Melouny – letní osvěžení

Melouny patří mezi zeleninu, i když se víceméně považuje za ovoce. Přesněji řečeno letní ovoce, bez něhož si horké dny nedokážeme představit. Víte, kolik druhů melounů vlastně existuje?

V zásadě se melouny dělí na dvě skupiny, vodní a cukrové. Liší se od sebe vzhledem, barvou slupky i dužniny, ale především chutí. Tato jednoletá rostlina je původem z Afriky a jižní části Asie a do Evropy se dostala zhruba v 15. století.

Melouny cukrové

Cukrový meloun, tedy kantalup, má zelenkavou slupku s charakteristickou síťovanou slupkou a oranžovou dužninou.

Cukrový meloun
Cukrový meloun

Chutná tak trochu jako ananas nebo papája. Dalším druhem cukrového melounu se jmenuje galia. Má stejnou slupku jako kantalup, ale vnitřek je jasně zelený. Oblíbený je i medový meloun (honeydew). Ten rozeznáte už i podle slupky. Je hladká a světlá, vnitřek je nazelenalý a chuť medově nasládlá.

Cukrové melouny jsou aromatičtější, s měkčí a pevnější dužinou a s typickou ananasovou vůní. Obsahují poměrně vysoké množství cukru. 100g dužiny = 53 kcal (246kj). Plody jsou velmi osvěžující dobře vychlazené, a to obzvláště v horkých dnech. Některé druhy cukrových melounů se hodí jako exotický doplněk salátů, k šunce, zejména parmské, krabímu masu či sýrům. Stejně chutné jako samotný meloun jsou i semena, která opražená obsahují důležitou vlákninu a můžeme je podávat místo oříšků.

Melouny vodní

Dalo by se říci, že jde o meloun obyčejný, tak jak jej známe z obchodů. Slupku má tmavozelenou, někdy se žlutými či světle zelenými pruhy a červenou dužninou. Jeho typická chuť je sladká s jemným aróma. Dobře vyzrálé plody lze rozeznat podle lehce zkorkovatělé slupky.

Vodní meloun
Vodní meloun

Vzhledem k vysokému obsahu vody, který je více než devadesát procent, je podíl cukru, minerálních látek a vitamínů velmi malý. Už proto je vodní meloun ideálním doplňkem odtučňovací diety a není bez zajímavosti, že meloun je jeden z mála pokrmů, které mohou bez obav jíst alergici. Negativní reakce na meloun totiž není známa.

Vodní melouny se v kuchyni využívají jako vychlazený letní dezert, do bowlí a osvěžující je i sorbet z melounu, nebo ledový pohár. Meloun totiž chutná zejména dobře vychlazený.

Jak vybírat meloun: Do melounu nevidíš…

…a do ženy také ne, praví známé arabské přísloví. Proto se vyplatí vědět, jak při nákupu melounu postupovat. Plod melounu nesmí být prasklý nebo nahnilý nebo jinak mechanicky poškozený. Správně zralý meloun voní po čerstvě nastrouhaných okurkách (cukrové melouny voní po medu) a při poklepu zní dutě. Pozor však na melouny přezrálé. Budou sice sladké, ale dužnina je již moučnatá a přezrálé plody mohou u citlivějších jedinců vyvolat žaludeční potíže.

Po nákupu meloun nemusí hned do chladničky. Při pokojové teplotě vydrží až dva týdny, ovšem nakrojené plody do chladničky samozřejmě patří. Zabalené ve fólii a maximálně dva dny.

Recept: Melounová bowle

1 vodní meloun, bílé suché víno, sekt nebo perlivá voda, citrónová šťáva, snítka máty

Omytý meloun shora odkrojíme a kulatou vykrajovačkou vydlabeme kuličky, které dáme do mísy, zalijeme částí vína, osladíme, pokapeme citrónovou šťávou a necháme v lednici macerovat asi hodinu. Pak promícháme a naplníme zpět do melounové slupky, přilijeme sekt nebo perlivou vodu a podáváme přizdobené snítkou máty a obložené ledovými kostkami.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

2 Comments - Napsat komentář

  1. Jaroslava Slivková · Upravit

    Dobrý den prosila bych o radu, jednou jsem četla, že když rozkrojíme meloun vodní červený a je uvnitř prasklina tak by se měl vyhodit, je to pravda. Ptám se protože se mě nechce věřit všemu co na netu píšou, ale stalo se mi to poprvé to s tím melounem a proto bych chtěla vědět proč ta prasklina vadí.
    Děkuji vám za odpověď a přeji hezký den Jar.Slivková

    Reagovat

Přidejte komentář