Matrace Dormeo

Křečci – rozmnožování a chov mláďat

Každý majitel domácího mazlíčka s láskou vzpomíná, když jeho miláček byl ještě malé roztomilé mládě. Také proto mnoho lidí dostane nápad pořídit si pár a odchovat mladé. Nejjednodušší volbou může být pro začátek například chov křečků.

Základní výhody a nebezpečí chovů mladých křečků

Narozená mláďata rozhodně vzbudí doma pozdvižení, malé děti se mohou prvně setkat s tím, jak „funguje“ příroda. Pokud se Vám podaří prodávat mláďata do místního zverimexu, můžete výdělkem vykompenzovat náklady na krmení pro křečky. Zároveň je tu ale plno rizik. Křečci se množí prakticky nejaktivněji ze všech savců, může se Vám stát, že mláďata neudáte, budete si je muset nechat a přikoupit další klece. Mláďata by se spolu začala opět rychle pářit. Stejně tak samičku může větší počet březostí ohrozit a zkrátit tak její život.

Potřeby pro bezproblémový odchov

Samozřejmě byste se měli při nákupu křečků ujistit, že máte opravdu samečka a samičku. Stává se, že má nezkušená rodina doma dva samečky, kteří se nepáří, ale perou. Takoví křečci pak mají život plný stresu a výsledkem je dokoupení druhé klece a oddělený chov.

Jak poznat pohlaví křečka?

Kolem čtvrtého týdne života už lze pohlaví zjistit při přetočení křečka na záda a jemné zatlačení dvěma prsty napravo a nalevo od genitálií. U samečků je zřetelně vidět penis, mají navíc špičatější zadeček. Nutno ovšem dodat, že napoprvé si nebudete jisti a rozdíl dobře poznáte až při zkušenostmi s mláďaty.

Samička kojí den stará mláďata

Samička kojí den stará mláďata

Dále je dobré mít i tak připravené dvě klece. Přestože sameček většinou mláďata neohrožuje, a stejně tak samička ví, že je otcem, vždycky to neplatí a sameček by mohl mláďata napadnout.
Poslední doporučovanou věcí před samotným odchovem mláďat je zajištění odběratele (odběratelů) mláďat. V dnešních řetězcích zverimexů velkých měst často mláďata neudáte a musíte tak sami inzerovat a rozdávat po příbuzných. Na menších městech v běžných zverimexech ale většinou s domluvou problém není. Cena za jednoho křečka se může pohybovat kolem 25 Kč za mládě, podle aktuální nabídky a druhu křečka.

Páření křečků

Délka říje samičky je jeden týden. Pokud se samička se samečkem běžně snáší, prakticky se o nic nestaráte. Pokud ale běžně žijí odděleně, musíte je k sobě dávat jen na páření se. Vždy pouštějte pouze samičku do klece samečka. Pokud není samička v říji, agresivní sameček by ji mohl napadnout a samička začne utíkat, v takovém případě je musíte opět oddělit. Pokud vše probíhá správně, samička zůstane na místě a zvedne ocásek. Pak je nechte spolu (pokud se nezačnou opět prát) klidně až do porodu.

Březost samičky

V průměru je samička březí asi 20 dní. Vzorný chovatel neomylně pozná zvětšené bříško. Samička si navíc může začít stavět hnízdo, ve kterém porodí a začne si sem přemisťovat potravu. Ideální je, aby měla samička k dispozici útulný přístřešek (pevnou, ale prostornou kartonovou rouru; domeček; kokos). Dále je dobré jí zajistit klid v celé místnosti, aby se zbytečně nestresovala. Samozřejmostí je zásobování samičky materiálem na hnízdo a rozmanitou potravou (bílkoviny, čerstvá zelenina a ovoce). V období březosti neobměňujeme stelivo.

Porod mláďat

Málokdy porod zaznamenáte, většinou objevíte mláďata ve hnízdě ráno. Nikdy proto nezapomeňte hnízdo zkontrolovat, rodící samičku ale nechte v klidu a o samotě. Porod není komplikovaný a samičku ohrožujete pouze vy svou přítomností. Po asi půlhodinovém porodu budete mít možnost spatřit 5 – 10 krásných drobečků. Samička vyčistí místo porodu, olíže mláďata a začne první kojení. V tuto chvíli byste měli odstranit samečka, sice většinou nikoho neohrožuje a stojí naprosto mimo dění, může samičce dokonce pomáhat, ale matka vše zvládne sama a všichni budou bez otce klidnější.

Křeččí mláďata ve druhém týdnu života

Křeččí mláďata ve druhém týdnu života

Vývoj mláďat

1. týden

První dny jsou mláďata holá, slepá a matka se od nich prakticky nehne. Mláďata musí neustále zahřívat a kojit. Samičku nevenčíme a snažíme se jí nevšímat, přesto je dobré počkat, až opustí hnízdo (například se půjde napít) a zkontrolovat, zda jsou mláďata živá. Případné mrtvé mládě, pokud jej matka sama nevynese ven, odstraníme pinzetou (nikdy ne rukama!)

2. týden

Mláďatům narostla krátká srst, začínají vidět a přijímat tuhou potravu. S jistou dávkou opatrnosti můžete zkusit mládě vyndat z klícky. Pokud si jej zachumláte do tepla v tričku, nebude protestovat a usne.

3. týden

Mláďata začnou být stále živější, často budou mimo hnízdo, budou se prát o dávky krmení. V tuto chvíli nastává doba, kdy nikdy neomrzí pozorování jejich lumpáren a hraní si. Ve třetím týdnu už je vhodné konečně vyměnit podestýlku, hnízdo není pro mláďata již tolik důležité a navíc nyní dokáží bez újmy přečkat v přepravce mimo klec.

4. týden

V průběhu čtvrtého týdne už lze oddělit matku a začít křečky prodávat. Rychlost vývoje se liší podle počtu jedinců ve vrhu a dalších okolností, měsíc života je ale hranice pro odstavení a rozdělení do klecí podle pohlaví, ideální je žádné mládě, kterému je více jak měsíc, doma nemít.

Na případné dotazy rádi odpovíme v komentářích.Odpovědi: 216 k “Křečci – rozmnožování a chov mláďat”

 1. ondra

  Úno 28. 2014

  Nemohlo se stát když jsem mi narodil první vrh že se samec se samicí znovu spářil protože první týden tam byl samec i samice (u mláďat).

  Odpovědět na komentář
 2. Lukáš Jirsa

  Úno 28. 2014

  Matka by mláďata měla kojit, jinak ji zřejmě nepoznáte. Pohlaví by již mělo jít poznat.

  Odpovědět na komentář
 3. ondra

  Bře 01. 2014

  Mohl bych se ještě zeptat neznáte nějakého soukromníka nebo menší zverimex kde bych těchto 16 křečků udal nevím kam s nimi ve většině zverimexech mi řekli že je berou jen menší zverimex nebo soukromníci.

  Odpovědět na komentář
  • Lukáš Jirsa

   Bře 01. 2014

   Bohužel nevím, odkud pocházíte a sám jsem tento problém řešil již několik let zpátky, takže by informace nebyla aktuální.

   Obecně bych ale zkoušel „neznačkové“ zverimexy v menších městech a okrajových částech Prahy – ostatně to už víte. V řetězcích a obchodních centrech budete mít nejspíš smůlu.

   Druhou možností je chovatelská inzerce na internetu.

   Máte-li zájem, můžeme publikovat článek i na našem magazínu, stačí zaslat fotografie a krátký text (na e-mail info@lukasjirsa.cz). Je možné, že nabídka někoho osloví. Odkaz dáme i na Facebook.

   Odpovědět na komentář
 4. ondra

  Bře 01. 2014

  Mám do textu napsat i odkud pocházím?

  Odpovědět na komentář
 5. milovic

  Bře 02. 2014

  My právě sháníme křečka a u nás beznadějně nemají (městečko v okr. Ostrava-město).

  Odpovědět na komentář
 6. Petra

  Bře 07. 2014

  Ahoj. Ted jsem se na webu dočetla že samec samičce pomáhá při porodu a následně i s mláďaty a je starostlivý otec. Máme 4 miminka a než jsme si všimli že tam jsou byl tam s nima celý porod a zřejmě i celý den než jsem přišla z práce. Vy tady píšete že v žádném případě nenechávat samečka u samičky s mláďaty. Tak mi řekněte jak to teda je?

  Odpovědět na komentář
  • Lukáš Jirsa

   Bře 07. 2014

   Dobrý den,

   v článku píšeme, že sameček mláďata VĚTŠINOU neohrožuje. Není to ale stoprocentním pravidlem a proto je lepší jej z klece preventivně odebrat.

   Že by ale pomáhal samičce je nepravděpodobné… Nemá od přírody pudy být otcem, se samičkou je stýká pouze pro účely páření.

   Odpovědět na komentář
 7. Petra

  Bře 07. 2014

  Nevím byli tak rozkošní všichni v tom domečku a spokojení. Ted je chudak Princ sám :( (oddělila jsem ihned jak jsem to zjistila) ;)

  Odpovědět na komentář
 8. Karolína

  Bře 09. 2014

  Nez jsem si precetla neco o pareni krecku, tak jsme se do toho s pritelem vrhnuli a dali jsme samecka do klece samicky. Potom jsme si precetli, ze se to nikdy nema delat a ma se dat samicka do klece samecka. Je tedy mozne, ze samicka vubec neni tehotna, kdyz nebyla ona v jeho kleci ?

  Odpovědět na komentář
  • Lukáš Jirsa

   Bře 09. 2014

   Dobrý den,

   i pokud jste křečky umístili obráceně, samička být březí může. Samozřejmě však i nemusí.

   Jedná se pouze do doporučený postup a páření může probíhat kdykoli je samička v říji, nehledě na prostředí.

   Odpovědět na komentář
 9. petr

  Bře 19. 2014

  Zdravim..
  pokud mam delsi dobu v jednom akvarku 2 samicky dzungaraka a pote jednu pripustim ke kreckovi bude druha samice pote nasledne utocit na male kreciky?
  diky

  Odpovědět na komentář
  • Lukáš Jirsa

   Bře 20. 2014

   Nelze to říci s jistotou, a proto opět doporučím držet březí samičku / samičku s mláďaty zcela bez přítomnosti dalších jedinců. :)

   Odpovědět na komentář
 10. tereza

  Dub 13. 2014

  co když je samička těhotná a začne se peat se samečkem

  Odpovědět na komentář

Odpovědět

Akce na sekačky na trávu

Sekačky za akční ceny spolu s praktickými dárky - kanystr, olej...

ElegantniBydleni.cz

Tipy, rady a informace o moderním bydlení.

SuprBydleni.cz

Aktuální trendy o bydlení a zahradě

Luk Jirsa - Majitel webu, www.lukasjirsa.cz
Luk Jirsa

HobbyRecepty.cz provozuji od roku 2011. Za 3 roky se z malého webu stal magazín s více než 350 odbornými příspěvky od externích redaktorů. Další za rostoucí podpory přesahující 13000 měsíčních čtenářů pravidelně přibývají.

© 2014 Lukáš Jirsa. Všechna práva vyhrazena. Ochrana osobních údajů | Podmínky použití