Pod latinským názvem Rosmarinus officinalis se skrývá velice populární bylina – rozmarýn lékařský, která si právem získala místo na našich zahrádkách a balkonech.
Popis bylinky
Rozmarýn lékařský, lidově rovněž rozmarýnka, je, jak už sám název napovídá, léčivou rostlinou. Tato stálezelená bylina z čeledi hluchavkovitých je velice aromatická, a proto rozmarýn snadno poznáte především právě podle specifické vůně.
Pěstování rozmarýnu
Keř rozmarýnu může dosahovat až do výšky dvou metrů, nicméně na balkóně či za oknem nám do takových rozměrů nikdy nedoroste. Rozmarýn lékařský kvete koncem jara a začátkem letního období. Rozmarýn je poměrně nenáročnou bylinkou, která má ráda sluníčko. Nicméně se jí daří i v zastíněnějších částech zahrádky či balkonu. Rozmarýn vyžaduje odvodněnou, přesto dostatečně vlhkou půdu. A protože nedobře zvládá velký chlad, je nutné nádobu s touto bylinkou přenést na zimu do místnosti, kde nemrzne. V případě, že máte rozmarýn na zahradě, přikryjte jej netkanou textilií.

Chuť a použití
Rozmarýn je pro svou specifickou chuť a výraznou vůni připomínající kadidlo velice oblíbený v gastronomii. Listy jehličkovitého vzhledu jsou velice často využívány i jako ozdoba pokrmu. Rozmarýn dodává pokrmům trpce kořeněnou chuť. Pokud máte rádi provensálské koření, rozmarýn je jeho součástí. Tato bylinka se hodí například k pečenému skopovému a jehněčímu masu či k jakémukoliv grilovanému masu a rybám.

Zdravotní účinky
Rozmarýn je bylinou, která má řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Za zmínku jistě stojí zlepšení trávení, dále ale pomáhá i proti nadýmání či podporuje činnost jater a vylučování žluči. Čaj z rozmarýnu má skvělé dezinfekční účinky. Rovněž posiluje oběhový systém a zlepšuje prokrvení těla i jednotlivých orgánů. Příznivý vliv má i na naši koncentraci a paměť.
Rozmarýn má však své uplatnění i v koupelně, neboť uleví nejen našim svalům, ale odplaví i únavu po náročném pracovním dni.
Zdroj: medicalnewstoday.com