Jak bojovat s plísněmi v domě a bytě

Podzim je měsíc plný sychravého počasí a vysoké vlhkosti, která se dostává i do našich obydlí. Zejména starší domy pak začínají trpět plísněmi. Výjimkou však nejsou ani plísně, které do místnosti zavítají např. po rekonstrukci s výměnou oken, což je pro majitele nečekané překvapení. Jak s plísněmi účinně bojovat? V článku si postupně projdeme řešení od těch nejjednodušších až po náročnější.

Boj s plísněmi

1) Rychlá likvidace: Savo proti plísním

Pokud už je vaše místnost napadena plísní, je hlavní se jí co nejrychleji zbavit. Plíseň není jen neestetická, ohrožuje také vaše zdraví.

Spolehlivým přípravkem je Savo, které plíseň ničí ve velké míře okamžitě. Důkladně vystříkejte všechna zákoutí, kde se plíseň nebo její zárodky ukrývají, a nechte působit. Proceduru zahajte zejména v ložnicích už v ranních hodinách a místnost přes den důkladně vyvětrejte. Ani Savo není dobré v noci dýchat.

Abyste měli jistotu dlouhodobějšího účinku, opakujte nástřik po několika dnech znova. Přestože opticky mizí plíseň doslova během několika sekund, v omítce mohou její zárodky stále zůstávat a plíseň má tak snazší cestu k návratu během několika týdnů.

Mechanické čištění provádíme výhradně za vlha. Pokusy o suché očistění plísní zapříčiní rozšíření spor („rozprášení“ plísně) a rychlé zamoření celé místnosti či do dalších místností.

2) Prevence

Jakmile jste se plísně zbavili, je důležité dodržet prevenci, která plísni ztíží návrat. Největším nepřítelem plísní je čerstvý vzduch. Dobře větrané místnosti bez stavebních závad by neměly mít s plísní problém – bohužel rekonstrukce ve starých panelových i cihlových domech často vinou nových oken a zateplení místnosti „zabetonují“ a plísně se začnou tvořit po rekonstrukci, přestože předtím v místnosti nikdy nebyly.

Větráme zejména za slunečného počasí (za deště si domu přivedeme jen další vzduch o vysoké vlhkosti), ideální jsou okna otevřená na mikro ventilaci (tu umožňují moderní okna, kdy poloha kliky je napůl mezi ventilací a klasickým otevřením, viz foto). V místnostech nesušíme prádlo, držíme stálou pokojovou teplotu. Nábytek neumisťuje „na doraz“ ke stěně. Nechte zde několik centimetrů, kudy může vzduch cirkulovat.

Mikroventilace
Takto otevřete okno na mikro ventilaci, která zajistí přísun vzduchu do místnosti

Pořiďte si vlhkoměr a snažte se, aby se vlhkost v místnosti držela pod 50 %. Pokud se vám to nedaří, řešením může být odvlhčovač, což je spotřebič, ve kterém se do nádoby sráží vlhkost místnosti, odkud ji snadno vylijete.

3) Nová omítka (výměna tapet apod.)

Pokud je vaše omítka již pamatuje nějaký ten pátek, nejlepší bude její odstranění a obnova nátěrem s protiplísňovým přípravkem. Obnova omítky v dobře větrané místnosti bez stavebních závad by měla spolehlivě zabránit vstupu plísní na několik let.

4) Pokročilejší stavební úpravy a opravy

Jestliže bydlíte v domě, kde je problém hlubší, plísní se nezbavíte ani obnovou omítky a Savo budete i přes okna dokořán používat možná i několikrát týdně. Takové podmínky už si žádají zásah do stavby.

V první řadě je nutné zjistit, z kudy vlhkost do místnosti proniká. Příčin může být několik:

  • Vlhkost pronikající zdmi od země
  • Voda zatéká stropem
  • Voda se sráží v místnosti (typicky např. v koupelně)
  • Zaplavení vodou (prasklé potrubí, vytopení od sousedů, povodeň)

Plíseň v rohu

Vlhké zdi od země

Pokud vám do místnosti proniká vlhkost odspodu, bude nutné opravit izolaci. Nejspolehlivějším řešením je objednání stavební firmy, která se právě izolacím tohoto typu věnuje. Může se jednat o pronikání od základů, či od zapuštěných stěn, dle typu a závažnosti se volí různě „radikální“ řešení opravy.

Voda prosakující stropem

V tomto případě pravděpodobně do domu zatéká a zaměřit byste se tak měli na opravu střechy. Logicky hledejte tam, kde se tvoří největší „vodní mapy“ v omítce. Po opravě střechy zdivo vysušte a naneste novou omítku.

Srážení v místnosti

Tento problém trápí zejména koupelny, místnosti, kde se pere, žehlí a suší prádlo a kuchyně bez digestoře. Řešení spočívá v instalaci ventilátoru, který umožní vzduchu v místnosti cirkulovat. Často je nutné vybourat ve zdi průduch, do nějž je ventilátor (v kuchyni digestoř) instalován. Po každé koupeli / žehlení, či vaření zapneme ventilátor.

Alternativou jsou zmíněné odvlhčovače, které sráží vodu do nádoby.

Přívaly vody

Pokud vás vyplavila povodeň, sousedi z horního patra, či vám prasklo v domě potrubí, je hlavní dům důkladně vysušit. Zde je opět vhodné poradit se s odborníkem, který umí posoudit, jak je promočení domu závažné a zda není porušena statika.

Následně zapojíme odvlhčovače a přídavná topidla, s jejichž pomocí dostaneme ze stavení veškerou přebytečnou vlhkost. Na závěr obnovíme omítky.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

  1. Dovoluji si Vám oponovat ve Vašem tvrzení o použítí prostředku Savo proti plísním, viz. bod 1):

    Savo a jiné protiplísňové prostředky obsahující chlór a odstraňování plísní

    V obchodech, na internetu, v reklamě najdete velké množství nabízených prostředků, materiálů a postupů na odstraňování plísní. Po použití těchto prostředků potom zjistíte, že mnohé jsou neúčinné, účinné pouze dočasně nebo dokonce ohrožují zdraví lidí.

    Je dobré si uvědomit, že žádný z prostředků na odstraňování plísní zakoupený v obchodní síti nevyřeší problém odstranění plísní natrvalo. Jedná se vždy pouze o dočasné řešení. Trvalé odstranění plísní znamená najít příčinu vzniku plísní a odstranit příčinu vzniku plísní.

    V našich podmínkách se na odstraňování plísní v bytech nejvíce používá Savo. Savo patří do skupiny laciných odstraňovačů, které jako účinnou látku používají chlór. Savo obsahuje chlór, respektive účinnou látkou proti plísní je sloučenina chlóru – chlornan sodný. Pokud potřebujete dočasně odstranit plíseň pomocí Sava nebo jiného odstraňovače obsahujícího chlór na porézních materiálech jako například omítka, malba, tapety atd., tak byste měli od použití Sava upustit. Proč?

    Osobní doporučení plyne z mých zkušeností – použití Sava na porézních materiálech zvažte. Zvažte i použití přípravků na bázi chlóru nebo fungicidů. Většinou byste je měli poznat podle oranžové značky na obalu – DRÁŽDIVÝ.

    Savo funguje jako prostředek proti plísni, ale hlavně opticky. Chlór okamžitě vybělí skvrny tvořené plísní. Zkuste se stříknout Savo na džíny … objeví se bílé skvrny, chlór to odbarví obdobně jako „odbarví plísně“.

    Savo obsahuje chlornan sodný. Při aplikaci Sava postřikem to z hlediska našeho zdraví také není žádná hitparáda … sloučeniny chlóru – konkrétně chlornan sodný vylučuje po aplikaci do vzduchu chloroform, který je toxický. Leptá sliznice našeho dýchacího ústrojí, ve vyšších koncentracích způsobuje ospalost, malátnost, bolesti hlavy, je dráždivý …

    Savo má bohužel i další nevýhodu, o které se moc neví: Savo obsahuje chlornan sodný, který se po aplikaci rozkládá na chlorid sodný a vodu. Chlorid sodný (kuchyňská sůl) je silně hydroskopický (váže na sebe vzdušnou vlhkost a vodu z okolí aplikace). Kde je voda, tam je plíseň. Sebereme-li plísni vodu, přestane existovat. Cílem je tedy mít místo aplikace Sava následně suché.

    Po aplikaci Sava proti plísním sice plíseň krátkodobě odstraníme, ale místo aplikace bude trvale vykazovat zvýšenou vlhkost a tím se následně vytváří ideální podmínky pro vznik nové plísně. Čím intenzivněji budeme Savo na postižené místo aplikovat, tím větší množství chloridu sodného a vody se bude usazovat na povrch. Povrch bude více mokrý a tím více bude místo aplikace náchylnější k následnému vzniku plísní.

    Ironie? V tomto případě odstraňujeme plíseň protiplísňovým prostředkem, který nám po jeho aplikaci vytváří ještě příznivější podmínky pro růst plísně nové.

    Je proto dobré zvážit, zda Savo proti plísním použít v případech, kdy se nám jedná o trvalé odstranění plísní. Savo proti plísním je prostředek osvědčený a dobrý v případech nevyhnutelné nutnosti plísně odstranit na neporézních površích s následným omytím povrchu, krátkodobě a chránit tak jiné priority jako je například lidské zdraví … situace po povodních, hrozby epidemií, atd.

    Obvykle při třetím použití Sava se stává cca 30% plísní na ploše proti Savu rezistentní – následovně odolávají očekávaným účinkům Sava.

    Díky tomu, že sloučeniny chloru nám přirozeně páchnou (inteligence těla nám velí vyhnout se jim), mohou je výrobci opatřovat různými organickými látkami – tenzidy, parfemací a ty spolu s chlornanem sodným mohou dát vzniknout chlorovaným těkavým organickým sloučeninám. Tyto sloučeniny umocňují efekt chloroformu a zvyšují riziko karcinogenního bujení našich buněk. Pouhým vdechováním mohou zvyšovat potenciál onemocnění rakovinou.

    Díky výrobním nákladům na odstraňovače plísní, kde účinnou látkou mohou být chlorid sodný, chlornan sodný, hydroxid sodný, uhličitan sodný, formaldehyd … patří tyto zpravidla do cenové skupiny levných odstraňovačů. Daní za nízkou cenu mohou být nepříjemné vedlejší účinky těchto přípravků. V bezpečnostních popisech se setkáme s výrazy o toxicitě a dráždivých účincích. Na etiketách nebo v Bezpečnostních listech se zpravidla označují oranžovou značkou DRÁŽDIVÝ.

    Děkuji

    Ing. Jaroslav Zima
    Certifikovaný inspektor nemovitostí č. 00063

    Další informace na:
    http://www.ensan.cz/aktuality/poradna-odstranovani-plisni-kratkodobe-odstraneni-plisni/
    a
    http://www.redstone.cz

    Reagovat

Přidejte komentář