Ekologické zpracování odpadních vod? Zaměřili jsme se na domácí čističky


Představte si komunální čistírnu odpadních vod, kterou mnohonásobně zmenšíte a kompaktně umístíte do trubice, která se vejde do vašeho domu. Zní to zvláštně? Pro mnoho lidí ne, neboť ví, že domácí čističky odpadních vod jsou ekologickým řešením, které navíc může ušetřit peníze.

Domácí čistírna odpadních vod GONAP
Domácí čistírna odpadních vod GONAP

Možnosti zpracování odpadních vod

Domácí čistírna odpadních vod (zkráceně ČOV, či slangově „čovka“) je v domácích podmínkách alternativním řešením k umístění jímky nebo septiku, případně k napojení na místní komunální čistírnu.

Jímku spíše na chaty a chalupy

Abychom domácí „čovku“ zasadili do kontextu, je nutné vysvětlit také princip dalších zmíněných řešení. Jímka (hovorově také žumpa) představuje velmi jednoduchý způsob likvidace domácích odpadu, kdy je odpad jednoduše hromaděn v nádrži a následně po naplnění vyvážen do komunální čističky. Kapacita je však často omezena a v trvale osídleném rodinném domě by vyvážení bylo velmi nákladnou součástí rodinného rozpočtu. Výhodou je, že vzhledem k nulovým odtokům nepotřebujete povolení k vypouštění odpadních vod (neodpadá však povolení stavební).

Plastová jímka
Plastová jímka

Septik jako mezistupeň

Septik je oproti jímce schopen odpad částečně přečišťovat, vyvážení je tak méně časté i v případě umístění v rodinném domě, neboť přečištěnou vodu lze po splnění všech podmínek a obdržení povolení vypouštět.

Domácí čistírny odpadních vod

Domácí čistírny odpadních vod jsou stále dokonalejší konkurencí nejen pro jímky a septiky, ale i pro komunální čistírny. Neustálý pokrok v technologii čištění postupně umožňuje získávat z vlastních odpadů takovou vodu, kterou lze po získání příslušných povolení vypouštět povrchově (vč. použití jako užitkové vody), či dokonce do podzemních vod.

Princip domácích ČOV je v podstatě totožný s komunální čistírnou. Voda je čištěna jak mechanicky, tak biologicky, což zaručuje mnohem lepší kvalitu přečištěné vody oproti septikům.

Jedním z trendů budoucnosti by tak mohlo být přesunutí centrálního čištění zpět do domácích podmínek, kdy jednotlivé domy budou vypouštět ekologicky nezávadnou odpadní vodu. I z celosvětového hlediska se jedná o řešení, které je nejen šetrné k přírodě, vychází navíc také mnohem levněji.

Specialista na zpracování odpadů? Doporučujeme firmu Gonap

Na českém trhu se mezi špičku v oboru dodavatelů techniky pro domácí zpracování odpadních vod řadí firma Gonap.

V nabídce naleznete jímky i septiky, hlavně však širokou nabídku čistíren odpadních vod ve variantách pro malý domek či chatu o dvou osobách až po výkonnější typy s kapacitou až 10 obyvatel.

Na rozdíl od většiny domácích ČOV nejsou ty od firmy Gonap umístěny pod zemí, umisťují se do určené místnosti uvnitř budovy. Celý princip je důkladně promyšlen a eliminuje riziko šíření vnějšího zápachu, kumulace hmyzu a je usnadněn přístup pro technika v případě servisu, či odběru kontrolních vzorků. Čovky Gonap bez problémů pracují i během mrazů.

O maximální kvalitě při trvalých inovacích svědčí certifikát systému kvality ISO 9001:2000.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář