmi vhodným doplňkem do interiérů. Můžete z nich udělat závěsy, přehozy na postel, ušít povlečení či ubrusy. Využití je opravdu univerzální. Dříve lidé používali přírodní barviva jako je jíl, cibulové slupky či slupky z brambor. My dnes máme tu výhodu, že můžeme sehnat speciální barvy k barvení textilií, které se prodávají ve velmi široké barevné škále.

Začínáme – jaký druh batiky je nejjednodušší a co budu potřebovat?

Batika je velmi působivá technika dekorace látek. Existuje mnoho druhů batikování, přičemž obrovská výhoda je, že můžete začít u těch nejjednodušších a postupně, jak se budete zlepšovat, budete pokračovat ke složitějším, jako je například vosková batika.

Teď ale zpět na začátek. Dnes si povíme něco o tom, jak barvit textilie tou nejjednodušší možnou formou, a sice vyvařením v barvě na textil značky

vyvazovaná batika více barev

Duha. Jedná se o modré pytlíky, které seženete prakticky v každé drogerii. Cena se pohybuje kolem 30 korun.

Nejprve si sežeňte veškeré potřeby, bez kterých batikování není možné. Jedná se o světlou, ideálně bílou, látku (nejhodnější materiál je stoprocentní bavlna), batikovací barvu Duha, provázek nebo pevnou vlnu, případně nějakou destičku či drobné kamínky (ideální jsou oblázky, které jste si přivezli z dovolené u moře).

První barvení látek – jak na to – vyvazovaná batika

Pokud tedy máte vše připraveno, můžeme začít. Chcete-li barvit jednu látku ve více barvách, je důležité rozhodnout, v jakém pořadí v nich budeme látku namáčet. Postupujeme vždy od nejsvětlejší k nejtmavší barvě. Pokud tedy máme připravenou červenou, žlutou a oranžovou, prvně použijeme žlutou, poté oranžovou a naposled červenou. Vždy počítejte s tím, že dojde k míchání barev a tudíž ke zkreslení odstínů. Odstín můžeme ovlivnit také tím, jak dlouho necháme látku v dané barvě ponořenou.

Barvu rozmícháme dle návodu na barvě Duha a poté do ní ponoříme látku, která je vyvázána dle následujícího návodu.

Vezmeme textilii a provázek (vlnu) a začneme omotávat. Můžete látku zmačkat a celou ji zavázat (uzly vždy pevně utahujte), tak docílíte nepravidelného efektu. Tato technika je nazývána mačkaná batika.

Vyvazovaná batika oranžovou a žlutou
Oranžovo-žlutý ubrus s vyvazovanou batikou

Velmi efektivní je vyvazovaná batika, kdy na látce vytváříme kruhy tak, že látku uchopíme v určitém místě a necháme ji volně splývat dolů. Tak vytvoříme cíp a ten postupně omotáváme provázkem. V místech, která jsou omotána, zůstane původní barva látky, tam, kde provázek není, se chytí nová barva. Po vyvaření v jedné barvě provázky rozvážeme, navážeme nové a ponoříme do dalšího odstínu.

Další možností je vkládat do látky kamínky a ty omotávat provázkem, případně celou látku seskládat na čtvercovou destičku, tu následně celou omotat provázkem a ponořit do batikovací barvy. Takto jednoduše vytvoříte velmi efektivní čtverce.

Vyvazovaná batika už mne nebaví, co dál?

Pokud již máte dost zkušeností s vyvazovanou batikou, můžete pokročit k dalším, složitějším technikám, které ale vytváří velmi pěkné efekty. Velmi oblíbená je například sypaná batika, vosková batika, litá batika.

Nebo vyzkoušejte savování, které s batikou úzce souvisí. Jedná se prakticky o opačnou techniku k batikování. Látku totiž neobarvujete, ale naopak odbarvujete. O tom ale až někdy příště.

Líbil se vám článek? Chcete se na něco zeptat? Nebo jste si batikování sama vyzkoušela? Neváhejte a vzneste dotaz nebo se podělte o své zkušenosti v komentářích. Můžete také poslat odkaz na fotografie vašich výtvorů, budeme se těšit.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář