Křečci – rozmnožování a chov mláďat

Každý majitel domácího mazlíčka s láskou vzpomíná, když jeho miláček byl ještě malé roztomilé mládě. Také proto mnoho lidí dostane nápad pořídit si pár a odchovat mladé. Nejjednodušší volbou může být pro začátek například chov křečků.

Základní výhody a nebezpečí chovů mladých křečků

Narozená mláďata rozhodně vzbudí doma pozdvižení, malé děti se mohou prvně setkat s tím, jak „funguje“ příroda. Pokud se Vám podaří prodávat mláďata do místního zverimexu, můžete výdělkem vykompenzovat náklady na krmení pro křečky. Zároveň je tu ale plno rizik. Křečci se množí prakticky nejaktivněji ze všech savců, může se Vám stát, že mláďata neudáte, budete si je muset nechat a přikoupit další klece. Mláďata by se spolu začala opět rychle pářit. Stejně tak samičku může větší počet březostí ohrozit a zkrátit tak její život.

Potřeby pro bezproblémový odchov

Samozřejmě byste se měli při nákupu křečků ujistit, že máte opravdu samečka a samičku. Stává se, že má nezkušená rodina doma dva samečky, kteří se nepáří, ale perou. Takoví křečci pak mají život plný stresu a výsledkem je dokoupení druhé klece a oddělený chov.

Jak poznat pohlaví křečka?

Kolem čtvrtého týdne života už lze pohlaví zjistit při přetočení křečka na záda a jemné zatlačení dvěma prsty napravo a nalevo od genitálií. U samečků je zřetelně vidět penis, mají navíc špičatější zadeček. Nutno ovšem dodat, že napoprvé si nebudete jisti a rozdíl dobře poznáte až při zkušenostmi s mláďaty. Samička kojí den stará mláďata Samička kojí den stará mláďata Dále je dobré mít i tak připravené dvě klece. Přestože sameček většinou mláďata neohrožuje, a stejně tak samička ví, že je otcem, vždycky to neplatí a sameček by mohl mláďata napadnout. Poslední doporučovanou věcí před samotným odchovem mláďat je zajištění odběratele (odběratelů) mláďat. V dnešních řetězcích zverimexů velkých měst často mláďata neudáte a musíte tak sami inzerovat a rozdávat po příbuzných. Na menších městech v běžných zverimexech ale většinou s domluvou problém není. Cena za jednoho křečka se může pohybovat kolem 25 Kč za mládě, podle aktuální nabídky a druhu křečka.

Páření křečků

Délka říje samičky je jeden týden. Pokud se samička se samečkem běžně snáší, prakticky se o nic nestaráte. Pokud ale běžně žijí odděleně, musíte je k sobě dávat jen na páření se. Vždy pouštějte pouze samičku do klece samečka. Pokud není samička v říji, agresivní sameček by ji mohl napadnout a samička začne utíkat, v takovém případě je musíte opět oddělit. Pokud vše probíhá správně, samička zůstane na místě a zvedne ocásek. Pak je nechte spolu (pokud se nezačnou opět prát) klidně až do porodu.

Březost samičky

V průměru je samička březí asi 20 dní. Vzorný chovatel neomylně pozná zvětšené bříško. Samička si navíc může začít stavět hnízdo, ve kterém porodí a začne si sem přemisťovat potravu. Ideální je, aby měla samička k dispozici útulný přístřešek (pevnou, ale prostornou kartonovou rouru; domeček; kokos). Dále je dobré jí zajistit klid v celé místnosti, aby se zbytečně nestresovala. Samozřejmostí je zásobování samičky materiálem na hnízdo a rozmanitou potravou (bílkoviny, čerstvá zelenina a ovoce). V období březosti neobměňujeme stelivo.

Porod mláďat

Málokdy porod zaznamenáte, většinou objevíte mláďata ve hnízdě ráno. Nikdy proto nezapomeňte hnízdo zkontrolovat, rodící samičku ale nechte v klidu a o samotě. Porod není komplikovaný a samičku ohrožujete pouze vy svou přítomností. Po asi půlhodinovém porodu budete mít možnost spatřit 5 – 10 krásných drobečků. Samička vyčistí místo porodu, olíže mláďata a začne první kojení. V tuto chvíli byste měli odstranit samečka, sice většinou nikoho neohrožuje a stojí naprosto mimo dění, může samičce dokonce pomáhat, ale matka vše zvládne sama a všichni budou bez otce klidnější.

Křeččí mláďata ve druhém týdnu života
Křeččí mláďata ve druhém týdnu života

Vývoj mláďat

1. týden

První dny jsou mláďata holá, slepá a matka se od nich prakticky nehne. Mláďata musí neustále zahřívat a kojit. Samičku nevenčíme a snažíme se jí nevšímat, přesto je dobré počkat, až opustí hnízdo (například se půjde napít) a zkontrolovat, zda jsou mláďata živá. Případné mrtvé mládě, pokud jej matka sama nevynese ven, odstraníme pinzetou (nikdy ne rukama!)

2. týden

Mláďatům narostla krátká srst, začínají vidět a přijímat tuhou potravu. S jistou dávkou opatrnosti můžete zkusit mládě vyndat z klícky. Pokud si jej zachumláte do tepla v tričku, nebude protestovat a usne.

3. týden

Mláďata začnou být stále živější, často budou mimo hnízdo, budou se prát o dávky krmení. V tuto chvíli nastává doba, kdy nikdy neomrzí pozorování jejich lumpáren a hraní si. Ve třetím týdnu už je vhodné konečně vyměnit podestýlku, hnízdo není pro mláďata již tolik důležité a navíc nyní dokáží bez újmy přečkat v přepravce mimo klec.

4. týden

V průběhu čtvrtého týdne už lze oddělit matku a začít křečky prodávat. Rychlost vývoje se liší podle počtu jedinců ve vrhu a dalších okolností, měsíc života je ale hranice pro odstavení a rozdělení do klecí podle pohlaví, ideální je žádné mládě, kterému je více jak měsíc, doma nemít.

Na případné dotazy rádi odpovíme v komentářích.

Sdílet příspěvek

266 Comments - Napsat komentář

 1. Ahoj či Dobrý den, našla jsem malé kečky ve sklenici u popelnice jsou holý!
  chci se zeptat po jakých dávkách a v rozmezích hodinách je mám krmit (a čím)

  Reagovat
  1. Ahoj Katko, bohužel pokud jsou mláďata takto mladá, je šance na úspěšný odchov téměř nulová. Mláďata musí být v teple, jinak se mohou snadno nachladit. Navíc je nelze jednoduše kojit kravským mlékem, laktóza by působila agresivně na jejich střeva.
   Ideální způsob je podstrčit mláďata jiné samičce, která by se jich mohla ujmout. Samička obstarává mláďatům vše, shromažďuje je v hnízdě, kojí je, neustále je olizuje (omývá), požírá a odklízí jejich trus.Nejlepší asi bude poradit se s odborníkem na veterině, v nouzi alespoň ve zverimexu. Víc neporadím, přeju hodně stěší. Hlavně křečkům :(

   Reagovat
 2. Dobry den mohu se zeptat jestli mohu nechat jedno mlade se samici a pokud ano tak jake?a mohou spolu byt v jedne kleci samicka se samici pařad?

  Reagovat
  1. Dobrý den,
   pokud necháte se samičkou mládě samčího pohlaví, je velmi pravděpodobné, že se spolu začnou po dovršení dospělosti mláděte pářit, případné další generaci ale na rozdíl například od člověka nehrozí žádné nebezpečí.
   Pokud nechcete další potomstvo, je lepší nechat s ní „dceru“.Soužití samička a samičky je možné, liší se dle jedinců. Někteří se zkrátka snesou a jiní ne. Každopádně musíte pamatovat na to, že oba někdy potřebují soukromí, a tak je nutné jim zajistit dostatek prostoru.
   Větší pravděpodobnost bezproblémového soužití je u sourozenců a celkově pomůže spárování v útlém mládí. Staří křečci už si na sebe budou zvykat hůře. Příbuzenské páření nemá genetické následky na potomky.

   Reagovat
 3. Dobrý den,

  ve zverimexu jsem si koupila již těhotnou samičku, (to jsem ale netušila) a nyní mám asi 12 dní stará mláďata. Zatím je vše ok, jen nevím , jestli potřebují nějakou spec. stravu, jestli je matka stále ještě kojí, nebo už potřebují vodu – pokud ano, mám tu vodu dát do pítka? ( to si myslím, že nezvládnou pít) nebo do misky ( četla jsem, že pokud tam spadnou mohou nastydnout a to je špatné…je ještě větší riziko, že tam spadnou protože nemájí otevřené oči a všude všechno prošmějdují (to je slovo…) , a potřebují ještě něco?
  Díky za odpovědˇ.

  Reagovat
  1. Dobrý den,
   matka by se měla o vše postarat do doby, než to mláďata zvládnou sama. Plynule přejdou z kojení na pevnou stravu. Ani s pitím by neměl být problém, křeček vodu cítí a poradí si s tím, jak se napít. Zkusit můžete i vodu do misky, ale raději až mláďata trochu povyrostou.
   Zkusit můžete i navlhčit prst a nechat je kapku olíznout, pokud máte strach. Matka by ale měla opravdu vše bez problému obstarat.

   Dejte do klece ruličku od toaletního papíru, aby matka měla něco na hnízdo, nechte ji v klidu. Za týden nebo dva už můžete i vyměnit podestýlku.

   Reagovat
 4. Dobrý den chci se optat mám malí křečci je to už dva týdny a chci se optat zdali je možné už jim vyčisti klec i domeček už i vidí jí tak jestli na ně můžu šahat?

  Reagovat
  1. Dobrý den, doporučujeme počkat ještě týden. Sahat na ně můžete bez obav, ale pobyt mimo klec by mohl být stresující. V podstatě se o tom zmiňujeme na konci článku „3. týden“.

   Reagovat
 5. Dobrý den, chtěla bych se zeptat narodilo se nám 6 křečků, ale dvě rozkousala,zbyli 4 ale ty postupně umřeli těm 4 bylo zhruba od 8-13 dnů.Nevíte jaká by mohla bát příčina?Vše jsme dodržovali.? Děkuji moc za odpověď

  Reagovat
  1. Dobrý den, bohužel toto lze přes internet posoudit jen těžko.

   Pokud tvrdíte, že matka část potomstva sama zahubila, je možné, že i o zbytek se starala špatně, mohli zemřít například na podchlazení či podvýživu. Opravdu ale těžko soudit.

   Snad budete vy i další potomci mít příště více štěstí.

   Reagovat
 6. Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám 4 malé křečky dnes je jim 12 dní, ale ještě nevidí, mohu na ně už sahat? Děkuji za odpověď

  Reagovat
  1. Na mláďata lze začít sahat v podstatě v době, kdy vypadají jako na obrázku na konci článku. Mají srst, zpevněné tělo a brzy začnou vidět a přijímat pevnou stravu.

   Ke kontaktu s takto křehkými tvory prosím přistupujte velice opatrně. Při vyjmutí z klece je držte venku maximálně několik minut a hlavně je nevystavujte zimě nebo průvanu.

   K mláďatům gratulujeme :)

   Reagovat
 7. Ahoj,

  chtěla jsem se zeptat. Před 19ti dny se nam narodilo 8 malých křečků. Samce i samičku jsme nechali u sebe. Nakonec 4 chcipli a 3 asi sežrali. Zůstal jen jeden. No a včera nás čekalo další překvapení. Znovu dalších 7 mláďat. Samce jsme dali stranou do jiné klece. Je to tak lepší, nebo je máme nechat u sebe? Je možné, že hned po porordu samička zase zabřezne. Díky

  Reagovat
  1. Rodiče je vhodné oddělovat, sameček může matku stresovat a ta tak zanedbá péči, sám se jako otec moc nestará.
   Křečci navíc, jak píšete, mohou plodit potomstvo prakticky neustále, proto byla samička okamžitě březí. I díky tomu mohly její pudy k prvnímu potomstvu rychle ochabnout.

   Reagovat
 8. ahoj mám samyčku a samečka ale je mi teprve 11 let a nevím jak se o ne starat poradíte mi prosím??delkuji pavlína budu rada za odpoved

  Reagovat
  1. To je těžké… spíš ze začátku starejte společně s rodiči. Křečci zkrátka potřebují potravu, vodu, hnízdo, něco na běhání, broušení zubů…
   Pokud je otázka směřována na chov mláďat a soužití páru, je to dost individuální. Většinou se páry (zejména jsou li spárováni jako mláďata) snesou a mají mláďata bez problému. Po narození je vhodné samečka oddělit.
   Pro další případné rady se na nás opět obrať.

   Reagovat
 9. Dobry den pred tydnem se nam narodila mladata. a Bohuzel dneska nam utekla jejich matka. Dokaze se o nich postarat Samecek. Nebo mohli bychom jim sami potravu?

  Reagovat
  1. Dobrý den, sameček se o ně nepostará. Pokud již mláďata vidí, můžete zkusit tvrdou potravu a vodu. U dvoutýdenních mláďat by asi problém nebyl, v tomto případě je to na vážkách. V případě problémů se co nejrychleji oblaťte na veterináře.

   Reagovat
 10. Dobrý den chtěl bych se jen zeptat když není samička v říji a chci
  abych,se pářili mám je skoušet tedy dávat dohromady každý den?

  Reagovat
  1. Dobrý den, smysl to nemá, protože samička k otěhotnění musí být v říji (každých 4-6 dní). Vždy dávejte samičku k samečkovi.

   Pokud se spolu snesou (neperou se, nezpůsobí si zranění), můžete je spolu klidně nechat pořád. Až poznáte, že je samička březí, pár rozdělte.

   Reagovat
 11. Ahoj mam prozbu co mam delat kdyz ta samicka ty miminka ji narodila se mi miminka uz podruhe a porad mi je ona usmrti ze jim ukousne nozicky nebo nozicky nevim si rady zrovna jsem jeste pet zachranila ale nevim jak je mam vychovat kdyz jsou dva dny stary

  Reagovat
  1. Příčin může být několik.
   – stres matky
   – březost matky (sameček může matku brzy po porodu přivést do březosti, je nutné jej oddělit předtím)
   – podvyživení, dehydratace matky
   – cizí pachy, nekvalitní podestýlka, příliš mnoho mláďat

   Pokud matka mláďata nedokáže vychovat, nejlepší bude se o to asi potřetí nepokoušet, než aby zbytečně hynula další mláďata.
   Umělý odchov je možný, bude ale lepší využít služeb veterináře případně jiného specialisty. V domácích podmínkách je to pro nezkušeného chovatele těžko zvladatelné.

   Reagovat
 12. Tak nakonec vychovava jen jednoho kdyz jsem se ptala na veterine tak mi rikali ze jich bylo na ni moc na vychovani tim padem si nechala jen jednoho

  Reagovat
 13. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak stará mláďata lze si koupit? Dcerce chceme k Vánocům dát křečka syrského. Známým se narodili 24.11.2012 a nyní by nám ho již chtěli dát. Není to moc brzo? Minulý týden ještě neviděli. Nechci, jí darovat křečka, který zemře. Děkuji za odpověď.

  Reagovat
  1. Dobrý den, Kristýno,

   období mezi 20. a 30. dnem života je pro oddělení mláďat vhodné a Váš křeček by měl bez problému přežít.

   Hezké svátky
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 14. Dobrý den, chci Administrátovi /Vám/ poděkovat, za to že reagujete zde na příspěvky od jiných, v první hodině kdy se nám s přítelem narodily malý křečci, ¨jsem byla lehce vyšinutá :D .. no prostě hrozně štastná a moc nevěděla co a jak :) Tady jsem se naštěstí pojistilia, že jsme udělali vše dobře, samička se o mladé stará a samce jsme už oddělili :)) Po přečtení několika komentářů jsem navedla přítele at dá samičce do klece ruličku, toaleták jsme ji již dali :) podle toho co mi píše /v tuto chvíli jsem u sebe doma/ tak samička už i kojila a o mrnata se stará :))

  DĚKUJI MOCKRÁT :))

  Reagovat
  1. Dobrý den, Jano,

   děkuji za pozitivní ohlas a gratuluji k mláďatům :)

   Máte-li zájem, pošlete nám (info@pcznalec.cz) fotky svých mláďat, rádi je zveřejníme.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 15. Dobrý den mohla bych se zeptat když moji křečkové budou mít mladí a kdybych si je chtěla nechat . Jestli bych mohla všechny dát do velký klece mamu a tatu a malý mláďata.

  Děkuju moc :)

  Reagovat
  1. Dobrý den Lucie,

   to rozhodně nedoporučujeme, protože byste velice rychle mohla mít desítky a stovky křečků :) Ostatně to zmiňujeme již v článku.

   Doporučujeme samečka oddělit nejpozději po porodu a mláďata rozdělit během čtvrtého týdne.

   Berte na vědomí, že se jedná o křečky, nikoli o nějakou „rodinku“. Ihned by se mezi sebou začali všichni pářit.

   Reagovat
  1. Dobrý den,

   křeček se podívá ven z klece rád, ale ven z domu (například na zahradu) jej určitě brát nemusíte, mohl by celkem snadno utéct nebo přijít k újmě.

   Nic ale nezkazíte, pokud křečkovi do klece v létě přinesete čerstvé listy pampelišky, jetele apod.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 16. Ahoj je mi teprvé 11 let a a prvně sem si koupila samičku a potom až samce a když se chcou pařít tak se samec někdy nenechá a připadá mi že je samička březí . A čekám jestli budou mít tedá malé ale bojím se aby je samec nesežral protože samce nemám kam dát ( mamka mi nepomůže řekla chtělas to starej se ) Ale jinač spolu skvělé vycházejí .. A jak sem si četla ostatní komentáře tak jsem se chtěla ověřit jestli teda samička před porodem má jíst více zeleniny než ovoce , má mít dostatečně materialu na postavení hnízda ( toaletní rulička, toalentí papír, domeček) klid , dostatek spánku , a živin ještě něco ?? Potřebuje

  Reagovat
  1. Ahoj,

   myslím si, že samička nepotřebuje nic víc, než je zmíněno v článku a později v komentářích. Rozhodně to není nic, co bys neměla zvládnout. Čerstvou stravu určitě uvítá.

   Ohledně té druhé klece by to ale mohl být problém. Zkus promluvit s maminkou, ukaž jí případně tento článek. Přítomnost samečka u mláďat není vhodná.

   Nouzově může posloužit například sklenice od okurek (třílitrová), ale dlouhodobě by tam asi sameček spokojený nebyl. Sklenici případně nezapomeň uzavřít, ale ve víku musí být otvory pro vzduch (vytvořit jich co nejvíce například šroubovákem)!

   Omlouvám se za trochu pomalou reakci, každopádně se neváhej případně zeptat znovu.

   Lukáš

   Reagovat
 17. Ahoj! Od sousedky jsem dostala parecek krecku, mladych, mesicnich, byla jsem u jejich narozeni, po par tydnech se zacali mnozit, pravda, v kazdem ze ctyr vrhu samicka vzdycky jednoho sezrala, ale zbytek odchovala ukazkove! No, problem je, ze potom asi dva mesice nerodila, dokonce jsem samce dala pryc, aby si „odpocali“, a zase dala dohromady a ono nic! Potom samec utekl, a my sehnali druheho, a taky nic! Uz dva mesice….. Musim taky podotknout, ze kdyz je sama, tak je to hezka krecice, no, kdyz je se samcem, okamzite, do dvou dnu priserne! zhubne! A kdyz je samec pryc, do tydne je zas v kondici…. kde muze byt problem?

  Reagovat
  1. Ahoj,

   v čem je problém, to říct nemohu, je to spíš otázka na veterináře. Také jsme ale měli pár, který odchoval 3 × 7 krásných křečků a poté již nic, přestože se oba jedinci snášeli bez problému a žili spolu i nadále. To je zkrátka příroda a ani křečice nemohou celý svůj život rodit.

   Pokud samička takto trpí, raději ji nechte spokojeně žít a nenuťte ji do další březosti.

   Lukáš

   Reagovat
 18. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Všude jsem si přečetla že z chovatelksého hlediska je to nepřístupné – a samozřejmě to chápu. Ale jak velký problém by byl, kdyby se spářili sourozenci“ křečíků? Moc děkuji za odpověď! A jen chci pochválit tento tuto diskuzi – strašně moc mi pomohla v mnoha věcech :-) děkuji moc!!!

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   děkujeme za pochvalu :)

   Na fotkách v článku jsou zrovna potomci sourozenců, všichni zdraví. Křečci netrpí degeneracemi při páření sourozenců nebo jiného příbuzenstva, mělo by tedy vše být v pořádku. Naopak se pár dobře snáší, jelikož spolu vyrůstají odmala. Záleží jen na Vás, zda Vám to z „lidského“ pohledu přijde morální, či nemorální.

   Hodně štěstí s chovem
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 19. Děkuji za odpověď :-) upřímně musím říct, že s tím asi dokážu žít :-D ráda bych se ale zeptala ještě na jednu věc. Naše samička porodila 7 mláďat, bylo to poprvé, přežili všechny a stará se o ně znaměnitě. Všechno super. Samečka jsme nechali celou dobu s nimi. Bez problémů. Ale teď mají mláďata 16 dní a už cca 2-3 dny samička utíká z domečku, s mláďaty je sameček a když některý malý křečík chce nakojit tak samička před ním utíká. Přímo ZDRHÁ. Mě přijde, jako kdyby jich měla už plné zuby :-) a chtěla si odpočinout, přijde mi taková unavená a vyčerpaná – samozřejmě to chápu, jsem taky matka :-) já mám ale strach aby je třeba nezačala požírat. Myslím že ted je ještě brzy je oddělit. S tím souvisí můj druhý dotaz – dokdy hrozí že samička začne mláďata požírat? Moc děkuji a přeji hezký den! :-)

  Reagovat
  1. Požírat už je matka nebude, nebezpečí v tuto chvíli může teoreticky hrozit „pouze“ usmrcením, ale i to je velmi ojedinělé.

   Pokud je v kleci přecpáno, matka už toho může mít skutečně dost. Těžko radit, tohle jsou hodně specifické potíže.

   Také se může stát, vzhledem k přítomnosti samečka (a vidím to jako velmi reálnou možnost), že je samička opět březí a ztratila tak o současná mláďata zájem.

   Reagovat
 20. Já doufám že tato možnost není vysvětlení :-D no uvidíme. My bohužel jsme neměli zatím kam jinam samečka ubytovat. Kdyby to tak ale přece jen bylo, jsou už teď mláďata schopna uživit se už jen tuhou pozravou? Moc děkuji za odpověď! :-)

  Reagovat
  1. Pokud samička nekojí, jak říkáte, a mláďata žijí, pak pravděpodobně jsou. Osobně si myslím, že by měla přežít, ale nedá se soudit na dálku. Vzhledem k jejich mládí by to měla být strava rozmanitá.

   Reagovat
 21. Ahoj jednou asi tak 1-2 dny po porodu se matka o malé přestala starat a omylem je vyhodila z domečku do klece tak jsem je tam dala zpět holou rukou, šahal jsem na ně oprvadu opatrně..Matka se o ně již stará neudělala jsem chybu?

  Reagovat
  1. Ahoj,

   pokud se stará, tak máte důkaz, že je vše v pořádku. Příště doporučujeme manipulovat s mláďaty prostřednictvím jiného předmětu (tyčinka, pinzeta…), abyste je neohrozili svým pachem.

   Lukáš

   Reagovat
 22. Dobry den, mam rok a pul starou samicku krecka medvediho a chtela bych, aby mela mlade. Neni na to prilis stara? Je velice dobre ochocena a mam obavy aby se potom její chovani k nam nezmenilo. Dekuji.

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   věk je poměrně vysoký, šance na odchov mláďat tu ale zřejmě je.

   Chování se může změnit v tom smyslu, že matka bude bránit mláďata, ale nestává se, aby po porodu matka zanevřela na kontakt s člověkem.

   Lukáš

   Reagovat
 23. Dobrý den,mam dva křečky Džungarské a v noci my utekly z klece(dvířka jdou snadno otevřít) zabezpečila jsem je gumičkou,ale oni ji překousali a utekli.
  Nevíte jak by se dvířka u klece dala zabezpečit?

  P.S.Ještě teď nemůžu jednoho křečka najít nevíte kde by se mohl schovávat?
  Děkuji moc za odpověď.

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   křečci překoušou prakticky cokoliv, napadá mě omotání silným drátem. Nevím ale jak Vaše klec vypadá a těžko tedy mohu uspokojivě pomoci. Budou-li křečci nadále utíkat, doporučuji koupit novou kvalitní klec, která má dvířka z horní strany klece.

   Křeček může být kdekoli… Opravdu kdekoli a vydrží se schovávat hodně dlouho. Jednou jsme samečka ztratili na několik dní a objevil se v koupelně pod vanou.

   Lze zakoupit speciální pastičky, které křečka neusmrtí, pouze uvězní. Bude hledat potravu a pití, zkuste toho využít.

   Past vypadá takto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Mousetrap-wire.jpg

   Hodně štěstí
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 24. Mockrát děkuju.Ale křečci se nakonec našli.Jeden přiběh sám a druhý byl schovaný v rohu slříně.

  P.S.Vždy když si s kečkama nevím rady,tak se hned obrátím na vás,a vy mi vždycky poradíe :-)
  Děkuju

  Reagovat
 25. Dobry den, v akvaristice jsem koupila křečka udajně džungarského ,má modré zbarvení a bílou náprsenku asi do poloviny břicha jedná se skutečně o toto plemeno? Děkuji za odpověd

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   omlouvám se, ale z takového popisu nemohu říct o jaké plemeno se jedná. Křeček džungarský může mít několik zbarvení. Zkuste zaslat fotografii.

   Reagovat
 26. Dobrý den,chci se zeptat jestli se musejí mezery (mezi špruslemi)v kleci zacpávat když se narodí malí křečci.
  Nemůžou utéct?
  Děkuji

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   máte-li klasické šprušle (např. jako na videu v článku – asi tak 1 cm mezera), pak to určitě nutné není :)

   Lukáš

   Reagovat
 27. Dobrý den, já mám doma křečka a nevím jestli je těhotná. Pořád si nahrabává vše na svoji hromadu a dočetla jsem se že to znamená že je těhotná , ale už ji máme doma 65 dní a doma nemáme žádného jiného křečka. neměla ani jinej stik z nějakym křečkem.

  Reagovat
  1. Dobrý den, Báro,

   v tom případě samička rozhodně březí není.

   Křeček hnízdo pravidelně udržuje i pro svou potřebu, v březosti je ale tento instinkt ještě o něco intenzivnější.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 28. Už jsem vám psala a teď se ptám.. Křečci už mají 3 týdny a myslím že už bych je mohla dát všechny dohromady maminku,tatínka a mladé jenže mám takový tunel kterým křečci lezou nahoru a dolů a oni ho ještě nevylezou. Jak to mám udělat?

  Reagovat
  1. Bohužel nevím, o jaký tunel se jedná a těžko Vám v tomto případě poradím. Pokud by to mohlo křečky ohrozit na životě, nedoporučuji Vám je k blízkosti tunelu pouštět.

   Stejně tak spíše nedoporučuji dávat všechny křečky do jedné klece, praktikuje se to spíše naopak – oddělit jedince od sebe. V případě sloučení by se mohli všichni navzájem pářit, což může způsobit těžko zvladatelnou situaci desítek křečků, které jen tak neprodáte.

   Reagovat
 29. Dobrý den,mám dva křečky džungarské (samičku a samečka) a samička čeká mladé.S tím problém není.
  Ale když jsem jim dnes ráno šla dát krmení a vodu,tak samička ležela ,,v patře´´ a bylo vidět že je taková zesláblá, unavená a klepala se.Raději jsem dala samce do jiné klece aby měla klid.Nevíte jestli je to v téhle době březosti samičky normální?
  Mám to nějak řešit?
  Děkuji moc za odpověď.

  Reagovat
  1. Dobrý den, doporučuji preventivně navštívit veterináře. Z Vašeho popisu těžko mohu něco posoudit, mohlo se jednat jen o Váš pocit, krátkodobou slabost samičky, ale jeden nikdy neví.

   Přeji pevné zdraví samičce i mláďatům!

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 30. Dobrý den,oddělila jsem samečka od samičky a klece jsem nechala těsně vedle sebe.Ale sameček chce strašně moc za ní a pokouší se překousat šprusle.K sobě je dát nemůžu,protože je samička březí,a on ji vyhazoval z domečku,kde si staví pelíšek pro mláďata.
  Měla bych ho dát s klecí do jiné místnosti?

  Reagovat
 31. Dobry den, mame doma samicku krecka syrskeho meli jsme ji doma tyden a rano na nas cekalo prekvapeni narodilo se nam 6 kreciku , dala jsem ji nahoru na skrin aby mela na malicke klid a sundavali jsme ji jednou dene na krmeni, po tydnu nam zmizeli 2 křečcci v kleci vubec zadne znamky toho ze je snedla ale nikde sem je nenasla takze je musela sezrat a za dalsi 4 dny snedla dalsiho. Vubec nechapu proc je sezrala myslim ze klid ma a hlady take nestrada , davame jak krmeni pro krecky tak i mrkev jabko,… kreckum je 11 dni tak doufam ze uz zadne nezere, nevite cim by to mohlo byt? Dekuji za odpoved Lucie

  Reagovat
  1. Dobrý den Lucie,

   pokud matka takto reagovala až několik dní po porodu, pravděpodobně nezvládala takové množství mláďat a jejich počet takovýmto způsobem snížila. Je také možné, že mláďata zahynula.

   Mimochodem možná není úplně ideální s klecí denně manipulovat, doporučil bych klidné místo, ke kterému ale zároveň máte přístup, aby zde klec mohla trvale být bez přenášení.

   Přeji Vám ať se křečkům daří,
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 32. Dobrý den,mám dva křečky Džungarsé a samička si začala nosit krmivo do domečku.Myslela jsem že je březí,tak jsem dala samce do jiné klece.Jenže mám je oddělené už dva týdny a nic se něděje.Myslíte že je to jen její instinkt?
  Můžu je dát zase k sobě?
  Děkuji za odpověď.

  Reagovat
  1. Dobrý den, Anno,

   jak píšeme v článku, březost trvá 20 dní. Těžko soudit podle nošení potravy do hnízda, zda je samička březí… Možné to ale je. Dalším znakem bude například zvětšená oblast bříška.

   Nejste-li si jistá, zkuste ještě týden počkat, poté případně pár dejte opět k sobě.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 33. Mám křečky asi 6 týdnu staré ale jeden chlapeček celou dobu spí a je strašně nečištěnej kolem řitního otvoru a intimního prostředí prostě víte kde mám na mysli.Chodí jako by byl sfetovanej, a má často přivřené oči..Můžu se zeptat co mu je?

  Reagovat
 34. Dobrý večer
  Naše samička křečice porodila 4. mláďátka.Mají ted 12,dní. Chtěla sem se prosím zeptat jestli pro ně není klec, kterou mám, moc malá. Velikost klece je 41cm na délku a 26cm na šířku.V kleci mám ještě jedno patro a žebříček a tunel.Mám prosím vás ten tunel a žebřík dát pryč vůli mládátkum.?Ted mají 12dní a už běhají v kleci a nejsou v hnízdě.Jak dlouho bych měla počkat ještě než jim vyměním podestýlku a mám jim koupit větší klec?Ještě jedna prosím věc.Jak je poznám podle pohlaví?Děkuji předem za vaší odpověd.Sem začátečník a tak si nevím rady.

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   je velmi těžké posoudit něco jen ze stručného textového popisu.

   Velikost klece se zdá být dostatečná, žebřík bude možná lepší odstranit, ale mezi 3-4 týdnem jej můžete bez obav vrátit. Pod tunelem bohužel nevím, co si mám představit, ale pokud je to jen „trubka“ položená na podestýlce, mělo by to být také v pořádku.

   A konečně, o rozpoznávání pohlaví se dočtete v článku: „…pohlaví zjistit při přetočení křečka na záda a jemné zatlačení dvěma prsty napravo a nalevo od genitálií.“

   Reagovat
 35. Děkuji moc za odpověd..V kelci máme ještě jedno patro a na tom patře je zavěšený žebřík a tunel s plastu.Do toho tunelu sem tam jedno mládě vleze.V kleci máme domeček a tak sem se chtěla zeptat jestli jim tam mám dát aji ruličku od toaletního papíru.Co se týká klece tak mi kamarádka by chtěla dát větčí klec.Velikost klece by byla šířka 29cm ,délka 46cm a výška 23cm.Tak nevím jestli si jí mám vzít a jestli se pak dají do té klece přikoupit další patro atd.Zdá se mi že je ta moje klec je pro ně malá.Ještě prosím vás jak budu vyměňovat vtom 3. týdnu podestýlku tak mám dát nové piliny aji trochu stěma starýma?Ještě sem četla kdesi že piliny nejsou pro ně vhodné, že jim to práší do očí atd?Tak nevím co jim pak mám koupit jak budu vyměňovat podestýlku.Edit

  Reagovat
  1. Ruličku od toaletního papíru do klece dát můžete, s tou si křečci vždycky poradí :)

   Klec kamarádky mi nepřijde o tolik větší, aby to něco řešilo. I tak si myslím, že současná klec je na těch 4-5 týdnů dostatečná.

   Podestýlku raději vyměňte za kompletně novou. Piliny se opravdu nedoporučují, vhodnější jsou hobliny.

   Reagovat
 36. Moc děkuji za vaše rady.Ještě sem se prosím chtěla zeptat až jim budu měnit tu podestýlku vtom 3. týdnu tak jestli bych jim mohla místo hoblin dát dřevěnou podestýlku značky JK Natural.Také se chci ještě zeptat jak jim tu podestýlku budu měnit tak jestli na tu chvilku můžu dát mláďata i samičku do menšího akvárka co máme doma po rybičkách.Jestli vůli tomu nebudou pak ve stresu.Také se nerada moc budu loučit s mládátkama.Mohla bych si aspoň ze dva nechat?Kluka a holku a dát je pak spolu do jiné klece?

  Reagovat
  1. Se zmiňovanou podestýlkou nemám zkušenosti, proto bohužel nemohu dát žádné doporučení. Obecně si ale myslím, že většina steliv pro hlodavce je v ČR dostatečně kvalitních.

   Mláďata i samičku můžete bez problému dočasně umístit do akvária.

   Nechat si můžete třeba všechna mláďata, nikde není přikázáno, že si je nesmíte nechat :) Je ale potřeba brát na vědomí, že nový pár bude mít opět brzy mladé!

   Stejně tak je potřeba zvážit otázku, zda se budete o 4 (?) křečky pečlivě další dva roky starat, zvážit zvýšené náklady na prostor, klec, stelivo, krmivo a řekněme i zvýšený zápach, máte-li je běžně v místnosti.

   Osobně si myslím, že jeden pár stačí.

   Reagovat
 37. Dobrý večer
  Mohla bych se prosím zeptat jestli bych už vyčistit podestýlku v kleci.přes víkend , kdy mláďata budou mít 18 dní.Mají v kleci hroznej bordel aji na patře.Už aji lítají a dokonce jeden vylezl aji na žebřík.Nemám raději ten žebřík zdělat?Taky samička stále na patře hrozně ohryzává tu pružiny na kleci..Děkuji moc předem za odpověd-

  Reagovat
  1. Dobrý večer,

   podestýlku určitě vyměňte. Myslím si, že ani žebřík už nebude mláďatům překážet.

   Pružiny křečci ohryzávají poměrně často. Pokud má potřebu si brousit zuby, uvítala by možná nějaký předmět k tomu určený.

   Reagovat
 38. Dobrý večer
  Tak už sem to nemohla vydržet a tak sem jim dneska tu podestýlku vyměnila.Mládátka mají 15.dní.Dala sem jim tam hobliny a ted jsou všeci zalezlý v domečku aji ze samičkou.Ani nevylézají.Neudělala sem prosím vás chybu že sem jim tak brzy vyměnila tu podestýlku, když jsou tak všeci zalezlý vtom domečku?Ve zverimexu mi poradily že mám vaničku umýt trošku octa s vodou a pořádně vysušit.To sem tak udělala.Mládátka sem tam ted vylezou a pak letí do domečku.Nikdy vtom domečku ani nebyly.Tak budu doufat že je vše v pořádku a že sem neudělala nějakou chybu.Budu čekat na vaší odpověd.Moc předem děkuji.

  Reagovat
 39. Křečci jí a sem tam pijí.Jen nevím jestli jim tu napáječku nemám dát uplně dolů.Večer lítají a lozí po kleci a asi si ten domeček všeci oblíbily , protože jsou tam všeci zalezlý aji ze samičkou.Chci se zeptat ted mají 16.dní a mohla už bych si některé vzít do ruky a pochovat?Samičku sem si ochočila na ruky kde jí nalákám na krmení a zobe mi s ruky a jak jsou okolo ní mláďata a já si je hladím tak neprotestuje a ani mě nekousne.Spíš si toho nevšímá.Jen se bojím si vzít samičku do ruky a dát na chvíly do náruče i když jí mám ochočenou na krmení na ruku aby mě pak nekousla a neutekla.Dávám aji všem zvlášt do misky potravu,ale do ruky si dám trošku aby si samička na mě zvykla a zobala mi s ruky.Dělám to prosím vše správně?

  Reagovat
 40. Kdyby byl každý takto starostlivý, nemuseli bychom tu pak mít komentáře s novorozenými mláďaty nalezenými v odpadcích ;) Děláte to výborně.

  Mláďata i samičku už můžete bez obav z klece vyndavat, jak píšeme i v článku.

  Myslím si, že bude vše v pořádku. Pro křečky je běžné v noci spát a přes den „dovádět“, jsou to noční tvorové Vaše mláďata už začínají v podstatě dospívat. A vodu křeček cítí, vždy si ji najde, je-li dostupná.

  Reagovat
 41. Dobrý den,
  dneska nají naši tři malí „chlupatci“ 16 dní. V pohodě běhají po kleci, hrabou se v misce s jídlem a občas něco sní, už se snaží i pít z napáječky. Bez toho aniž bychom se jich dotkli, jsme jim vyměnili pyliny. Vše bylo OK, ale pak jsme to nevydželi a jedno si vzali do ruky. Po vrácení prcka do klece bylo chvíli všechno v pořádku, ale pak matka to malé vyhodila z hnízda, povalila na záda a začala ho kousat pod krkem. Tak jsme jej dali zvlášť do přepravky s miskou krmiva a pitkem. Je šance, že přežije nebo jsme s tím mazlením měli ještě počkat?
  Děkuji za odpověď.

  Reagovat
   1. Ano, reagovaval tak, což nás překvapilo. Mláďata už jsou veliká a začínají řádit, tak jsme si mysleli, že už na nich tolik nelpí a neublíží jim.

    Reagovat
 42. Dobrý den jak máme naučit mládata pít.Dnes mají 17.dní samička je sice ještě kojí a zatím z prstu jim dáváme lízat vodu,prosím o radu jak naučit a z čeho mládata pít z lahvičky jim to ještě nejde bojím se,aby nebyla dehydrovaná děkuji za radu

  Reagovat
  1. Dobrý den, Radko,

   křečci mají schopnost vodu vycítit a poradí si s tím, jak se napít. Pokud je současný zdroj vody pro mláďata nedostupný, bylo by vhodné jim jej zajistit co nejdříve.

   Jak se napít se ale naučí z dostupného zdroje skutečně bez problému sami.

   Reagovat
 43. Dobry den,
  mam udajne samicku a samecka ( myslim ze jsou to bud krecci campbellovy nebo krizenci , maji cervena ocicka a v zime bilou srst, to mi na dzungarske moc nesedi ) jsou zakoupene spolu od mala. Mam je uz pul roku ( od zari 2012 ) a zatim samicka brezi nebyla. Je to mozne, ze by spolu byli pul roku a nic? V poslednich dnech pozoruji ze jeden z nich dost pribral, porad ji a je agresivnejsi. Mam podezreni ze je brezi. Nechci ale zbytecne oddelovat toho druheho, co kdyz brezi neni a zbytecne bych je oddelila. Je to velka prekazka nechat tam samecka?

  Reagovat
  1. Dobrý den, Terezo,

   samozřejmě to možné je, jedná se o přírodu a ani křečci v páru nemusí z nějakého důvodu mít potomky. Stejně tak je možné, že potomci teprve přijdou.

   Říkáte ale „údajně“, čili bych možná také doporučil kontrolu pohlaví, abyste měla jistotu.

   Vzrůst agresivity ze strany samičky může v březosti přijít. Jaká je to překážka musíte odhadnout z chování páru. Pokud by byla samička opravdu březí a sameček ji stresoval, nebylo by to pro březost dobré.

   Těžko Vám uspokojivě poradím… Jedná se o věc, kterou by člověk potřeboval vidět na živo, protože se jedná o soužití páru a víceméně o psychologii zvířat. Navíc je zde nejasnost pohlaví. Zřejmě sama nevíte, který jedinec je kterého pohlaví.

   Případně se ještě ozvěte
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 44. Dobrý večer Lukáši.
  Tak naši malošci už mají dneska 21dní a už lítají po kleci a dokonce lozí po kleci jako akrobati.Taky lítají po žebříku na patro a je jim tam asi nejlépe.Před týdnem sem jim měnila podestýlku a dneska jim to tam dost smrdí a mají to tam zaneřáděné.Tak se chci zeptat jestli bych jim už mohla po týdnu vyměnit tu podestýlku?Taky , když jsi chci vzít některé do ruky a pomazlit se sním tak všeci dost koušou.Jeden mě dost kousl a tak nevím jak se snimi mám mazlit.Taky ješt jestli bych jim mohla dát nějaké ovoce a které?Krmím je dvakrát denně.Ráno a večer.Ráno tu misku mají zaházenou hoblinama a tak jim to vyhodím a dám jim čerstvé jídlo a to samé aji večer.Příští uterý to bude 16 dubna budou mít 4.týden.Mám je pak už oddělit do jiné klece od samičky?Ptala sem se ve zverimexu a mláďata prý berou až je jim 6. týdnů?Tak nevím.Poradíte?Děkuji vám za vše moc mi od začátku pomáháte.

  Reagovat
  1. Dobrý večer, Edito,

   rád slyším, že se křečkům daří.

   Podestýlku určitě vyměňte, je přirozené, že takové množství živočichů udělá rychle nepořádek.

   Mláďata jsou divoká a musí se ochočit, neznají Vás, to je běžné musí na to postupně, existují na to knížky a jistě i návody na internetu… není to nic těžkého.

   V tomto věku je od matky již oddělit můžete, požadavek ze zverimexu rozhodně neznamená, že by mláďata musela být u matky ještě 14 dní.

   Pokud máte nějaké zajímavé fotky nebo videa svých jedinců, rádi je zde na webu zveřejníme.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 45. Dobry den Lukasi,

  tak dnes samicka porodila, v hnizde jsem zahledla mlade. Samecek byl v terariu a je i nadale, mam ho tedy odstranit? Leze k mladym do hnizda take, a nevim jestli je to ok. Zadnou agresivitu ale nepozoruji.

  Dekuji

  Reagovat
 46. Dobrý den,koupila jsem si od známé klec.
  Ona už ji nepotřebovala,tak ji nechala v garáři.
  Jenže byla zablácená a zaprášená.
  Doma jsem ji vydezinfikovala sanitolem a opláchla (byli u ní také plastová patra a domečky).
  Chci do ní dát křečky a přečetla jsem si,že věci pro ně by se neměli mýt dezinfekcí nebude jim vadit?Protože z dřevěných domečků je ještě trochu cítit.
  Děkuji za odpověď

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   bohužel neznám tento prostředek a nechci Vám v nevědomosti poradit něco, co by mohlo ohrozit křečky.

   Doporučuji přečíst bezpečnostní pokyny, případně se poradit s výrobcem.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 47. Dobrý večer Lukáši
  Dneska mají naše mláďata 4. týdny.Zítra bych je chtěla už rozdělit.Ted ,ale nevím jak je mám rozdělit.Jestli všechny 4 mláďata od samičky a nebo nechat nějaké mládě ze samičkou.Ted nevím jestli si tak mláďata hrají že po sobě skáčou sem tam slyším zapištení a nebo se perou.Taky jsou tak divoké, že je nemůžu poznat podle pohlaví.Poradíte mi prosím?Děkuji Edit

  Reagovat
  1. Dobrý večer, Edito,

   děkuji za Vaše dotazy.

   Vezmu to od konce. Jak už jsem psal, mláďata se musí ochočit, pak nebude problém jej vzít ven z klece a zjistit pohlaví.

   Mláďata jsou živá jako každá jiná. Zda se perou nebo si „hrají“ Vám nepovím, když to nevidím. Pokud by mzi nimi probíhaly vážné šarvátky, kdy se do sebe navzájem na několik vteřin pustí a celou dobu opravdu hlasitě piští, bude nutné jedince rozdělit.

   Od samičky mláďata oddělte kompletně, její mateřský instinkt už pravděpodobně stejně odezněl.

   Doporučuji Vám si už také zajistit odprodej křečků.

   Hezké jarní dny
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 48. Dobrý den, tak se nám dnes s velkým překvapením narodili křečci :-).Máme křečka džungárského…Samička tři mláďata vyhodila z domečku, ty stále žijí, je možné je dát zpět do domečku?Moc děkuji, Dita

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   je možné, že je mláďat na matku moc, proto se o ně nechce starat. Můžete je (velmi) opatrně zkusit vrátit do hnízda. Nesmíte na ně však sáhnout, protože pak by je matka mohla zcela zavrhnout.

   Doporučuji to provést rychle, takto malá mláďata musí být v teple a často kojena. Použijte pinzetu nebo je podeberte na něco, čím půjdou přenést. Ještě jednou zdůrazňuji opatrnost, mláďata jsou extrémně zranitelná.

   Každopádně gratuluji a přeji hodně zábavy :)

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 49. Dobrý večer Lukáši
  Tak sem mláďata oddělila od samičky.Samičku sem dala do jiné klece.Obě klece máme vedle sebe.Bylo mi tak moc líto naší Samičky Rozárky že se jí oddělila od mládat.Tak sem jí tam jedno mládě pak dala a ona po něm skočila.Tak sem ho zase dala zpátky.Stejně mi je jí líto a chtěla sem se zeptat, proč vlastně se musí mláďata oddělit od samičky.Mě to láme srdce.

  Reagovat
  1. Zdravím :)

   Chápu Váš „lidský“ pohled na věc, nicméně jedná se o křečky a matčin mateřský instinkt trvá jen do doby, než jsou mláďata soběstačná.

   Sama jste viděla, jak po navrácení reagovala, mláďata jsou jí teď cizí. To je zkrátka příroda, ať už je to smutné nebo veselé.

   Já si myslím, že je krásné pozorovat vývoj mláďat od březosti matky až po dnešní malé čipery, které máte v druhé kleci a gratuluji Vám k úspěchu. Je třeba se nad tím povznést a žasnout nad tím, co se může odehrávat v malé kleci uprostřed pokoje :)

   Reagovat
 50. Dobrý večer Lukáši, moc děkuji za rychlou odpověď :-).Dala jsem opatrně mláďata zpět k samičce a ta se o ně začala starat.Ale teď večer vyšla z domečku a už tam nějak nechce jít.Sameček na ni stále „narážel“ a tak jsem ho dala do jiné klece.Samička ani přesto za mláďaty nejde, běhá na kolotoči pořád dokola, ale do domečku za něma prostě nejde, i když teď na chviličku tam vběhla a za chvíli vyběhla zase ven.Neměla by být přeci jen s mláďaty?Moc děkuji, Dita

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   trochu jsem se s odpovědí zdržel, takže odpovíte asi lépe za mě… Pokud se stará, je vše v pořádku, pokud ne, obávám se, že už se starat nezačne.

   Zde rozhodují mateřské pudy a pokud je matka má slabé nebo o ně přišla, pravděpodobně ji nijak nedonutíte, aby měla o mláďata zájem.

   V tom horším případě doporučuji se urychleně poradit s veterinářem, zda je šance na umělý odchov. Bohužel u jednodenních mláďat, o která se matka tak dlouho nestarala, bude asi šance velmi malá.

   Dejte mi vědět o výsledku.

   S pozdravem
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 51. dobrý den , nevěřím že sekřeček dožije ma.3roky (mysllím džung)můj křeček lakyášek má 13 let mám ho od svých 5 let …..))))stehně tak má kámoška , je stále čilý …dokonc s ním i spím neuteče!!rate mi co to znam.))díky veruškaá

  Reagovat
  1. Dobrý den, Míšo,

   sama, popisujete znaky březosti samičky (hnízdo, břicho), o moc víc Vám toho neporadím :)

   Teď jen čekat, zda jste měla pravdu.

   Hezký den
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 52. Dobrý den Lukáši
  Vím že to tady nepatří ,ale třeba poradíte.Mládáta už mám obědnaný že jsi je vezmou ve zveremexu.Takže mi zůstane jedna klec prázdná.Chtěla by jsi jí vzít kamarádka tu klec pro morče.ale nevím jestli není pro to morče malé.Délka tý kleci je 47cm.Poradíte?

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   s morčaty nemám velkou zkušenost, je to ale nepoměrně větší hlodavec než křeček džungarský.

   Bylo by vhodné napsat další dva rozměry klece, délka toho moc neprozradí :)

   Co jsem v rychlosti našel na internetu, tak chovatelé morčat doporučují jako minimální rozměry klec o velikosti: délka 60, šířka 30, výška 30. Mnozí ale psali, že by své morče do také klece nedali.

   Zdroj: http://www.ifauna.cz/drobni-savci/nemodforum/r/detail/375415/velikost-klece

   Reagovat
 53. Dobrý den.
  Mám 2 křečky samce a samici samec ma 1 rok samice 2 měsíce když jsem jich dal k sobě tak samec se na ni vrhl a samička začala pištět (řvát) nevim jak to říct.bála se ho trochu a furt od něho utíkala.a když se kní samec přiblížil tak zase začala pištět.
  nevíte čím to je děkuji za odpověď.

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   všechny páry se spolu nemusí snášet. Zvlášť pokud sameček žil půlku života osaměle a samička je naopak dospělá poměrně krátce, může být sbližování těžší.

   Vždy přesunujte samečka do klece samičky a dělejte tak postupně, třeba na chvíli. Pokud to nepůjde, raději jedince nestresujte a myšlenky na mláďata se vzdejte.

   S říjem to u křečků džungarských je pro člověka těžké. Musíte spíše sledovat chování samičky v přítomnosti samečka.

   U větších křečků můžeme pozorovat chování, kdy samička při pohlazení na zadečku vztyčí ocásek a široce roznoží. Pro nezkušeného chovatele je to ale vyloženě stylem „dát pár k sobě a pozorovat.“

   Hezký den
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 54. Dobrý den,mám doma křečka džungarského a od té doby,co jsem ho oddělila od samičky protože měla mladé,docela přibral.Poradíte mi co mám udělat pro to,aby křeček zhubnul :)
  Mockrát děkuji za radu

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   neznám podrobnosti, ale doporučil bych omezit tučnou, sušenou a sladkou stravu (slunečnicová semínka, sušené banány apod…). Nahraďte ji zeleninou (mrkev, salát, salátová okurka). Poměr zeleniny by měl převažovat.

   Dále pomůže fyzická aktivita (běhací okolo, prolézačky, domeček umístěný v jiném patře než potrava), aby křeček musel chodit.

   Snad to pomůže :)

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 55. Dobrý den,mám doma 4 malé křečky staré asi 25 dní.
  Už jsem od nich oddělila matku a je jsem ještě nechala pohromadě protože nevím kdo je kluk a kdo je holka.
  Vím,že ve(skoro)čtvrtém týdnu by se to dalo poznat,ale já s nimi nemám moc zkušeností a nepoznám to.
  Navíc když je chytím a otočím na záda,tak mě zečnou hryzat.
  Můžete mi poradit?
  Děkuju

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   vzhledem ke stáří už bych raději doporučil oddělit každého jedince zvlášť. Mladí křečci by se mezi sebou mohli začít pářit.

   Kontrolu pohlaví popisujeme v článku, více k ní netřeba dodávat.

   Nejsou-li křečci ochočení, ochočte je (krmte je z ruky, nechte je spojit si Váš pach s bezpečím) nebo je zkrátka zkontrolujte „násilím.“

   Přeji hodně štěstí
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
  1. Dobrý den,

   není mi úplně jasné, jak to myslíte… Měsíční mládě by v kleci s matkou pravděpodobně být ještě mělo, případě je oddělené jen pár dní.

   Jestli chcete ponechat spolu dvě samičky po celý život, z nichž jedna je potomek druhé, otázka je jen zda se snesou. Pokud ano, není v tom problém.

   S pozdravem
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 56. Děkji za odpověď a mám na vás ještě jednu otázku.
  Mám doma ještě 3 asi měsíc a týden staré samečky.
  Nechala jsem je všechny tři v jedné kleci.
  Včera jsem si všimla,že jeden z nich má pod bradičkou malou bouličku.Nikdo z ostatních to nemá.Nevíte co by to mohlo být?
  Můžu mu to namazat mastičkou pro lidi Aloe vera?
  Děkuji moc za radu

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   lidskou kosmetiku a léky na žádná zvířata NIKDY NEPOUŽÍVEJTE!!!

   O co se jedná bohužel říct nedokážu, musel bych viděl alespoň fotografii. Pokud křeček trpí, vezměte jej veterináři.

   Pokud se jedná o zranění způsobené druhými dvěma samečky, doporučuji jedince rozdělit.

   Hezký zbytek dne
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 57. Děkuji moc za odpověď já jsem mu to jednou namazala Tea Tree oilem.Myslím si,že to není způsobené druhými samečky a nechová se nějak divně (jako že by trpěl).
  Pere se s ostatními o jídlo.Normálně jí,jen má bouličku pod bradičkou.
  Můžu mu to dál mazat Tea Tree oilem?
  děkuji Rozšířil jste mi obzory.(s tím Aloe Vera)

  Reagovat
  1. Chcete-li použít nějaký přípravek, poraďte se s veterinářem.

   Zásadně nedoporučuji použití jakýchkoli přípravků určených pro lidi bez schválení skutečného odborníka se vzděláním a praxí v oboru.

   Nikdy nevíte, jak může tak drobné zvířátko reagovat a co mu to způsobí. Vyvarujte se prosím takovým pokusům.

   Reagovat
 58. Dobrý den. Jdu si kupovat mého prvního křečka a nevím jaké plemeno si mám koupit. Je mi 12 let a chtěl bych co nejpřítulnější a nejlépe ochočitelné plemeno. Děkuji

  Reagovat
  1. Ahoj Dominiku,

   křeček džungarský, o kterém zde píšeme, patří k nejdrobnějším křečkům.

   Má tak nízké nároky na prostor, ale dožívá se nižšího věku a může být plašší. Díky své malé velikosti také může začátečníkovi snadno utéct a špatně se hledá.

   Druhým často pořizovaným druhem je křeček zlatý, který je naopak poměrně robustní, dožije se většího věku a snáze se s ním manipuluje.

   Na druhou stranu jeho nároky na prostor a krmení jsou vyšší.

   Doporučil bych se rozhodovat mezi těmito plemeny. S ochočením to nebude těžký úkol ani v jednom případě.

   Lukáš

   Reagovat
 59. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat. Budu mít mlád’ata a chtěla bych si nějaké nechat. Můžou spolu vycházet v jedné kleci matka s dcerou?
  Předem děkuji

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   stoprocentně to říct nemohu, ale je velká šance, že se snesou. Záleží na jedincích jak se snesou, na velikosti kleci a podobně.

   Každopádně je dlouhodobé soužití „příbuzenstva“ nadějné.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 60. Dobrý den, asi před dvěma měsíci jsem si pořídila dva křečky v domnění, že mám dva samečky. Když jsem je však šla dnes vyčistit zjistila jsem, že v domečku jsou 4 malá mláďátka. Nemám s nimi žádnou zkušenost a tak jsem je rukou přendala z domečku abych ho mohla vyčistit.. Matka nyní křečky tahá po kleci a jsou celí studení.. Dala jsem je tedy do menší přepravky společně s domečkem – matka nejdřív křečky vyndala ven ale teď už je s nimi zas vevnitř.. Bojím se, aby se o ně dobře starala.. Krom toho – jak často se křeček džungarský množí?

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   sahat na mláďata je velká chyba, škoda, že jste si náš článek nenašla dříve. Zda se matka bude starat říct nedokážu, uvidíte sama.

   Křečci se množí prakticky ihned po dovršení dospělosti. Matka je v říji každý týden a březí může být znovu krátce po porodu.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
  1. Dobrý den Filipe,

   otce k mláďatům rozhodně nepřidávejte, a to nikdy ani v pozdější době. Pro křečky není přirozené mít „kompletní rodinu“ a všem by sloučení způsobilo pouze stres.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 61. Dobrý den.

  Narodili se mi poprvé křečci.Nevim jak se o ně starat.Jednou jsem viděla v kleci malé brouky a ještě jsem viděla jak samička jednoho Jedla.Chtěla bych se zeptat proč tam byli ti brouci a proč toho jednoho snědla?

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   to takto bohužel nedokážu říct.

   Může to být nedostatečnou výměnou podestýlky a rozmnožení nezvaných hostů. Podestýlka by se měla měnit alespoň jednou týdně (s výjimkou doby, kdy jsou mláďata velmi mladá).

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 62. Ahoj mohla bych se tě zeptat jestli můžu 2 týdenním křečkům vyměnit podestílku? A ještě jede dotaz Máme jak samičku tak i samečka jakmile jsme našli mláďata hned jsme ho odendali do jiné ho akvárka a asi před týdnem sem dala samičku k němu a porvali se mám poté co dáme mláďata z domu ho k ní vrátit nebo co mám udělat?? děkuju za jakoukoliv odpověď :)

  Reagovat
 63. Ahoj Markéto,

  s podestýlkou bych ještě raději týden počkal, mláďata i matku by to mohlo zbytečně stresovat. Jsou na ní stále značně závislá.

  Dávat samičku k samečkovi v tuto chvíli byla chyba. Samička se chce především starat o mladé a tato situace pro ni mohla být velmi stresující.

  Riziku byla vystavena i mláďata, sameček totiž mohl samičku znovu přivést do stavu březosti a matka o stávající potomky mohla ztratit zájem.

  Jak se budou jedinci chovat po odchování mláďat matkou, nedokážu říct, ale instinkt by měl opět matce sdělit, že nyní je sameček žádaný.

  S pozdravem
  Lukáš Jirsa

  Reagovat
 64. Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolika let se křeček dožívá.
  Koukal jsem na hodně diskusí a píše se že se dožijí 1.5 roku nebo 3 roky nebo dokonce jsem četl že křeček se dožije pouze 10 měsícu… Prosím co z toho je pravda ?

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   v průměru se křečci dožívají 2-3 let. Samozřejmě v ojedinělých případech to může být i 1,5 roku nebo dokonce 10 měsíců, to je ale vinou špatného zdravotního stavu.

   Drtivá většina jedinců se skutečně 2 let dožívá.

   S pozdravem
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 65. Dobrý den mám takovou nepraktickou otázku :D Jakého křečka bych si měl vybrat chtěl bych aby se dal snadno ochočit aby byl přítulný a aby se dožil tak 2,5let minimálně já vůbec nevím jaký by byl ideální. Prosím pomoooct :-)

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   pro začátečníky je nejspíš nejvhodnější křečík džungarský, o kterém také píšeme v článku a je na fotografiích.

   Křečci jsou ale obecně z hlediska chovu v domácnosti velmi nenáročná zvířata a péči o ně zvládne prakticky každý.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 66. Dobrý den,
  je třeba se znepokojovat, když mládˇata křečku syrských v 16-ti dnech stále nevidí?Oči mají, ale neotvírají je ani ne chvilinku.
  Díky

  Reagovat
 67. Dobrý den,
  v neděli jsme s mamkou měnili podestýlku v klecích.V jedné (patrové) máme 2 samečky a v druhé je samička. Dneska jsem v domečku zahlédla mláďata. Chci se zeptat jestli můžeme po týdnu dosypat nějaké hobliny. Část si jich nanosila do domečku, který je plný až po okno domečku a nějaké vyházela z klece ven. Chceme jí tam dát ruličku od toaletního papíru a dosypat hobliny,ale nevíme jestli je to vhodné.
  Doufáme, že se nám podaří i s vaší pomocí a radami, které jsou na těchto super stránkách,se o mláďátka postarat.
  Hezký den.
  Adélka

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   je mi líto, že jsem tentokrát nestihl odpovědět včas.

   Hobliny určitě dosypat můžete, ale nedávejte je přímo k mláďatům. Matka si je přenosí dle potřeby.

   Doufám, že výchova mláďat probíhá bez problému. :)

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 68. Dobrý den.Mám dotaz.Měly jsme do dnešního dne pár křečků džungarských.Dneska jsme našly samečka mrtvého a podle všech viditelných zranění ho zabila samice.Neumím si to vysvětlit.Možná je těhotná ale to nevíme jistě,Proč se tomu tak stalo???Děkuji za odpověd

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   je mi to moc líto, ale toto bohužel posoudit nedokážu, obraťte se na veterináře pro zjištění příčiny smrti.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 69. Dobrý den, před přesně třemi týdny se nám narodili malý křečci syrští, před dvěma dny jsem jim vyměnila podestýlku, do té doby se o ně samice starala dobře, ale teď k nim chodí jen na krmení jinak je zalezlá mimo hnízdo, od včera nám postupně křečíci odumírají :( po jednom a s několika hodinovým odstupem, začnou se potácet, přestanou otevírat očíčka a pak už mají jen křeče a nehýbají se :( nevíte čím to je? zbyli nám ze sedmi jen dva, chtěla bych je zachránit, ale nevím si rady :(

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   doporučil bych vám navštívit urychleně odborníka. Víc zřejmě nezmůžete a já sám ani nemohu rozdávat rady při takto závažné situaci. Je mi to líto.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
   1. Děkuji za odpověď, zůstalo nám jedno mládě, s mužem si myslíme že to samička udělala naschvál, postupně je likvidovala dokud si nebyla jistá že se zvládne postarat.
    Myslíte že když se narodily 30.9. mohu toho posledního oddělit od matky? Pořád od ní chce pít mléko, ale ona na něj začíná být agresivní. Neoddělím ho moc brzy?

    Reagovat
 70. Zdravím,
  Dnes jsem zjistila že můj křeček je asi březí. Mám holku a kluka. Holka má hodně veliké břicho ale vůbec si nestaví hnízdo a usíná i na zádech strašně se bojím co jí je. :( Nevíte jestli je to vážně březost (byla bych ráda :) ) nebo jí něco je? :( Prosím o radu a odpovězte prosím na tento email petulaguzy@seznam.cz

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   chování samičky neodpovídá stavu březosti. Máte-li obavy, raději navštivte zvěrolékaře… Víc z takového popisu nemohu soudit.

   Kopii komentáře jsem odeslal na e-mail.

   Hezký den
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 71. Zdravím,
  Včera jsem psala že moje křečice má velké břicho a dnes ráno jsem zjistila že v domečku jsou mláďata. Nevím kolik jich tam je a jelikož mám klec s patrama a domeček má až nahoře tak sem vzala domeček i se samičkou a dala do klece bez pater kde už byla. Udělala jsem to špatně? nebo je to v pořádku? díky za odpověď.
  Hezký den Petra.

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   ideální to není, samička ani mláďata by se neměla vystavovat zbytečnému stresu. Stejně tak se jedná o nečekanou věc pro samičku, očekávala porod a odchod v původní kleci. Je škoda, že jste tak neučinila vzhledem k podezření na březost samičky dříve.

   Přesto věřím, že bude vše v pořádku a nejedná se o zásadní problém. Alespoň nejsou mláďata vystavena nebezpečí pádu z vyšších pater.

   Gratuluji k mláďatům!

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 72. Dobrý den,mám doma 5 křečků ale každého v samostatné kleci.
  Před nedávnem jsem si všimla u jednoho křečka(samečka) ,že má v jednom oku takový černý jakoby ospalek ale mně to přijde spíše jako nějaký zánět protože on teď to očičko dost zavírá a také trochu ztratil chuť k jídlu.Vždy měl misku vyjedenou a teď tam toho polovina zbude.Podestýlku jim měním 1x za dva týdny,vodu 1x za den.K jídlu mají ovoce zeleninu i suchou směs.
  Protože můj taťka má zkušenosti s veterinářstvím,tak mi řekl že jak se meje tak si to z očička dostane sám.Ale mně to nepřijde,protože to tam pořád má.
  Mám o křečíka starost a chci vás požádat o radu,jestli je to péčí nebo co bych s tím měla dělat.:´(
  Mockrát vám děkuji za odpověď.
  Anna

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   pokud nevěříte radě svého taťky, doporučil bych Vám prostě navštívit jiného veterináře (nevím, jak velké jsou zkušenosti Vašeho otce). Pokud křeček ztrácí chuť k jídlu a je viditelně skleslý, je lepší vyhledat odbornou pomoc, třeba že to možná bude za drobný poplatek.

   Jinak co se týče péče, z popisu na dálku opravdu nemohu soudit. Problémy mohou být například pokud jako podestýlku používáte piliny (neplést s hoblinami), či jiné drobné stelivo, které se může dostat do oka.

   Snad mu bude lépe.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 73. Svobodová Tereza · Upravit

  Dobry den.
  Moje samička má nyní ani ne týdenní mládátka. Chtela jsem je zkontrolovat ale pod kokosem maji hnizdo, jsou pod hromadou kapesníků, takze pokud se na ne chci podívat a zkotrolovat jestli jsou zivá, musím kapesníky nazdvihnout. nevím ale jestli to je dobré nebo ne ? nechci jim tam radeji moc zasahovat. KONTROLOVAT nebo ne ?
  samička hodně jí, zdá se že se o ně hodně stará, často je slyším pískat než je nakrmí.
  Je to poprvé co můj křeček má mladé…..naprosto neplanovane :) (krecka mám 3 týdny, koupila jsem si samicku která uz, – jak se ukazalo – cekala mladé)

  Děkuji za odpoved

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   mrtvé mládě by samička z hnízda z největší pravděpodobností vynesla sama ven.

   Raději nic nekontrolujte, mohla byste mláďata naopak ohrozit na životě! Počkejte, přijde čas, kdy si je budete moci i pochovat. :)

   Gratuluji!

   Reagovat
 74. Svobodová Tereza · Upravit

  Dobrý den, mláďátkům je cca 10 dní. škrábou se ven, pískají..snaží se lézt..Jeden z odvážlivců už jednou vylez (asi 4 dny zpět), opatrně jsem mu pak pomohla zpět pod kokos :) mamka si je hlídá, nenechá je vylézt ven.. Ráda bych se zeptala, co s nimi dál..jen čekat ? nebo jim nějak pomoc ? :)

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   křečky sice nevidím, nicméně veřím, že jim nic nechybí. Dejte jim ještě týden čas, jen je občasně kontrolujte. :) Až budou sami cestovat po kleci, můžete je začít venčit a přivykat na přítomnost člověka.

   Reagovat
 75. dobrý den,Mám křečky- cca 14cti denní, už vylézají. Rada bych se zeptala zda jim můžu už vyměnit podestýlku- piliny ? Do ted jsem jim tam vubec nezasahovala, ale už to začíná být citit, piliny jsou navlhlé..
  Děkuji.

  Reagovat
 76. Dobrý den,

  Chtěl bych se vás zeptat jestli je mezi křečky incest normální věc a jestli se můžou pářit bratr se sestrou nebo je dobré dokoupit křečky ?

  Reagovat
 77. Mám mláďata a jednoho malého křečka bych si chtěla nechat, samičku. Chtěla bych se zeptat zda je možné malého křečka, holčičku, dále chovat s matkou v jedné kleci?

  Reagovat
  1. Záleží zcela na individuálním chování jedinců. U matky a dcery je šance na soužití větší (troufl bych si říct vysoká), ale zaručit to nelze.

   Každopádně nezapomeňte posoudit, zda je klec pro dva jedince dostatečně veliká.

   Reagovat
 78. Dobrý den, máme malého křečka. Papá, ale pořád má přivřená nebo zavřená očička. Zdá se nám slabý a pořád spinká…….Prosím poraďte. Děkuji

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   dle takového popisu bohužel nic poradit nemohu. Oni se mohou všichni malí křečci zdát slabí a budou většinu dne spát.

   Pokud se vám zdá křeček nemocný, neváhejte navštívit veterináře.

   Věřím, že vše bude v pořádku. :)

   Reagovat
 79. sabina matyasova · Upravit

  dobry den chtela jsem se zeptat mam 2 krecky zlaty mam samicku a ta ma uz ceciky a samecka a samecek je mensi porad to spolu delaji uz 2 mesice ale stale nema miminka a spi porad se sameckem tak jsem se chtela zeptat jak to ze nema jeste miminka kdyby mi nekdo poradil dekuji

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   bohužel z takového popisu Vám spolehlivě neporadím. Příčin může být mnoho od neplodnosti jednoho z jedinců až po záměnu pohlaví, kdy zdánlivé páření mohou být spíše potyčky.

   Příroda si nevybírá a potomky může v hnízdu nalézt zítra, stejně tak ale možná nikdy.

   Pokud chcete konkrétnější odpovědi, zřejmě budete muset osobně navštívit specialistu i s křečky.

   Přeji hodně štěstí a brzké narození potomků.

   Reagovat
   1. a muze se stat ze je treba samecek jeste malinky? a chtela jsem se jeste zeptatdocetla jsem se tam ze krecci zerou psi zradlo muzou to jist i zlaty krecci a kolikrat dene bych jim to mela davat dekuji

    Reagovat
    1. Pokud jsou samečkovi přes 2 měsíce, měl by již být dospělý. Ohledně psího žrádla – nevidím důvod, proč by jej křečci měli dostávat a nedoporučuji to. Zakupujte stravu určenou křečkům.

     Ještě bych dodal, že březost samice trvá 21 dní a březí může být i právě nyní.

     Reagovat
 80. Dobrý den,
  chtěl by sem se zeptat že když budu mit mali křečíky muzu si jednoho nechat a přikoupit treba samečka nebo samičku a mohli by mít malé a bydlet ve stejné kleci z rodiči???

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   jednoho si nechat rozhodně můžete, přikoupit dalšího křečka můžete, ale nechat v kleci 4 křečky nedoporučuji. Jednak křečci netvoří páry jako lidé – pářili by se spolu navzájem. A za druhé by pro ně soužití bylo pravděpodobně velmi stresující. Křečci jsou spíše samotáři.

   Navíc nemá úplně smysl křečka prodat a jiného koupit. Chápu váš úmysl, ale křečci nemají při páření sourozenců potomky se zdravotními problémy, tudíž tato možnost je z biologického hlediska v pořádku – etické nechám na Vás.

   Chcete-li mít dva páry, doporučuji zakoupit druhou klec a nechat oba páry odděleně.

   Reagovat
 81. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat. Hledám správnou přepravku pro křečka a prohlédla jsem si už asi milión obrázků a jedna se mi zalíbila a splňovala všechna má kritéria, ale jakmile jsem navštívila stránku abych si o ní zjistila více, tak tam bylo napsáno že je pro kočky. Z toho co já vím v tom problém problém nevidím, velikost mi nepřipadá přehnaná, ale chci se ujistit, bude tato přepravka pro křečka vhodná?? Tady posílám odkaz na stránku i s obrázkem http://www.svetchovatelu.cz/prepravni-taska-zanzibar-s-cerna-prepravky-pro-kocky.html Děkuji mockrát

  Reagovat
 82. sabina matyasova · Upravit

  dobry den chtela jsem se jeste zeptat kdyz jsem si koupila cerstve ovoce a dala jsem to zamrazit ? a pak jsem to rozmrazila mohu to jeste pouzit pro krecky zlaty ? neublizim jim s tim ?

  Reagovat
 83. Dobrý den, mám křečka zlatého + teď i maličký. Nevěděla jsem ani že je bude mít, když jsem si je brala ze zverimexu, každopádně mají něco málo přes dva týdny. Mají už srst, lezou různě ven po kleci, ale jsou stále slepí. Je to normální? Nebo je něco špatně? Děkuju za odpověď, jsem už docela vyděšená že nebudou vidět vůbec.

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   mláďata jsou v období, kdy by již vidět měla. Přesto jim ještě dejte čas, pokud podnikají výlety mimo hnízdo, nezdá se, že by bylo něco v nepořádku. Jen se ujistěte, že přijímají stravu a pijí.

   Pokud se Vám budou zdát slepí až do třetího týdně života, navštivte veterináře.

   Reagovat
 84. Dobrý den chtěl bych se zeptat jak poznáme že je samička v říji. A když sou u sebe tak samice útočí na samce chvíli je to v pořádku a a po chvíli se zase koušou.

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   u křečků džungarských je samička v říji každých 4-6 dnů a poznáte to spolehlivě pouze podle chování při sloučení jedinců. Samička v říji dovolí samci páření.

   U křečka zlatého pak samička v říji při pohlazení po hřbetu a zadečku ztuhne, prohne se, vztyčí ocas a roztáhne nohy.

   Pokud se křečci snesou na delší dobu, je lepší je spolu několik dní nechat, než vytipopvávat období říje samičky.

   Reagovat
 85. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné, že má křeček nějakou nemoc, kdy je abnormálně hyperaktivní.. Je to samička, vypadá pohuble ( ale krmení má dost, i vitamíny dávám, suchý chleba, zeleninu, piškoty, směs…čerstvou vodu) její srst je dost řídká, a vydrží klidně 2 hodiny v kuse skákat z chaloupky dolů..dělá to často i v noci, přes den, lítí po terárku jak zajíc:/ navíc, teď vypadá dezorientovaně, staví se na zadní a pak spadne na záda a chvíli ji trvá, než se vůbec zvedne….:( Nevim, co s ní, jestli ji můžu nějak pomoc, mám 2 křečky,ještě oddelěného brášku, který vypadá naprosto zdravě..jse jim 1rok a 4 měsíce….

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   pokud se vám zdá, že samička vypadá nezdravě, nejlepším řešením bude návštěva veterináře. Netroufám si z popisu soudit a doručením ji případně ohrozit.

   Věřím, že vše bude v pořádku, ale lepší bude prohlídka specialistou. :)

   Reagovat
  1. Dobrý den,

   pokud se jedinci snesou, tak v podstatě „můžete“. Připravte se ale na riziko mnoha vrhů dalších mláďat (všichni jedinci se spolu budou pářit).

   Tento krok rozhodně nedoporučuji, nedělejte to, prosím. Pro křečky je takový způsob života velmi nepřirozený.

   Reagovat
 86. Děkuji za odpověď. Spatne jsem to napsala.samozřejme kluky do jedné klece a holky do druhe. I když asi zkusím zverimex a nechám si původní pár v oddelenych kleci.

  Reagovat
 87. Mám 2 křečky ůdajně prý sameček a samička,
  když jsem je dala k sobě začali pištět a lehat si na záda,
  po hodině společného pobytu měli krvavé šrámy.
  Můžete mi říct jestli je to normální,nebo jestli není jen samička v říji a nebo jestli jsou to nakonec oba kluci.
  Děkuji

  Reagovat
  1. Ahoj Aničko,

   podle popisu se nejspíš bude jednat o dva samečky, kteří se spolu perou, ale spolehlivě to takto určit nemohu.

   Doporučuji vyhledat někoho, kdo dokáže spolehlivě určit pohlaví křečků – ať už chovatele, nebo zvěrolékaře.

   Případně se ještě ozvi. :)

   Reagovat
 88. Mám dost velký problém našim křečkům se narodilo 7 křečíků zítra měla uplynout 4 týdenní lhůta kdy křečci vyrostou do dospělosti ale dnes jsem objevil dalších devět křečíků úplně malých. Nevím kdo je matka nebo matky.Křečata mi příjdou menší než byli ty předchozí. Co mám dělat? Udělal jsem nějakou chovatelskou chybu?

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   v případně uvedených 4 týdnů se nejedná o „lhůtu“, ale spíše o přibližné hodnoty. Stejně jako člověk nedovršuje pohlavní dospělosti přesně v 15 letech, ani u křečků nelze tuto skutečnost říci přesně na den.

   Odstraňte malé křečky co nejrychleji, sledujte mláďata a nechte u nich kojící matku. Situaci musíte vysledovat a co nejrychleji vyřešit.

   Přeji hodně štěstí. V nejhorším případě navštivte odborníka.

   Reagovat
 89. Nemohlo se stát když jsem mi narodil první vrh že se samec se samicí znovu spářil protože první týden tam byl samec i samice (u mláďat).

  Reagovat
 90. Mohl bych se ještě zeptat neznáte nějakého soukromníka nebo menší zverimex kde bych těchto 16 křečků udal nevím kam s nimi ve většině zverimexech mi řekli že je berou jen menší zverimex nebo soukromníci.

  Reagovat
  1. Bohužel nevím, odkud pocházíte a sám jsem tento problém řešil již několik let zpátky, takže by informace nebyla aktuální.

   Obecně bych ale zkoušel „neznačkové“ zverimexy v menších městech a okrajových částech Prahy – ostatně to už víte. V řetězcích a obchodních centrech budete mít nejspíš smůlu.

   Druhou možností je chovatelská inzerce na internetu.

   Máte-li zájem, můžeme publikovat článek i na našem magazínu, stačí zaslat fotografie a krátký text (na e-mail info@lukasjirsa.cz). Je možné, že nabídka někoho osloví. Odkaz dáme i na Facebook.

   Reagovat
 91. Ahoj. Ted jsem se na webu dočetla že samec samičce pomáhá při porodu a následně i s mláďaty a je starostlivý otec. Máme 4 miminka a než jsme si všimli že tam jsou byl tam s nima celý porod a zřejmě i celý den než jsem přišla z práce. Vy tady píšete že v žádném případě nenechávat samečka u samičky s mláďaty. Tak mi řekněte jak to teda je?

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   v článku píšeme, že sameček mláďata VĚTŠINOU neohrožuje. Není to ale stoprocentním pravidlem a proto je lepší jej z klece preventivně odebrat.

   Že by ale pomáhal samičce je nepravděpodobné… Nemá od přírody pudy být otcem, se samičkou je stýká pouze pro účely páření.

   Reagovat
 92. Nevím byli tak rozkošní všichni v tom domečku a spokojení. Ted je chudak Princ sám :( (oddělila jsem ihned jak jsem to zjistila) ;)

  Reagovat
 93. Nez jsem si precetla neco o pareni krecku, tak jsme se do toho s pritelem vrhnuli a dali jsme samecka do klece samicky. Potom jsme si precetli, ze se to nikdy nema delat a ma se dat samicka do klece samecka. Je tedy mozne, ze samicka vubec neni tehotna, kdyz nebyla ona v jeho kleci ?

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   i pokud jste křečky umístili obráceně, samička být březí může. Samozřejmě však i nemusí.

   Jedná se pouze do doporučený postup a páření může probíhat kdykoli je samička v říji, nehledě na prostředí.

   Reagovat
 94. Zdravim..
  pokud mam delsi dobu v jednom akvarku 2 samicky dzungaraka a pote jednu pripustim ke kreckovi bude druha samice pote nasledne utocit na male kreciky?
  diky

  Reagovat
 95. mám dva křečky (kreček campbellův) mám je teprv 2 dny když sem je dala k sobě přišlo my že se jakoby perou (sou to 2 samičky) ta jedna vydávala takové pištící zvuky je to normální ? :o na interetu sem se dočetla že tenhle druh by tohle dělat neměl :) mám je dát od sebe ? nebo si jen tak hráli ? :) – děkuju předem za odpověd :)

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   bohužel, toto se dá velmi těžko posoudit, když člověk nevidí situaci na vlastní oči.

   Pokud se křečkové často perou, jsou ve stresu (třeba i hubnou, málo jí), je pro jejich vlastní dobro lepší je oddělit.

   Reagovat
 96. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na křečka džungárského. Samička mi před chvíli vrhla 7 mláďat, jedno je již mrtvé.. Je normální, aby mi je neustále přemisťovala z místa na místo a běhala s nimi v kolečku?? Máme klec, domeček.. vše co potřebuje a přesto mi její chování přijde divné.. Děkuji za odpověď.. :)

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   nepřijde mi to jako obvyklé chování. Matka někdy mláďata přemisťuje, ale zdá se, že ve vašem případě až příliš.

   Bohužel ale opět nevidím situaci živě a nemohu to z tak krátkého popisu posoudit. Mláďata jsou velmi zranitelná a matka by je měla spíše kojit a zahřívat.

   Obávám se, že pokud matka sama nezmoudří, mláďata nemusí přežít. Zkuste jí ještě dát do klece roli od toaletního papíru, či jiné materiály pro vytvoření hnízda, dostatek vody a potravy.

   Zkuste ji dát do místnosti, kde bude sama v klidu, aby netrpěla stresem.

   Budu rád, když se ještě ozvete, zda je vše v pořádku.

   Hodně štěstí
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 97. Dobrý den,
  tak už se nám samička uklidňila. Mláďata jsou v domečku a konečně se chová jako matka.. :)) Bohužel jejím přemisťováním zemřelo ještě jedno mládě, tak jich zbylo 5… Ale teď se nám zase samička chová až moc agresivně.. kdykoli když jí jdu vyměnit pítko, nebo jí tam hodit směs, či zeleninu nebo seno, začne na mě útočit.. jenom se přiblížím ke kleci a už otevírá tlamu a vystrkuje zuby.. Chápu, že chrání mladý.. Ale je to běžné chování? A zmírní se to, až budou mládý větší? Děkuji za odpověď

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   matka mohla mít pocit, že velký počet mláďat nezvládne a nyní se již uklidnila. Přesto je zřejmě citlivá na stres a vystraší ji i maličkosti.

   Věřím, že po odchování mláďat se vše uklidní. Je to však jedinec od jedince, budu moc rád, když se s námi budete průběžně dělit o své zkušenosti. :)

   Reagovat
 98. Dobry den.
  Chci se informovat v sobotu bude tyden co jsme si parecek(krecku)zakoupili nevim kolik jim muze byt ale zaji ma me za jak dlouho by se mohlo stat ze by meli mlade?pride mi ze porad spej ale jedi a piji a pak zase spej i se k sobe tulej tak me to jenom zajima dekuji za odpoved Lucka

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   jak píšeme, mláďata by se mohla pářit již čtvrtý týden života. Někdy se stává, že si chovatelé nevědomky zakoupí již ve zverimexu březí samičku.

   Doporučuji samičku pozorně sledovat, může být březí již nyní. Stejně tak ale mohou první mláďata přijít až za několik týdnů, je to velmi individuální.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 99. A myslite ze i kdyz bude samicka březí nebo i kdyz bude mit mladata tak mam parecek od sebe oddelit i kdyz se maji tak radi bude mi ich lito

  Reagovat
 100. Dobrý den, dnes se nám narodili křečci. Všimli jsme si toho brzy ráno a viděli jak sameček požírá mále.. Dali jsme ho pryč, ale samička se o malé nestará :( Místo, aby u nich byla, lítá po celé kleci… mláďata byla na hromadě, nevšímala si jich a normálně jak si kopala tunely v pilinách, tak je tak odhazovala… Má tam ruličku, natrhané kapesníky prostor, ale mláďata ji nezajímají. Jsou to její první .. Je to normální ?

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   bohužel mohu doporučit pouze nechat samičku v klidu a doufat, že se o mláďata začne starat. Je možné, že je vystresoval sameček a ještě se uklidní.

   Bohužel vzhledem ke stáří mláďat není jiná možnost… Nechte klec někde o samotě v tiché místnosti, máte-li takovou možnost, a počkejte.

   Přeji hodně štěstí. :)

   Reagovat
 101. Evelína Novotná · Upravit

  Dobrý den. Naše samice porodilá mladé a asi po 30dnů jedí pevnou stravu ale máma je ted když je dáme k sobě tak se s nima pere máme 10 křečků dva jsou u novích vychovatelů a ted jsme je dali zase všechny k sobě. Ale rozvaluje je jako by chtěla oplodnit malí pískaj a lítaj tam a spádky jedí normálně pijí taky normálně a samice to samé. :(

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   všechny jedince pokud možno rozdělte. Není důvod je mít všechny v jedné kleci, naopak je to pro křečky velmi nepřirozený stav, který je může stresovat.

   Navíc všichni již pohlavně dospívají a budou se vzájemně pářit, výsledkem by mohly být desítky mláďat.

   Doporučuji tedy ještě jednou rozdělit jedince (provizorně na pár dnů třeba do velkých sklenic od okurek (kde nezapomeňte na otvory na vzduch z horní strany) a rychle sežeňte nové chovatele.

   S pozdravem
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
  1. Dobrý den,

   z biologického hlediska by s tím u většiny druhů neměl být problém. U některých druhů se však křížení nedoporučuje z estetického hlediska, jinde ze zdravotního.

   Např, potomci křečíka džungarského a campbellova mají vrozené zdravotní vady.

   Doporučuji konzultovat konkrétní páření dvou druhů s odborníkem (veterinář, chovatel).

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 102. Dobrý den, na začátku května jsem tu psala o narození našich mláďat, agresivní samičce… Chtěla bych tedy jen poděkovat za rady.. :) Samička je po měsíci již v klidu.. :) Musím tedy říct, že mě dost překvapuje jejich chování.. Všude se píše, jak se musí oddělit a podobně.. Po 3 týdnech jsme dali samečka k samičce s mladými. Spali spolu v domečku a nijak se neprali.. Momentálně je máme v kleci o rozměrech asi d120cm x š45 x v 70cm všechny pohromadě.. :) Je tedy pravda, že z vrhu máme pouze samečky.. Je možné, že se mezi sebou budou prát třeba jen v době páření, když mají v podstatě pouze jednu samičku?

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   těší mě, že se mladé podařilo vychovat. :)

   Držím se však svých rad a i Vám doporučím jedince oddělit. Nemyslím si, že pro křečky je dlouhodobě vhodné, aby tolik samečků žilo v jedné kleci. Křečci zkrátka nejsou sociální tvorové a matka má instinktivně za úkol vychovat mladé a poté další a další… Nejedná se o rodinu z lidského hlediska.

   Navíc páření může probíhat u křečků (zjednodušeně řečeno) prakticky neustále. Délka říje je jeden týden.

   Je možné, že již teď je se samečkem znovu březí. Vzpomeňte si na své zkušenost z doby, kdy samička přemisťovala mladé po kleci a útočila i na Vás. Nevystavujte ji po porodu stresu ze šesti okolních samečků…

   Nicméně přeji hodně radosti s takovým počtem mladých. :)

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 103. Dobrý den chtěla jsem se zeptat mám doma 3 křečíky mají 16 dnů a stále ještě nevidí. Je možné že je to i moje chyba asi 13 dní po porodu mi umřela matka tak jsem se rozhodla je zkusit odchovat sama. Stále ještě nevím zda bych jim mohla dát už normální krmení pro hlodavce. Mockrát děkuji za odpověd.

  Reagovat
  1. Dobrý den měla jsem to podobně akorát místo 3 křečků jsem měla 1 jak dovršily do doby kdy už měli začít vidět jsem se rozhodla že jim začnu dávat normální krmení. Samozřejmě jsem musela stále ještě masírovat bříško a udržovat jim stálou teplotu dnes již mám tohohle křečka už velikého je mu 9 měsíců tak jsem se rozhodla že ji zkusím dát po těch nějaké době kdy byla sama že ji dám k samečkovi sice jsem měla ze začátku strach ale máme malinkáté křečíky asi 5 a mamina se zdá zdravá a štastná.

   Reagovat
 104. dobry den.
  mam dotaz dnes dopeledne se nam narodila 8 mladatek a odpoledne uz byla mrtva nevite nahodou proc myslite ze byla prorodicka a nevedela co s nimi nebo nevime v cem se stala chyba?

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   příčin mohlo být spoustu…

   Stres matky, příliš velký počet mláďat, nehoda při porodu, selhání mateřských pudů, nemoc, nehoda…

   Je mi líto, ale konkrétní problém se takto rozhodně nedá posoudit. Snad to při dalším vrhu bude lepší… Pokuste se matce zajistit pro příště maximálně vhodné podmínky. Vše potřebné již zbylo zmíněno v článku a ne starších komentářích. Jsem přesvědčen, že dané rady do budoucna pomohou. :)

   – dostatek materiálu na stavbu „hnízda“
   – včas oddělený sameček
   – samostatná tichá místnost pro matku
   – dostatečně velká klec pro celou skupinu křečků
   – dokonale umytá, čistá klec bez výkalů
   – dostatek stravy včetně čerstvé, denně nová voda

   Matka musí mít pocit, že jí nic nechybí. Konkrétní rady takto na dálku dát nemohu.

   Přeji hodně štěstí. :)

   Reagovat
   1. me to pride jako kdyby je uslapala nebo hlady ci umreli ci pili a kdyz se mladata narodej vydavaj nejaky zvuky pistej nebo tak nejak?znama mi rikala ze taky ji poprve vsechny umreli a podruhe uz to meli v poradku samecka jsem hned oddelila co zacala rodit rodila na obrousku ja si i myslim ze moje 5 leta dcera byla porad zvedava a koukala tam jak rodila nebo je ma v pokojicku

    Reagovat
 105. Dobrý den,
  Chovam krečky jako potravu pro hada a chtela sem see zeptat jestli muzou byt mladata spolu v kleci ikdyž se mezi sebou perou. Je jich celkem 10. A ještě jjeden dotaz,kdyz bude matka s dcerou spolu mohou vychovavat mlade v jedne kleci,nebo by napadali jednu z matek? Moc dekuji za odpoved :)

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   jsme zde z větší části chovatelé křečků pro radost a trochu mě mrzí, za jakým účelem Vám nyní radím.

   Nicméně mláďata spolu mohou být, i když se perou (nejsou-li stačí 4 týdnů) a doporučil bych nemíchat více matek (či obecně samic, je-li matkou pouze jedna) do jedné klece.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 106. Dobrý den,
  Chci se zeptat,norodilo se nám 7 krecku, asi za dva dny jich tam bylo pouze 6 . Nikde nebyla krev ani kostricka. Za týden se stalo to stejné. Je možné že se sežrali navzájem? Krecky máme v akvarku takže utéct nemohli. A jester se chci zeptat. Nebude matka tesknit po svých mladatkach když se oddělí? Děkuji Emil.

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   požírání holých mláďat matkou je poměrně běžnou (i když pro chovatele smutnou) události.

   Trochu mě zaráží, že jeden z Vašich křečků zmizel – pokud dobře počítám – ve třetím týdnu života. To mláďata začínají pomalu být samostatná a přijímat první klasickou stravu. Skutečně se tak stalo tak pozdě?

   Matka ztrácí během 4. a 5. týdne mateřské instinkty, mláďata jsou plně vyvinutá a připravená na samostatný život. Sama by je opustila, kdyby mohla. :)

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 107. Dobrý den, Hledám předběžné zájemce na křečíky nejlépe ze Zlína mládě by bylo čistokrevného křečíka džungarského a stálo by asi 30-35 kč Nejspíše ve zbarvení Agouti možná ale spíše ne Shapphine (safírová). Budeme pářit (zkošet) asi za 1-2 tydny. zajemci pište na email 20Klarka02@seznam.cz

  Reagovat
 108. Dobrý den, ráda bych se zeptala…27.6. jsem dostala křečka zlatého a 8.7. bylo v akvárku místo jednoho křečka 4 další:-) což mě pobavilo, ale zároveň mám starost, nechci je dát do zverimexu, aby náhodou neskončili jako potrava pro hady, jak píše někdo v dotazech přede mnou brrr, ti naše jsou taková naše miminka každý den děti sledují jejich vývoj, 3 už víme komu z kamarádek dáme, abychom o nich věděli a 4. ještě potřebujeme darovat do dobrých rukou…ve zverimexu říkali, že je máme od maminy odstavit tak 4.-5. týden a mně jde o to jak poznám pohlaví, aby se zase nestalo, že dáme někomu křečka, který již bude čekat mláďata…poradíte mi zda ve 4 týdnech poznám a hlavně jak pohlaví:-) děkuji za odpověď Petra.

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   promiňte za trochu pozdní odpověď.

   Pohlaví poznáte tak, že křečka položíte zády na ruku, prsty položíte těsně vedle genitálií křečků a lehce zatlačíte. U samečka je velmi dobře viditelný penis.

   Bezpečné rozlišení vyžaduje trochu cviku, ale mláďat máte dost, to se rozdíly hned lépe pozorují. :)

   Možná pomohou i obrázky na googlu: https://www.google.cz/search

   Pobavila mě vaše narážka na komentář s hady, přiznám se, že by mě také nenapadlo, že se tu takový objeví. :)

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 109. Dobrý den, před dvěma týdny se mi narodily mlaďata křečka. Dnes když jsem se na ně šla divat mladata jedla sveho sourozence, co se stalo? Krecky chovam dlouho a nikdy se mi tohle nestalo. Jeste je divne ze i kdyz maji dva tydny jsou mensi nez vzdycky byvaji a maji na srsti takove bile kousky vypadaji asi jako stara uschla kuze, co to muze byt? Děkuji za odpověď Radka

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   bohužel vám těžko poradím. Vzájemné pojídání mláďat může být způsobeno různými faktory od stresu až po podvýživu.

   Možná křečci dostali nemoc, po které se jim „pomátly“ instinkty, když píšete o dalších příznacích. Asi bych pro odborné informace navštívil veterináře, bohužel z krátkého popisu nemohu říct o co se jedná a nic konkrétního mě ani z vlastní zkušenosti nenapadá.

   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 110. Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Mám samečka a samičku,a samička čeká mládata a v kleci je sama.Mohu dát samečka k samičce?Děkuji za odpověd Bára.

  Reagovat
 111. Dobrý den, zkoušeli jsme zkamarádit naši samičku a kamarádova samečka krečků Roborovských a doufáme, že dopadnou mláďátka. Protože by to ale případně byl náš první odchov a chci si být pohlavím opravdu jistá, poradí mi veterinář s pohlavím?

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   pro veterináře to bude jednoduchá práce a nevidím důvod, proč by zjištění pohlaví odmítl. :) Pouze bych jej informoval, že samice může být březí.

   S pozdravem
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
 112. Dobrý den, moje samice křečka džungarského porodila 5 mláďat. Dnes už jim sou asi 5 týdnů a co nejrychleji musím křečky oddělit. Moje kamarádka má zítra narozeniny a chce jednoho křečka a já chci taky jedno mládě pro sebe. Ale není žádný zájem o ty 3 zbývající křečky a já nevím co s nimi. Mohla by jsem je dát do zverimexu? A jeden křeček se dnes pářil se svou samicí. Já prostě nevím co mám dělat.Moc prosím poraďte mi.

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   ve zverimexu by křečky měli přijmout. Záleží však také na tom, jaká je aktuálně nabídka. Mohou mít zkrátka plno.

   Křečky doporučuji oddělit např. do velkých skleniček od zavařovaných okurek. Je to na několik dní lepší, než aby se navzájem pářili. Mláďata jsou již odrostlá.

   Můžete také zkusit nechat kontakt zde v komentářích, možná se někdo ozve. :)

   Hodně štěstí
   Lukáš Jirsa

   Reagovat
   1. Záleží na tom jestli samec vychazel dobre se samičkou a jestli s ní žil , mládata musí být odrostlejší a vyvinutá a měli by již sami žrát ale neměl by se sameček dávat k samičce do 4 měsícu jelikož hrozí že bude mít další mladé a tak se ji zkrátí život a může mít problémy s dělohou při častém odchovu mládat .Měla by mit 2x ročně mládata víckrát se nedoporučuje :)

    Reagovat
  1. Dobrý den,

   mláďata není důvod dávat k otci. Nejedná se o lidi, křečci nemají touhu zakládat plnohodnotnou rodinu a otec by se s mláďaty mohl pářit.

   Naopak je nutné rozdělit jednotlivá mláďata, aby se ani ona nemohla mezi sebou pářit. Výsledkem by mohly být desítky mladých křečků.

   Doporučuji již mláďata rozprodat.

   Reagovat
 113. Dobrý den, 31.10. jsme si koupili křečka syrského. Dnes 17.11. je jich v kleci dalších šest. Měli jsme dnes původně v plánu klec po týdnu vyčistit, ale nyní to dělat nebudeme. Klec čistá tedy není, hnízdo si postavila zrovna v rohu, kam chodila čurat. Kdy má smysl klec čistit? Jaký zdroj bílkovin máme samici podávat? Je možné dát vejce na tvrdo? Samotný bílek? Jaké maso můžeme dát? Lze i rybí(lososa)? Děkujeme moc za odpovědi.
  Niko

  Reagovat
  1. Dobrý den,

   bohužel nemám přímo s křečkem syrským zkušenost, nicméně v principu je vše velmi podobné.

   Klec bych doporučil měnit až mezi 2. a 3. týdnem. Sami poznáte, kdy už křečkům nebude dělat problém přečkat chvíli mimo klec (bude to ve chvíli, kdy po ní začnou denně čile slídit). Místo je sice trochu nevhodné, ale nemělo by ohrožovat mláďata na životě, či zdraví.
   Po pár dnech můžete zkusit opatrně vyměnit alespoň podestýlku vzdálenou od hnízda, bude-li zápach silný.

   Pokud jste samici krmili dlouhodobě vyváženou stravou, není důvod nic měnit. Nicméně z bílkovin jsou vhodná zmíněná vařená vajíčka (pro bílkoviny hlavně bílek, ale ani žloutek by neměl vadit), jogurt, dále tvrdé sýry, z „masa“ pak spíše hmyz a moučné červy. Případně tedy vařené kuřecí či krutí maso.

   Často však bílkoviny obsahují zakoupené krmné směsi, prvně bych se proto podíval na složení.

   Losos nebude bílkovinou, se kterou by byl křeček v přírodě běžně ve styku.

   Reagovat
 114. Prosím mám křečky syrské holku a kluka je jim víc než 3 měsíce tak jsem je připustila (samozřejmě když měla samička říji) ale sameček se stále samičky bojí i když si ho vůbec nevšímá :-(

  Co mám dělat?

  Reagovat
  1. Přírodě nelze poručit, každý pár spolu mladé mít nemusí. Doporučil bych to zkoušet dále, pokud se pár snese, nechat je u sebe i několik dní.
   Pouštějte samičku do klece samečka.

   Přeji hodně štěstí.

   Reagovat
  1. Toto je velmi problémové a doporučil bych se rovnou obrátit na odborníka v podobě veterinární ordinace.

   Křečci nesnesou kravské mléko, dokud však nejsou dostatečně velcí, aby přijímali pevnou stravu, jsou odkázáni na mléko od matky.

   V domácích podmínkách je proto odchod prakticky nemožný. Nehledě na to, že mláďata musí být neustále zahřívána tělesným teplem matky, jinak se podchladí.

   Přeji hodně štěstí se záchranou.

   Reagovat
Add Comment RegisterPost Comment