Matrace Dormeo
Kalendář událostí

Křečci – rozmnožování a chov mláďat

Každý majitel domácího mazlíčka s láskou vzpomíná, když jeho miláček byl ještě malé roztomilé mládě. Také proto mnoho lidí dostane nápad pořídit si pár a odchovat mladé. Nejjednodušší volbou může být pro začátek například chov křečků.

Základní výhody a nebezpečí chovů mladých křečků

Narozená mláďata rozhodně vzbudí doma pozdvižení, malé děti se mohou prvně setkat s tím, jak „funguje“ příroda. Pokud se Vám podaří prodávat mláďata do místního zverimexu, můžete výdělkem vykompenzovat náklady na krmení pro křečky. Zároveň je tu ale plno rizik. Křečci se množí prakticky nejaktivněji ze všech savců, může se Vám stát, že mláďata neudáte, budete si je muset nechat a přikoupit další klece. Mláďata by se spolu začala opět rychle pářit. Stejně tak samičku může větší počet březostí ohrozit a zkrátit tak její život.

Potřeby pro bezproblémový odchov

Samozřejmě byste se měli při nákupu křečků ujistit, že máte opravdu samečka a samičku. Stává se, že má nezkušená rodina doma dva samečky, kteří se nepáří, ale perou. Takoví křečci pak mají život plný stresu a výsledkem je dokoupení druhé klece a oddělený chov.

Jak poznat pohlaví křečka?

Kolem čtvrtého týdne života už lze pohlaví zjistit při přetočení křečka na záda a jemné zatlačení dvěma prsty napravo a nalevo od genitálií. U samečků je zřetelně vidět penis, mají navíc špičatější zadeček. Nutno ovšem dodat, že napoprvé si nebudete jisti a rozdíl dobře poznáte až při zkušenostmi s mláďaty.

Samička kojí den stará mláďata

Samička kojí den stará mláďata

Dále je dobré mít i tak připravené dvě klece. Přestože sameček většinou mláďata neohrožuje, a stejně tak samička ví, že je otcem, vždycky to neplatí a sameček by mohl mláďata napadnout.
Poslední doporučovanou věcí před samotným odchovem mláďat je zajištění odběratele (odběratelů) mláďat. V dnešních řetězcích zverimexů velkých měst často mláďata neudáte a musíte tak sami inzerovat a rozdávat po příbuzných. Na menších městech v běžných zverimexech ale většinou s domluvou problém není. Cena za jednoho křečka se může pohybovat kolem 25 Kč za mládě, podle aktuální nabídky a druhu křečka.

Páření křečků

Délka říje samičky je jeden týden. Pokud se samička se samečkem běžně snáší, prakticky se o nic nestaráte. Pokud ale běžně žijí odděleně, musíte je k sobě dávat jen na páření se. Vždy pouštějte pouze samičku do klece samečka. Pokud není samička v říji, agresivní sameček by ji mohl napadnout a samička začne utíkat, v takovém případě je musíte opět oddělit. Pokud vše probíhá správně, samička zůstane na místě a zvedne ocásek. Pak je nechte spolu (pokud se nezačnou opět prát) klidně až do porodu.

Březost samičky

V průměru je samička březí asi 20 dní. Vzorný chovatel neomylně pozná zvětšené bříško. Samička si navíc může začít stavět hnízdo, ve kterém porodí a začne si sem přemisťovat potravu. Ideální je, aby měla samička k dispozici útulný přístřešek (pevnou, ale prostornou kartonovou rouru; domeček; kokos). Dále je dobré jí zajistit klid v celé místnosti, aby se zbytečně nestresovala. Samozřejmostí je zásobování samičky materiálem na hnízdo a rozmanitou potravou (bílkoviny, čerstvá zelenina a ovoce). V období březosti neobměňujeme stelivo.

Porod mláďat

Málokdy porod zaznamenáte, většinou objevíte mláďata ve hnízdě ráno. Nikdy proto nezapomeňte hnízdo zkontrolovat, rodící samičku ale nechte v klidu a o samotě. Porod není komplikovaný a samičku ohrožujete pouze vy svou přítomností. Po asi půlhodinovém porodu budete mít možnost spatřit 5 – 10 krásných drobečků. Samička vyčistí místo porodu, olíže mláďata a začne první kojení. V tuto chvíli byste měli odstranit samečka, sice většinou nikoho neohrožuje a stojí naprosto mimo dění, může samičce dokonce pomáhat, ale matka vše zvládne sama a všichni budou bez otce klidnější.

Křeččí mláďata ve druhém týdnu života

Křeččí mláďata ve druhém týdnu života

Vývoj mláďat

1. týden

První dny jsou mláďata holá, slepá a matka se od nich prakticky nehne. Mláďata musí neustále zahřívat a kojit. Samičku nevenčíme a snažíme se jí nevšímat, přesto je dobré počkat, až opustí hnízdo (například se půjde napít) a zkontrolovat, zda jsou mláďata živá. Případné mrtvé mládě, pokud jej matka sama nevynese ven, odstraníme pinzetou (nikdy ne rukama!)

2. týden

Mláďatům narostla krátká srst, začínají vidět a přijímat tuhou potravu. S jistou dávkou opatrnosti můžete zkusit mládě vyndat z klícky. Pokud si jej zachumláte do tepla v tričku, nebude protestovat a usne.

3. týden

Mláďata začnou být stále živější, často budou mimo hnízdo, budou se prát o dávky krmení. V tuto chvíli nastává doba, kdy nikdy neomrzí pozorování jejich lumpáren a hraní si. Ve třetím týdnu už je vhodné konečně vyměnit podestýlku, hnízdo není pro mláďata již tolik důležité a navíc nyní dokáží bez újmy přečkat v přepravce mimo klec.

4. týden

V průběhu čtvrtého týdne už lze oddělit matku a začít křečky prodávat. Rychlost vývoje se liší podle počtu jedinců ve vrhu a dalších okolností, měsíc života je ale hranice pro odstavení a rozdělení do klecí podle pohlaví, ideální je žádné mládě, kterému je více jak měsíc, doma nemít.

Na případné dotazy rádi odpovíme v komentářích.Odpovědi: 262 k “Křečci – rozmnožování a chov mláďat”

 1. eliška

  Zář 20. 2014

  A kdy můžeme dát mláďata k jejich otci?

  Odpovědět na komentář
  • eliška

   Zář 20. 2014

   Dobrý den

   Mláďátka máme 28 dní a nikdo z nás neví kdy můžeme dát maličké k otci . Poradíte nám?

   Odpovědět na komentář
   • ANKA

    Zář 20. 2014

    Záleží na tom jestli samec vychazel dobre se samičkou a jestli s ní žil , mládata musí být odrostlejší a vyvinutá a měli by již sami žrát ale neměl by se sameček dávat k samičce do 4 měsícu jelikož hrozí že bude mít další mladé a tak se ji zkrátí život a může mít problémy s dělohou při častém odchovu mládat .Měla by mit 2x ročně mládata víckrát se nedoporučuje :)

    Odpovědět na komentář
  • Lukáš Jirsa

   Zář 20. 2014

   Dobrý den,

   mláďata není důvod dávat k otci. Nejedná se o lidi, křečci nemají touhu zakládat plnohodnotnou rodinu a otec by se s mláďaty mohl pářit.

   Naopak je nutné rozdělit jednotlivá mláďata, aby se ani ona nemohla mezi sebou pářit. Výsledkem by mohly být desítky mladých křečků.

   Doporučuji již mláďata rozprodat.

   Odpovědět na komentář
 2. Křeček Ferda

  Lis 17. 2014

  Dobrý den, 31.10. jsme si koupili křečka syrského. Dnes 17.11. je jich v kleci dalších šest. Měli jsme dnes původně v plánu klec po týdnu vyčistit, ale nyní to dělat nebudeme. Klec čistá tedy není, hnízdo si postavila zrovna v rohu, kam chodila čurat. Kdy má smysl klec čistit? Jaký zdroj bílkovin máme samici podávat? Je možné dát vejce na tvrdo? Samotný bílek? Jaké maso můžeme dát? Lze i rybí(lososa)? Děkujeme moc za odpovědi.
  Niko

  Odpovědět na komentář
  • Lukáš Jirsa

   Lis 18. 2014

   Dobrý den,

   bohužel nemám přímo s křečkem syrským zkušenost, nicméně v principu je vše velmi podobné.

   Klec bych doporučil měnit až mezi 2. a 3. týdnem. Sami poznáte, kdy už křečkům nebude dělat problém přečkat chvíli mimo klec (bude to ve chvíli, kdy po ní začnou denně čile slídit). Místo je sice trochu nevhodné, ale nemělo by ohrožovat mláďata na životě, či zdraví.
   Po pár dnech můžete zkusit opatrně vyměnit alespoň podestýlku vzdálenou od hnízda, bude-li zápach silný.

   Pokud jste samici krmili dlouhodobě vyváženou stravou, není důvod nic měnit. Nicméně z bílkovin jsou vhodná zmíněná vařená vajíčka (pro bílkoviny hlavně bílek, ale ani žloutek by neměl vadit), jogurt, dále tvrdé sýry, z „masa“ pak spíše hmyz a moučné červy. Případně tedy vařené kuřecí či krutí maso.

   Často však bílkoviny obsahují zakoupené krmné směsi, prvně bych se proto podíval na složení.

   Losos nebude bílkovinou, se kterou by byl křeček v přírodě běžně ve styku.

   Odpovědět na komentář

Odpovědět

Moderní klimatizace Daikin

Klimatizace Daikin, moderní a efektivní cesta k celoročnímu komfortu.

Recepty

Nejlepší recepty z české i světové kuchyně, pro vaši domácí pohodu!

Vchodové dveře hliníkové

Moderní vchodové dveře s dlouhou životností!

Eurookna

Moderní dřevěná eurookna s dlouhou životností!

Sektorové kuchyňské linky

Od Nábytku Sprint vás nezklamou!

Luk Jirsa - Majitel webu, www.lukasjirsa.cz
Luk Jirsa

HobbyRecepty.cz provozuji od roku 2011. Za 3 roky se z malého webu stal magazín s více než 350 odbornými příspěvky od externích redaktorů. Další za rostoucí podpory přesahující 13000 měsíčních čtenářů pravidelně přibývají.

© 2014 Lukáš Jirsa. Všechna práva vyhrazena. Ochrana osobních údajů | Podmínky použití