Letničky, které jsou vhodné k sušení

Ozdobte si i vy sušenými květinami svůj byt, vydrží vám déle než jeden rok a to vše bez jakékoli péče. Nevíte, jaké druhy jsou pro sušení ty pravé? My vám nyní představíme některé letničky, které jsou k sušení vhodné.

Smil listenatý

Smil listenatýSmil listenatý, neboli slaměnka je jednou z nejvhodnější letničkou k sušení. Dorůstá do výšky až 120 cm, má přímou, větvenou lodyhu a květy s úbory asi 5 cm velkými, kvést ho můžete vidět v červenci až září.

Květy se sbírají postupně při nakvétání, při sušení dokvétají. Pozor si dejte ať vám „nepřekvetou“, protože pak ztratí soudržnost a nevypadají tak pěkně. Jejich velkou výhodou je, že se můžou sušit i se stonky, nebo jen jako samostatné květy.

Smilek růžový

Další letničkou vhodnou k sušení je asi půl metru vysoký smilek, který má původ v Austrálii. Úbory mají tmavý střed a dlouhé bílé nebo růžové, lesklé listeny.

Smilek se sklízí ihned, jakmile rozkvete. Dříve ho nemá smysl sklízet, protože na rozdíl od slaměnky už nedokvete, ztratí tvar a rozpadne se.

Břinek roční

břinek ročníBřinek je 40 cm bylina, jejíž květenství jsou podobná malým slaměnkám, kvete v období od července, a pokud nepodlehne deštivému počasí, vydrží až do příchodu mrazíků. Obvykle se sklízí celé rostlinky v plném květenství, které se suší zavěšené. U této letničky je výhodou to, že její žlutá barva po usušení nevybledne.

Limonka chobotnatá

Limonka je letnička s růžovo-fialovými květy, které mají zajímavý tvar, který zaujme vaši pozornost. Dorůstá do výšky 60 až 80 cm a kvést ji můžete spatřit od července do září.

Sklízí se, ještě než úplně rozkvete, suší se zavěšené v tmavé místnosti ve svazcích. K dosušení je nejvhodnější umělé teplo, či alespoň větraná místnost.

Černucha setá

ČernuchaČernucha je rychle rostoucí bohatě větvená letnička o velikosti 40 až 50 cm. V červenci až srpnu vykvétají krásné růžové, bílé nebo modré květy, které mají v průměru až 4 cm, po odkvětu nasazuje balónovité tobolky.

Suší se převážně její balónkovité lusky, které i v sušeném stavu dobře drží na stoncích. Ty se seřezávají ještě před dozráním semen, v době kdy už jsou vybarvené, zelené tobolky by se vám mohly při sušení scvrknout.

Světlice barvířská

Světlice barvířská, je letnička s bohatým květenstvím podobným bodláku, může dorůstat až do výšky přes 1 m.

Usušené květy vydrží po dlouhou dobu, květy mohou být krásně červené, oranžové, žluté nebo bílé.

Suchokvět roční

Suchokvět ročníSuchokvět roční je rostlina vysoká asi 50 až 60 cm, má tenké stonky a bílé, růžové či fialové květy, které kvetou od července do září.

Sklízejte vyzrálé palice, jinak by mohly zrnka z klasu vypadnout a následně by došlo k scvrknutí. Suchokvět je potřeba pořádně vysušit, nejlépe rozložený na vzdušné podložce, dobré je následné dosušení pomocí umělého tepla.

Hlaváč hvezdicový

Hlaváč je rostlinka s bílými, modrými, fialovými, růžovými či červenými květy, které vykvétají během měsíce června až srpna. Hlaváč dorůstá do výšky 50 až 100 cm.

Je nutné sbírat před plným květem, protože poté se začne rozpadat. K sušení se používá souplodí, které vypadá exoticky.

Lilík mochyňovitý

Lilík mochyňovitý dorůstá do výšky asi 1 m, květy se na něm začínají objevovat v červenci a kvete až do září, při dozrávání se tvoří krásné žluté lampiónky podobné mochyni.

Sklizeň se provádí po dozrání kalichů, sušit můžete celé stonky nebo pouze lampionky, a to na světle. Pozor dávejte na porušené či přezrálé lampiónky, ze kterých mohou vypadávat semena.

Měsíčnice roční

Měsíčnice je také letnička pěstovaná převážně pro sušení, dorůstá do výšky asi 100 cm, má vzpřímenou, větvenou lodyhu a vejčité, kopinaté listy. Kvete čtyřčetnými fialovými či bílými květy a plodí převislé šešulky.

K sušení se seřezávají odkvetlé výhonky se zelenými zvonky, pokud chcete, aby si barvu ponechali, sušte je rychle. Usušené květenství je velmi křehké a často opadává.

Usušené květiny se dají barvit například potravinářským barvivem, můžete je natřít mořidlem na dřevo či vybělit pomocí peroxidu.

Foto: commons.wikimedia.org


Přidejte komentář