Mečíky – pěstování a novinky

Mečíky patří mezi nejkrásnější letní květiny. Rozkvétají v nejrůznějších barevných odstínech, od bílé až do tmavě fialové. Letos je na trhu mnoho nových odrůd a stačí si jen vybrat.

Odrůdy mečíků – Rozdělení podle květů

Roztřídění mečíků vám pomůže v lepší orientaci při jejich výběru, nákupu a také vysazování do zahrady. Nejčastěji se Mečíkydělí podle velikosti nejspodnějšího květu, na miniaturní, malokvěté, středněkvěté, velkokvěté a obrovské.

 

Miniaturní odrůdy jsou známé také pod názvem pixioly. Průměr jejich spodního květu není větší než 6,3 cm, u malokvětých mečíků květ nepřesahuje velikost 8,9 cm, a u středněkvětých 11,4 cm. Ty patří k pěstovaným mečíkům nejčastěji Velkokvěté odrůdy mají květ velký maximálně 14 cm.

Zvláštní kategorii bez rozdílu velikosti květu tvoří odrůdy exotické, které jsou charakteristické neobvyklým tvarem a vybarvením. Patří mezi ně i mečíky obrovské a odrůdy s řasenými nebo zvlněnými okraji květů, s okem a odlišným barevným okrajem, květy třepenitými či silně voskovanými. Tyto neobvyklé vlastnosti jsou velmi u mečíků žádané a v současné době příznačné pro novinky současného moderního sortimentu mečíků. Některé i příjemně voní.

Doba kvetení je důležitá

Aby záhon mečíků kvetl co nejdéle, přizpůsobíme tomu dobu výsadby. Hlízy vysazujeme postupně, a to v polovině dubna, další pak počátkem a zbytek v polovině května. Pro běžného pěstitele je důležitý údaj o době květu. Mečíky s dobou kvetení do 69 dnů od vysazení řadíme mezi velmi rané. Odrůdy označené symbolem „VV“ nebo anglickým „VE“ kvetou později a jsou vhodné k výsadbě do drsnějších podmínek podhůří.

Další kategorie mečíků, které kvetou po 100 dnech od vysazení a jsou označovány „NN“ nebo anglicky „VL“, se řadí do skupiny mečíků pozdních. Ty zpravidla kvetou až začátkem září. Pevný stonek, atraktivní barvy a vysoký počet květů je u moderních odrůd samozřejmostí.

Vyberte si nejkrásnější mečík

Miniatury:

Golden Fantasy – narcisově žlutý květ, zvlněný, temně žlutý střed

Maskovaná Judita – Má odstín meruňkově růžové barvy. Růžový přeliv přechází do okraje květu, silně zvlněné květy, voskově tuhé.

Levandulový opál – nově registrovaná odrůda pro rok 2013 – středně levandulově fialový mečík s kontrastním bíle lemovaným, tmavě fialovým okem, jemně řasený květ
Mečíky
Horská louka – nově registrovaná odrůda pro rok 2013 – svítivě zelený květ, neobvyklá barva

Mečíky s středně velkým květem:

Plameniak – Má horní okraj tmavě růžový. Květy v hrdle přecházejí do bílé, přes které středem vystřelují vínové paprsky. Maximální zřasení budí dojem plnokvětosti.

Hermine – Má čistě bílý mečík s nepatrným krémovým nádechem. Květy mají čtvercový tvar a jsou silně zřasené a voskové.

Euforie nově registrovaná odrůda pro rok 2013 – Kříženec Blue Tropic x Holliday. Světlounce růžový s tmavším okem, atraktivní typ květu – okvětní listy jsou užší než obvykle, protažené, silně zřasené a voskové.

Regent – nově registrovaná odrůda pro rok 2013. Novinka s vínově červeným květem a jemnou černou kresbou žilek.

Co možná o mečíku nevíte

Víte, že žádná významná oslava nebo událost, jako byla korunovace králů a královen se neobešla bez výzdoby sídel a katedrál krásnými ušlechtilými mečíky? Mečík byl kdysi výsostnou květinou králů pro svůj exotický vzhled květů, ale také možná i proto, že byl pojmenován podle mečovitých listů, které symbolizovaly gladiolus – starořeckou zbraň gladiátorů. Kdoví, kde je pravda, ale jedno je jisté – krása květin byla a je mocná zbraň.

Rady na pěstování

  • Mečíkům vyhovuje slunná poloha a všechny půdy kromě příliš lehkých, nebo těžkých či zamokřených.
  • Větrné polohy jsou nevhodné, protože se rostliny snadno vyvracejí a lámou.
  • Hlízy dva týdny před výsadbou přeneseme do suché a teplé místnosti, aby narašily. Sázíme do řádků 20 – 25 cm od sebe, na vzdálenost 10 – 20 cm a do hloubky 8 – 10 cm, vždy pupenem nahoru. V místech s většími srážkami je vhodné podsypat hlízy dvoucentimetrovou vrstvičkou písku.
  • Během vegetace kypříme, zaléváme, podle potřeby vyvazujeme k opoře a nemocné, nebo zakrnělé rostliny odstraňujeme.
  • Květy řežeme tak, aby na rostlině zůstaly dva až čtyři listy
  • Odkvetlá květenství včas odřízneme, aby se neoslaboval vývin hlíz.
  • Hlízy mečíků sklízíme nejlépe v září, nebo v první polovině října, za suchého počasí. Nadzemní část odlomíme, podzemní část necháme oschnout a pak ji očistíme od zbytků zeminy a kořenů. Po dosušení po několika dnech odstraníme nejsvrchnější obalovou šupinu a hlízy uložíme rozložené na lísce do suché místnosti, ale jen tam, kde nemrzne.

Foto: glads z fotobanky www.pixmac.cz


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

Přidejte komentář