Léto: čas na opalování?

Každý lékař Vám řekne, že zdravé opalování je pouze mýtus a nic takového ani neexistuje, protože opalování samo o sobě ani zdravé být nemůže. Jenomže po bronzové pokožce touží takřka každá žena (a leckterý muž) a opálené tělo se prostě považuje za atraktivnější…

Rakovina kůže útočí

Myslíte si, že rakovina kůže hrozí jen těm, kteří se v životě někdy spálili? Omyl! Nezáleží na tom, zda a kolikrát jste se v životě spálili, ale sčítá se celková doba pobytu na slunci.
OpalováníNa základě údajů Ústavu zdravotnických informací se za posledních let zvýšil výskyt melanomů o neuvěřitelných 420 % a ročně toto onemocnění postihne 1300 – 1500 lidí.
Nezahrávejte si se svým zdravím a nevěřte mýtům typu: ve vodě jste v bezpečí, ve stínu slunce nepálí, s vysokým UV se nespálíte apod.

Slunce opaluje i ve stínu

Často rozšířeným názorem je, že ve stínu je člověk před sluníčkem chráněný. Musíme si však uvědomit, že až 85 % slunečních paprsků se odráží od vody, písku či budov. To může být příčinou spálení pokožky i pod slunečníkem. Doporučuje se mazat se krémem i tehdy, když ležíte ve stínu.

Ve vodě se spálíte vůbec nejrychleji

Spousta z nás uteče před ostrými slunečními paprsky do vody, ovšem hladina vody intenzitu slunečních paprsků ještě zesiluje, takže ve vodě se spálíte ještě rychleji, než na souši. Jenomže voda je klamná. Cítíme se v ní ochlazeni, a tak účinek paprsků pocítíme až v okamžiku, kdy budeme úplně rudí.

Ani voděodolný krém není všemocný

Při koupání by mělo být samozřejmostí používání voděodolného krému s vysokým ochranným faktorem. Někdo si však myslí, že voděodolný krém naprosto odolá vodě, a tak se s ním stačí natřít pouze jednou a hotovo. Voděodolný krém má tu schopnost, že nás ochrání před sluníčkem i ve vodě, ovšem po každém koupání je třeba aplikaci krému opakovat. Kvalitní voděodolný krém by sice měl zůstat na pokožce i po koupání, ale poškození vrstvy krému se nevyhnete (ať už působením vody nebo setřením ručníkem apod.) a pak už ochrana nepůsobí efektivně.

Oblečení Vás před sluncem neochrání

UV paprsky se dokáží na kůži dostat i přes textil. To platí zejména pro lehké bavlněné látky, které těsně obepínají tělo. UV záření prostupuje i přes mokré plavky, obzvláště když jsou z tenkého a světlého materiálu.

Oblečení ochrání před paprsky pouze tehdy, když si vezmete černou barvu a zvolíte silnější látku ze syntetického materiálu – ovšem to si v létě na sebe asi nedáme.

Opálíte se i s krémem s vysokou UV ochranou

Mnozí volí co nejmenší UV ochranu, aby se co nejvíce opálili. Volba vysoké UV ochrany je však rozhodně lepší, protože i tak se opálíte – sice pomaleji, ale zato šetrněji a opálení Vám i déle vydrží.

Ani nejvyšší UV neochrání dokonale

Ani když použijete vysokou UV ochranu, nemůžete být na slunci neomezeně dlouho To, jak dlouho můžete po natření zůstat na slunci, zjistíte tak, že ochranný faktor na obalu vynásobíte deseti a získáte počet minut, kdy jste na slunci chráněni. Při opakovaném nanášení krému je sice ochrana obnovena ale doporučená doba pobytu na slunci se tím nijak neprodlouží.

Dámy pozor – opalováním zestárnete!

Čas, který strávíte na slunci, si Vaše pokožka bude pamatovat a sčítá to celý život. Při slunění pokožka rychleji stárne a má sklon k tvorbě vrásek. V mládí si to tak ani neuvědomujeme, ale v pozdějším věku si na svou zálibu v opalování mnohé ženy vzpomenou. Některé ženy se brání tím, že slunce má pozitivní vliv na jejich pleť. UVA paprsky sice mají protizánětlivý efekt a využívá se jich také v dermatologii při léčbě akné, ovšem sluneční záření obsahuje i paprsky UVB a ty naopak vedou k ucpávání pórů.

Přidejte komentář