Lilie: Krásky našich zahrad

Lilie jsou díky svému neotřelému a exotickému květenství právem považovány za královny cibulovin. Množství kultivarů je tak obrovské, že si mezi nimi vybere i ten nejnáročnější zahrádkář. Jejich historie sahá do doby starých Řeků a Římanů kolem roku 1 500 př. n. l., avšak se dochovaly zmínky o těchto rostlinách již z dob před 3 600 lety.

Symbolika a využití lilií

Od pradávna se lilie díky své opojné vůni používaly jako součást polštářů a také se z nich vyráběly vonné oleje. Přisuzuje se jim znak čistoty a nevinnosti a to pak především bílým liliím. V Egyptě nebo Řecku byly symbolem naděje a plodnosti, kdežto v Asii se cenily z hlediska lékařství. Lilie jsou často spojovány také se smrtí, a proto je často vídáme vyobrazené na náhrobních kamenech. Přesto jsou i hojně využívány jako kytice svatební, kdy značí budoucnost a čistotu s nevinností.

Lilie s oranžovým květenstvím

Pěstování lilií

Tyto překrásné cibuloviny nejsou nikterak náročné na pěstování, pakliže jim zajistíte vhodné podmínky pro růst. Cibule vysazujeme na podzim na slunné místo do humózní a dobře propustné zeminy. Ideální je pěstování společně s nízkými letničkami, které zastíní povrch zeminy a tak se kořeny s cibulkami nezahřívají, což bývá častým problémem. Na dno vykopané jámy pro lilie nezapomeňte umístit nejdříve štěrkovou drenáž, protože lilie nesnáší přemokření, díky kterému jim zahnívají kořeny.

Pakliže chcete lilie pěstovat v květináči, není to problém. Existují drobnější kultivary, které se přímo hodí do nádob. Je však důležité jim zajistit pravidelnou zálivku a povrch substrátu zakrýt mulčem nebo drobným kamínkem proti přehřívání půdy.

Ať už pěstujete rostliny v nádobě nebo volné půdě, vždy zajistěte pravidelnou zálivku s hnojivem, jinak vám tyto krásky bohatě nepokvetou a budou spíše živořit.

Mix odrůd lilií

Lilie nebo denivka

Lilie se často zaměňují s denivkami, které jsou jim velice podobné. Lilie jsou trvalky s cibulkami, které na zimu zatahují a na jaře opět vyraší, kdežto denivka jako trvalka nemá cibulky, ale dužnaté kořeny. Denivka v bujném růstu má dlouhé užší listy a na dlouhých lodyhách nese květenství, které mnohdy vydrží jen den. Z cibule lilií vyrůstá stonek s listy, které jsou po celé délce stonku a na vrcholu má květenství, které vydrží déle než je tomu u denivek.

Nejzajímavější druhy

Existuje velké množství lilií, avšak každý druh patří do nějaké skupiny. Mezi nejčastější skupiny patří orientální hybridy, asijské hybridy nebo botanické hybridy. Každá skupina má své pro a proti, je na pěstiteli, které se mu více líbí. Mezi nejkrásnější patří pro inspiraci například „Apricot Pixels“, „Circus“ nebo „Lazy Lady“.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář