Léčivé rostliny na talíři

Mnoho bylinek, které běžně používáme na dochucování, jsou současně léčivé rostliny a na druhé straně je množství léčivých rostlin, o kterých ani nevíme, že je lze používat i v kuchyni. V dnešním článku si několik více i méně známých bylinek představíme.

Libeček – bylinka nejen do polévky

Běžně se jeho nať přidává do zeleninového vývaru nebo k dochucení vařených brambor. Překvapivě je však nejvíce aromatický jeho kořen, který obsahuje nejvíce účinných látek. Kořen je účinným diuretikem (je močopudný), lidově se využívá i při žaludečních potížích. Odvar se pije při zánětu průdušek, ke zlepšení krevního oběhu, při revmatismu, žlučových kamíncích a na posílení. Kořen tvoří častou složku kořeninových extraktů, bylinných a hořkých likérů. Kořeny lze také konzumovat oloupané nebo uvařené či naložené v nálevu. Dobývají se tříleté před rozkvětem rostliny.

Bylinky - Ilustrační obrázek
Bylinky – Ilustrační obrázek

Listy libečku slouží jako koření. Nejlepší je používat čerstvé listy pro vysoký obsah vitamínu C. Listy vydrží déle čerstvé v chladničce, ve vodě s delšími stonky. Na uschování se mohou i mrazit a jako koření výborně poslouží i sušené. Přidávají se do různých, masových vývarů, do dušeného masa nebo na pečené kuře. Chuťově se hodí i k sýrům a do salátů. Z listů je možné připravit i čaj se zvláštní pikantní chutí.

Mladé bílé stonky se sklízejí na jaře a lze je kandovat. Syrové, asi 10 cm dlouhé se připravují s olejem nebo s vinným octem. Stonek s listy lze po spaření podávat s bílou omáčkou, nejlépe k dušenému masu.

Plody se sklízejí zralé. Lze je sušit, drcené mohou dávat do chleba a pečiva, do likérů a jiných lihovin. V malém množství se přidávají do salátů, rýže či bramborové kaše.

Bezinky – Pro osvěžující nápoje

Nejčastěji se využívá květ. Mezi lidmi je známý zejména jako účinné diaforetikum (lék podporující pocení). Sprej nebo prášek z květů rozmíchaný ve vodě se uplatňuje i jako insekticid – repelent proti hmyzu, který se aplikuje přímo na pokožku. Sirup vyrobený z bezu, ze šalvěje, z medu, citrónové šťávy a octa se používá jako kloktadlo při zánětech hrdla a ústní dutiny.

V kuchyni našly květy černého bezu uplatnění zejména při přípravě sirupů a jiných nápojů, a například, ocet s vyluhovanými bezovými květy je výborným doplňkem zeleninových salátů.

Oblíbeným letním dezertem jsou smažená květenství černého bezu obalená těstíčkem sypaná skořicovým nebo vanilkovým cukrem.

Ověřené jsou i léčivé účinky plodů černého bezu. Mají mírně projímavé účinky, jsou vhodné na odtučňování. Jejich šťáva je účinným prostředkem proti neuralgii, zejména trojklaného nervu, a při ischiasu. Bezinkovou šťávu je možné využít i při barvení vlasů. Plody se v domácnosti využívají pro výrobu sirupů, vín, destilátů, různých past a kaší.

Jako lék proti nachlazení se kdysi připravoval horký nápoj, který se směl vypít pouze jednou při počátečních příznacích nachlazení. Do 1 lirtu horkého černého čaje se přidají 2 lžíce pasty z černého bezu, asi 2 lžíce rumu a dva acylpyriny. Čaj se pije večer a ráno není po nachlazení ani památky.

Na uskladnění je možné plody sušit při slabé teplotě v troubě. Používají se i kořen a kůra jako močopudný prostředek, také jako lék při infekcích ledvin a močového měchýře a při revmatismu. Přípravky z listů s potopudným a metabolickým působením se využívají v homeopatii.

Meduňka lékařská – Relaxační bylinka

V dnešní uspěchané době, kdy se na nás stres valí ze všech stran, je meduňka lékařská velmi populární. Má příjemnou, sladce citrónově-kořeněnou vůni, kterou si uchová i po usušení. Meduňková tinktura léčí opary na rtech, migrénu, neurózy, nespavost a jiné.

Jako koření se používají čerstvé nebo sušené listy. Slouží jako náhrada za citrónovou kůru do drůbežích, masných, rybích a houbových jídel. Přidává se také do salátů, vaječných pokrmů, polévek, nápojů (i mléčných), majonéz, jogurtů. Ochucuje se jí zvěřina, nakládaná zelenina, ovocné octy. Čerstvými lístky se zdobí ovocné saláty i sladké dezerty.

Meduňkový čaj je starodávným léčivem při nachlazeních a chřipce, vhodný při vyčerpanosti a přepracovanosti. Pomáhá i při žaludečních a střevních kolikách, kdy tiší bolest. Připravuje se ze dvou čajových lžiček sušené meduňky na šálek. Zalije vroucí vodou a asi deset minut nechat louhovat. Pije se 2 až 3krát denně.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

  1. Meduňka je výborná :) Nejen pro letní osvěžení si připravuji nápoj z jednoho dílu meduňky, dvou dílů máty, půlkou limetky a trochou třtinového cukru. :) To vše lehce pomačkám, zasypu ledem a zaliji vodou. ;)

    Reagovat

Přidejte komentář