Matrace Dormeo
Kalendář událostí

Křečci – rozmnožování a chov mláďat

Každý majitel domácího mazlíčka s láskou vzpomíná, když jeho miláček byl ještě malé roztomilé mládě. Také proto mnoho lidí dostane nápad pořídit si pár a odchovat mladé. Nejjednodušší volbou může být pro začátek například chov křečků.

Základní výhody a nebezpečí chovů mladých křečků

Narozená mláďata rozhodně vzbudí doma pozdvižení, malé děti se mohou prvně setkat s tím, jak „funguje“ příroda. Pokud se Vám podaří prodávat mláďata do místního zverimexu, můžete výdělkem vykompenzovat náklady na krmení pro křečky. Zároveň je tu ale plno rizik. Křečci se množí prakticky nejaktivněji ze všech savců, může se Vám stát, že mláďata neudáte, budete si je muset nechat a přikoupit další klece. Mláďata by se spolu začala opět rychle pářit. Stejně tak samičku může větší počet březostí ohrozit a zkrátit tak její život.

Potřeby pro bezproblémový odchov

Samozřejmě byste se měli při nákupu křečků ujistit, že máte opravdu samečka a samičku. Stává se, že má nezkušená rodina doma dva samečky, kteří se nepáří, ale perou. Takoví křečci pak mají život plný stresu a výsledkem je dokoupení druhé klece a oddělený chov.

Jak poznat pohlaví křečka?

Kolem čtvrtého týdne života už lze pohlaví zjistit při přetočení křečka na záda a jemné zatlačení dvěma prsty napravo a nalevo od genitálií. U samečků je zřetelně vidět penis, mají navíc špičatější zadeček. Nutno ovšem dodat, že napoprvé si nebudete jisti a rozdíl dobře poznáte až při zkušenostmi s mláďaty.

Samička kojí den stará mláďata

Samička kojí den stará mláďata

Dále je dobré mít i tak připravené dvě klece. Přestože sameček většinou mláďata neohrožuje, a stejně tak samička ví, že je otcem, vždycky to neplatí a sameček by mohl mláďata napadnout.
Poslední doporučovanou věcí před samotným odchovem mláďat je zajištění odběratele (odběratelů) mláďat. V dnešních řetězcích zverimexů velkých měst často mláďata neudáte a musíte tak sami inzerovat a rozdávat po příbuzných. Na menších městech v běžných zverimexech ale většinou s domluvou problém není. Cena za jednoho křečka se může pohybovat kolem 25 Kč za mládě, podle aktuální nabídky a druhu křečka.

Páření křečků

Délka říje samičky je jeden týden. Pokud se samička se samečkem běžně snáší, prakticky se o nic nestaráte. Pokud ale běžně žijí odděleně, musíte je k sobě dávat jen na páření se. Vždy pouštějte pouze samičku do klece samečka. Pokud není samička v říji, agresivní sameček by ji mohl napadnout a samička začne utíkat, v takovém případě je musíte opět oddělit. Pokud vše probíhá správně, samička zůstane na místě a zvedne ocásek. Pak je nechte spolu (pokud se nezačnou opět prát) klidně až do porodu.

Březost samičky

V průměru je samička březí asi 20 dní. Vzorný chovatel neomylně pozná zvětšené bříško. Samička si navíc může začít stavět hnízdo, ve kterém porodí a začne si sem přemisťovat potravu. Ideální je, aby měla samička k dispozici útulný přístřešek (pevnou, ale prostornou kartonovou rouru; domeček; kokos). Dále je dobré jí zajistit klid v celé místnosti, aby se zbytečně nestresovala. Samozřejmostí je zásobování samičky materiálem na hnízdo a rozmanitou potravou (bílkoviny, čerstvá zelenina a ovoce). V období březosti neobměňujeme stelivo.

Porod mláďat

Málokdy porod zaznamenáte, většinou objevíte mláďata ve hnízdě ráno. Nikdy proto nezapomeňte hnízdo zkontrolovat, rodící samičku ale nechte v klidu a o samotě. Porod není komplikovaný a samičku ohrožujete pouze vy svou přítomností. Po asi půlhodinovém porodu budete mít možnost spatřit 5 – 10 krásných drobečků. Samička vyčistí místo porodu, olíže mláďata a začne první kojení. V tuto chvíli byste měli odstranit samečka, sice většinou nikoho neohrožuje a stojí naprosto mimo dění, může samičce dokonce pomáhat, ale matka vše zvládne sama a všichni budou bez otce klidnější.

Křeččí mláďata ve druhém týdnu života

Křeččí mláďata ve druhém týdnu života

Vývoj mláďat

1. týden

První dny jsou mláďata holá, slepá a matka se od nich prakticky nehne. Mláďata musí neustále zahřívat a kojit. Samičku nevenčíme a snažíme se jí nevšímat, přesto je dobré počkat, až opustí hnízdo (například se půjde napít) a zkontrolovat, zda jsou mláďata živá. Případné mrtvé mládě, pokud jej matka sama nevynese ven, odstraníme pinzetou (nikdy ne rukama!)

2. týden

Mláďatům narostla krátká srst, začínají vidět a přijímat tuhou potravu. S jistou dávkou opatrnosti můžete zkusit mládě vyndat z klícky. Pokud si jej zachumláte do tepla v tričku, nebude protestovat a usne.

3. týden

Mláďata začnou být stále živější, často budou mimo hnízdo, budou se prát o dávky krmení. V tuto chvíli nastává doba, kdy nikdy neomrzí pozorování jejich lumpáren a hraní si. Ve třetím týdnu už je vhodné konečně vyměnit podestýlku, hnízdo není pro mláďata již tolik důležité a navíc nyní dokáží bez újmy přečkat v přepravce mimo klec.

4. týden

V průběhu čtvrtého týdne už lze oddělit matku a začít křečky prodávat. Rychlost vývoje se liší podle počtu jedinců ve vrhu a dalších okolností, měsíc života je ale hranice pro odstavení a rozdělení do klecí podle pohlaví, ideální je žádné mládě, kterému je více jak měsíc, doma nemít.

Na případné dotazy rádi odpovíme v komentářích.Odpovědi: 256 k “Křečci – rozmnožování a chov mláďat”

 1. Lucka

  Čer 15. 2014

  dobry den.
  mam dotaz dnes dopeledne se nam narodila 8 mladatek a odpoledne uz byla mrtva nevite nahodou proc myslite ze byla prorodicka a nevedela co s nimi nebo nevime v cem se stala chyba?

  Odpovědět na komentář
  • Lukáš Jirsa

   Čer 15. 2014

   Dobrý den,

   příčin mohlo být spoustu…

   Stres matky, příliš velký počet mláďat, nehoda při porodu, selhání mateřských pudů, nemoc, nehoda…

   Je mi líto, ale konkrétní problém se takto rozhodně nedá posoudit. Snad to při dalším vrhu bude lepší… Pokuste se matce zajistit pro příště maximálně vhodné podmínky. Vše potřebné již zbylo zmíněno v článku a ne starších komentářích. Jsem přesvědčen, že dané rady do budoucna pomohou. :)

   - dostatek materiálu na stavbu „hnízda“
   - včas oddělený sameček
   - samostatná tichá místnost pro matku
   - dostatečně velká klec pro celou skupinu křečků
   - dokonale umytá, čistá klec bez výkalů
   - dostatek stravy včetně čerstvé, denně nová voda

   Matka musí mít pocit, že jí nic nechybí. Konkrétní rady takto na dálku dát nemohu.

   Přeji hodně štěstí. :)

   Odpovědět na komentář
   • Lucka

    Čer 15. 2014

    me to pride jako kdyby je uslapala nebo hlady ci umreli ci pili a kdyz se mladata narodej vydavaj nejaky zvuky pistej nebo tak nejak?znama mi rikala ze taky ji poprve vsechny umreli a podruhe uz to meli v poradku samecka jsem hned oddelila co zacala rodit rodila na obrousku ja si i myslim ze moje 5 leta dcera byla porad zvedava a koukala tam jak rodila nebo je ma v pokojicku

    Odpovědět na komentář
 2. Monika

  Čec 09. 2014

  Dobrý den,
  Chovam krečky jako potravu pro hada a chtela sem see zeptat jestli muzou byt mladata spolu v kleci ikdyž se mezi sebou perou. Je jich celkem 10. A ještě jjeden dotaz,kdyz bude matka s dcerou spolu mohou vychovavat mlade v jedne kleci,nebo by napadali jednu z matek? Moc dekuji za odpoved :)

  Odpovědět na komentář
  • Lukáš Jirsa

   Čec 15. 2014

   Dobrý den,

   jsme zde z větší části chovatelé křečků pro radost a trochu mě mrzí, za jakým účelem Vám nyní radím.

   Nicméně mláďata spolu mohou být, i když se perou (nejsou-li stačí 4 týdnů) a doporučil bych nemíchat více matek (či obecně samic, je-li matkou pouze jedna) do jedné klece.

   Lukáš Jirsa

   Odpovědět na komentář
 3. emil

  Čec 20. 2014

  Dobrý den,
  Chci se zeptat,norodilo se nám 7 krecku, asi za dva dny jich tam bylo pouze 6 . Nikde nebyla krev ani kostricka. Za týden se stalo to stejné. Je možné že se sežrali navzájem? Krecky máme v akvarku takže utéct nemohli. A jester se chci zeptat. Nebude matka tesknit po svých mladatkach když se oddělí? Děkuji Emil.

  Odpovědět na komentář
  • Lukáš Jirsa

   Čec 21. 2014

   Dobrý den,

   požírání holých mláďat matkou je poměrně běžnou (i když pro chovatele smutnou) události.

   Trochu mě zaráží, že jeden z Vašich křečků zmizel – pokud dobře počítám – ve třetím týdnu života. To mláďata začínají pomalu být samostatná a přijímat první klasickou stravu. Skutečně se tak stalo tak pozdě?

   Matka ztrácí během 4. a 5. týdne mateřské instinkty, mláďata jsou plně vyvinutá a připravená na samostatný život. Sama by je opustila, kdyby mohla. :)

   Lukáš Jirsa

   Odpovědět na komentář
 4. Klára

  Čec 22. 2014

  Jakým krmením přesné máme krmit novorozence?

  Odpovědět na komentář
 5. Klára

  Čec 23. 2014

  Dobrý den, Hledám předběžné zájemce na křečíky nejlépe ze Zlína mládě by bylo čistokrevného křečíka džungarského a stálo by asi 30-35 kč Nejspíše ve zbarvení Agouti možná ale spíše ne Shapphine (safírová). Budeme pářit (zkošet) asi za 1-2 tydny. zajemci pište na email 20Klarka02@seznam.cz

  Odpovědět na komentář
 6. Petra

  Čec 30. 2014

  Dobrý den, ráda bych se zeptala…27.6. jsem dostala křečka zlatého a 8.7. bylo v akvárku místo jednoho křečka 4 další:-) což mě pobavilo, ale zároveň mám starost, nechci je dát do zverimexu, aby náhodou neskončili jako potrava pro hady, jak píše někdo v dotazech přede mnou brrr, ti naše jsou taková naše miminka každý den děti sledují jejich vývoj, 3 už víme komu z kamarádek dáme, abychom o nich věděli a 4. ještě potřebujeme darovat do dobrých rukou…ve zverimexu říkali, že je máme od maminy odstavit tak 4.-5. týden a mně jde o to jak poznám pohlaví, aby se zase nestalo, že dáme někomu křečka, který již bude čekat mláďata…poradíte mi zda ve 4 týdnech poznám a hlavně jak pohlaví:-) děkuji za odpověď Petra.

  Odpovědět na komentář
  • Lukáš Jirsa

   Srp 02. 2014

   Dobrý den,

   promiňte za trochu pozdní odpověď.

   Pohlaví poznáte tak, že křečka položíte zády na ruku, prsty položíte těsně vedle genitálií křečků a lehce zatlačíte. U samečka je velmi dobře viditelný penis.

   Bezpečné rozlišení vyžaduje trochu cviku, ale mláďat máte dost, to se rozdíly hned lépe pozorují. :)

   Možná pomohou i obrázky na googlu: https://www.google.cz/search

   Pobavila mě vaše narážka na komentář s hady, přiznám se, že by mě také nenapadlo, že se tu takový objeví. :)

   Lukáš Jirsa

   Odpovědět na komentář
 7. Radka

  Srp 05. 2014

  Dobrý den, před dvěma týdny se mi narodily mlaďata křečka. Dnes když jsem se na ně šla divat mladata jedla sveho sourozence, co se stalo? Krecky chovam dlouho a nikdy se mi tohle nestalo. Jeste je divne ze i kdyz maji dva tydny jsou mensi nez vzdycky byvaji a maji na srsti takove bile kousky vypadaji asi jako stara uschla kuze, co to muze byt? Děkuji za odpověď Radka

  Odpovědět na komentář
  • Lukáš Jirsa

   Srp 08. 2014

   Dobrý den,

   bohužel vám těžko poradím. Vzájemné pojídání mláďat může být způsobeno různými faktory od stresu až po podvýživu.

   Možná křečci dostali nemoc, po které se jim „pomátly“ instinkty, když píšete o dalších příznacích. Asi bych pro odborné informace navštívil veterináře, bohužel z krátkého popisu nemohu říct o co se jedná a nic konkrétního mě ani z vlastní zkušenosti nenapadá.

   Lukáš Jirsa

   Odpovědět na komentář
 8. Bára

  Srp 14. 2014

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Mám samečka a samičku,a samička čeká mládata a v kleci je sama.Mohu dát samečka k samičce?Děkuji za odpověd Bára.

  Odpovědět na komentář
 9. Anna

  Srp 19. 2014

  Dobrý den, zkoušeli jsme zkamarádit naši samičku a kamarádova samečka krečků Roborovských a doufáme, že dopadnou mláďátka. Protože by to ale případně byl náš první odchov a chci si být pohlavím opravdu jistá, poradí mi veterinář s pohlavím?

  Odpovědět na komentář
  • Lukáš Jirsa

   Srp 19. 2014

   Dobrý den,

   pro veterináře to bude jednoduchá práce a nevidím důvod, proč by zjištění pohlaví odmítl. :) Pouze bych jej informoval, že samice může být březí.

   S pozdravem
   Lukáš Jirsa

   Odpovědět na komentář
 10. simona

  Srp 22. 2014

  Dobrý den, moje samice křečka džungarského porodila 5 mláďat. Dnes už jim sou asi 5 týdnů a co nejrychleji musím křečky oddělit. Moje kamarádka má zítra narozeniny a chce jednoho křečka a já chci taky jedno mládě pro sebe. Ale není žádný zájem o ty 3 zbývající křečky a já nevím co s nimi. Mohla by jsem je dát do zverimexu? A jeden křeček se dnes pářil se svou samicí. Já prostě nevím co mám dělat.Moc prosím poraďte mi.

  Odpovědět na komentář
  • Lukáš Jirsa

   Srp 23. 2014

   Dobrý den,

   ve zverimexu by křečky měli přijmout. Záleží však také na tom, jaká je aktuálně nabídka. Mohou mít zkrátka plno.

   Křečky doporučuji oddělit např. do velkých skleniček od zavařovaných okurek. Je to na několik dní lepší, než aby se navzájem pářili. Mláďata jsou již odrostlá.

   Můžete také zkusit nechat kontakt zde v komentářích, možná se někdo ozve. :)

   Hodně štěstí
   Lukáš Jirsa

   Odpovědět na komentář

Odpovědět

ElegantniBydleni.cz

Tipy, rady a informace o moderním bydlení.

Moderní klimatizace Daikin

Klimatizace Daikin, moderní a efektivní cesta k celoročnímu komfortu.

Recepty

Nejlepší recepty z české i světové kuchyně, pro vaši domácí pohodu!

Vchodové dveře hliníkové

Moderní vchodové dveře s dlouhou životností!

Eurookna

Moderní dřevěná eurookna s dlouhou životností!

Luk Jirsa - Majitel webu, www.lukasjirsa.cz
Luk Jirsa

HobbyRecepty.cz provozuji od roku 2011. Za 3 roky se z malého webu stal magazín s více než 350 odbornými příspěvky od externích redaktorů. Další za rostoucí podpory přesahující 13000 měsíčních čtenářů pravidelně přibývají.

© 2014 Lukáš Jirsa. Všechna práva vyhrazena. Ochrana osobních údajů | Podmínky použití