Činčila – jihoamerický temperament u vás doma

Činčila
-->

Činčila pravá, také zvaná vlnatá, je roztomilá chlupatá kulička, se kterou se stále častěji potkáváme v našich domácnostech. Ocení ji zejména lidé s dlouhou pracovní dobou, kteří doma hledají kromě teplého jídla a pohovky také trochu příjemného rozptýlení.

Činčila vlnatá nebo krátkoocasá?

Činčila krátkoocasá královská byla vyhubena již před 10 lety zatímco činčila vlnatá se chová v domácích podmínkách a v přírodě je ještě možné ji spatřit. Původní domovinou činčil jsou jihoamerické pohoří And. Bohužel pro svůj heboučký kožíšek balancuje místní populace na pokraji zániku. Z And se činčily rozšířily do celého světa v první vlně především jako kožkařské zvíře, dnes je chována především jako mazlíček.

Činčila, tak jak ji známe z našich klecí, dorůstá velikosti okolo 30 cm plus cca 20 cm ocas a váží okolo 500 gramů. Původní barva srsti je světle šedá s ohraničenými boky a bílou náprsenkou, tzv. Standart. Kromě tohoto zbarvení ale můžete vlastnit například bílou (pink white či wilson white), černou (black velvet, ebony) béžovou (beige) či mnohé další odstíny vznikající vzájemným křížením těsto mutací.

2-činčila

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Pořídit si činčilu?

Každý, kdo se rozhodne začít s chovem činčil by si měl v první řadě uvědomit, že se jedná o noční zvířátko, vhodné k lidem, kteří jsou přes den pracovně vytížení, vracejí se domů k večeru a touží po rozveselení chlupatou společností. Není těžké pečovat o činčilu, pokud víte, jak na to.

Jedna velmi zvláštní vlastnost způsobuje, že si chovatelé těchto mazlíčku připadají „pozorováni“ i přes den. Je to tím, že dokáží spát s otevřenýma očima a podobně jako psi „hlídají“ co se kolem nich šustne.

Činčilí strava

V jejich domovině je velice sucho, proto činčily a jejich citlivý trávicí systém vyžadují především suchou býložravou stravu bohatou na vlákninu. Základem jsou peletky, malé válečky lisovaného sena a obilovin. A také kvalitní seno, které nejen chutná, ale i napomáhá obrušování hlodavčích zoubků.

Nesmí chybět ani čerstvá voda, doporučuje se převařená či kojenecká. K oblíbeným „sladkostem“ pro činčily patří sušená jablíčka, rozinky (s mírou), sušené lístky bylin, šípky či květy některých rostlin.

Do činčilí misky rozhodně nepatří oříšky či olejnatá semena. Obě plodiny jsou velice tučné a zatěžují střeva i játra těchto zvířat a ve velkých dávkách mohou způsobit nemalé zdravotní potíže.

Bydlení pro činčily

Chcete – li činčile poskytnout vhodné bydlení, určitě zvolte klec. Jejich hustý a jemný kožíšek je velice citlivý na vyšší vlhkost vzduchu, proto by se v akváriu, které nedýchá, necítily příliš dobře.

Vhodnou podestýlkou jsou hobliny. Činčily pijí málo a vylučují jen malé množství moči, takže prakticky nesmrdí. Pokud jste ale na zápach přehnaně citliví, zvolte raději peletky. Peletky jsou slisované piliny, které se při styku s tekutinou rozpadnou na prášek a propadnou na dno klece. Díky této vlastnosti lépe pohlcují pachy. Nicméně platí pravidlo, pokud budete činčilí ubikaci udržovat v čistotě, cítit ji nebudete.

Protože činčila patří do řádu hlodavců je také potřeba myslet na dostatečný přísun větviček na okus. Vhodné jsou ovocné stromky mimo peckoviny – např. větvičky jabloně nebo hrušně.

Činčily

Rozmnožování činčil

Málokdo tuší, že činčilí březost trvá celých 111 dní, i proto se rodí mláďata ochlupená a zcela vidomá. Již pár hodin po porodu je čerstvé mládě schopno samostatného pohybu.

Pohlavní dospělost nastává okolo 5. měsíce života, avšak pro domácí chov je doporučován věk 8 měsíců při minimální váze nad 500 gramů ( důležitější kritérium především pro samice, aby dorůstající plody nebraly matce důležité vitamíny a minerály).

Samička rodí obvykle jedno či dvě mláďata, výjimkou ale nejsou ani trojčata či čtyřčata. Samec při porodu nepomáhá, nicméně do výchovy už čumáček strčí. Je důležité vědět, že po porodu může samičku samec velmi brzy znovu oplodnit a ohlídat, aby samička neměla více než 2 vrhy ročně. V případě trojčátek a více je lepší samečka oddělit již po prvním porodu.

S rodiči jsou mláďata do věku cca 2 měsíců, aby měla dostatek času k naučení všeho, co v životě budou potřebovat.

Koupel pro činčily?

Ano i činčily se starají o svůj kožíšek, aby byl hebký a nadýchaný. Kdo si ale představuje vanu plnou vody s pěnou a šampony je na velkém omylu! Činčily se popelí ve speciálním jemném písku, který jejich kožíšek načechrává, pročesává a zbavuje mastnoty, nečistot a vlhkosti. Proto by neměla koupelnička chybět v žádné činčilí klícce.

Pokud se rozhodnete k pořízení činčily, určitě se podívejte do nabídek soukromých chovatelů. Cena za mláďata se pohybuje od 300-600 Kč, i když výrazné nebo nestandardní zbarvení mohou jít i do řádu tisíců. Zvířatům ze zverimexu se raději vyhněte. Bývají vystresovaná a hůře se adaptují. A také vám pro začátek budou chybět velmi cenné informace o tom, na co je činčila zvyklá a co má ráda.

Odborný poradce a autor fotografií: Daniela Škarytková

Jsem takový neposedný človíček, který rád neustále zkouší nové věci,a o všechny užitečné informace se hned rozdělí s ostatními. Takový neposedný zvídavec, co dělá věci často úplně jinak, než ostatní. Mám doma všechno možné od akvarijních rybek po gekončíky a zelenou džungli na parapetech, takže se opravdu nikdy nenudím. Když mi přece jen trochu času zbude, s chutí si zatančím něco z orientu nebo tvořím různé drobnosti do útulného bytu.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

11 komentářů

  • eliška says:

    činčila spí v noci?? alebo….. lebo ho chcem zobrat cérke do školy že či tam sa môžu s ňou hrať

  • anula says:

    Prosím potřebovala bych pomoc se zakrslým králíkem,máme ho nově od jedné známé, je už větší ale mladý, bohužel nekaká na jedno a to samé místo, můžu ho to ještě naučit?Snese se zakrslý králík (hermelín s modrýma očima) s normálníma králíkama v jedné králíkarně? Děkuji

  • Iveta says:

    To jsem moc ráda,že se video líbilo :-).To jsem fakt netušila ,že to namlouvání muže být tak krásný a nežný.Jsem ráda ,že se mi ta momentka povedla.jak se pusinkuji a ona drží je to úžasný,ale budou si muset ještě počkat.Moc ráda se pochlubím činčilkami.Jsou úžasní a krásní.:-)

    Děkuji.

  • Iveta says:

    Dobrý den , tak se mi dnes ráno s kamarádily. Co na to říká te ?
    http://www.facebook.com/photo.php?v=444747745535550&set=vb.100000009862205&type=2&theater

    • Administrator says:

      Čiperové, pěkné video 🙂
      Rádi bychom během léta otevřeli rubriku, ve které by se nám čtenáři mohli pochlubit svým koníčkem. Jistě by se do ní Vaše činčily hodily.

  • Iveta says:

    Montyho jsem si koupila u nás v obchodě měl asi 5 měsícu zhruba a když jsem ho párkrát vzala s sebou do práce a dala ho mezi čičilu, taky chlapečka tak nic nedělal akorád ho sem tam vyhazoval s domečku ,ale jinak nic .Říkám jsi že byl asi dlouho sám tak proto je možná taky takovej a nebo to bylo tím ,že byl stejně starý .Až se mi to podaří budu váš imfomovat.

  • Iveta says:

    dobrý den,
    potřebopvala bych radu jsem majitelkou dvou činčil ,jedna je standart (šedá s bílím bříškem) jmenuje se Monty. Je už rok starý a druhá je nejspíš white ebony ,ale spíš světlejší barvy je mladá asi 3 měsíce. koupila jsem ji teprve včera chtěla jsem mu pořídit kamarádku ,aby nebyl sám .Samozřejmně spolu by byli až tak nejřív za 3 měsíce aby ji nějka neublížily když by byli spolu ,ale moje otázky zní nevíte proč muj Monty (chlapec ) útočí na tu holčičku my jsme chtěly ,aby se s kamarádily , že by si mohly spolu za naší přítomnosti hrát ,ale když jsou spolu tak bud ona ,protože je zvědavá tak příjde za ním nebo na opak tak on ji chce buď kousnout a nebo na ní vydavá skřeky .Vím že je to brzy ,ale je to jen den možná mu smrdí 🙂 a nebo si chrání svoje území ,ale chtěla bych vědět jak postupovat jestli mu vynadat a dát ho prič a nebo je mám nechat,ale zase nechci aby ji něco udělal je asi 2x menší než on.Nechci aby nějak ten starší trpěl.
    omlouvám se za případné chyby.

    děkuji za odpověď
    s pozdravem
    Iveta Veverková

    • Administrator says:

      Dobrý den, paní Iveto,
      seznamování jedinců je často velmi náročná procedura. Činčily jsou ale opravdu kamarádská zvířata a chtějí vytvořit pár.
      Nechte samičku, která je „vyjukaná“ ze změny prostředí, nejdříve navyknout na nový domov. Nejlépe alespoň měsíc v úplně jiné místnosti.
      Poté dejte klece vedle sebe, ale nechte je oddělené. Začněte se seznamováním v neutrální kleci/nádobě, kde ani jeden jedinec nebude doma. Pokud na sebe budou útočit, braňte jim v tom, vylekejte je. Můžou se skamarádit za několik hodin, ale i za několik dnů. Pokud je nehlídáte, oddělujte se. Až se přestanou prát, vložte se společně do konečného prostředí, nejlépe opět neutrálního (minimálně dobře umytého, vyčištěného a s pozměněnou dekorací).

      Dejte nám vědět, jak jste dopadla 🙂

      • Iveta says:

        dobrý večer,
        problém je v tom ,že mám vysokou klec a druhou nízkou malou tak že nevím jak si můžou očichávat,ale nějak to vymyslíme.Snažím s komunikovat a vypadá že už se pomale rozkoukává ,ale ještě je bojavá chce to čas.je moc šikovná 🙂 .Určitě si nemyslím,že to bude hnet dělám ze zvířátkama už dva roky takže mám zkušenosti ,ale v tomhle jsem nová .
        Moc děkuji za odpověď

  • Michaela Maierová says:

    Činčilu mám doma a musím říct, že je to úžasný domácí mazlíček 🙂

  • -->