Ovocné knedlíky – různé variace (2. díl)

V létě je ovoce všude plno, takže je to ideální doba pro přípravu ovocných knedlíků. V dnešním díle Vám přinášíme další knedlíkové recepty. Překvapte svou rodinu a připravte knedlíky pokaždé jinak! Přejeme dobrou chuť

Knedlíky s broskvemi a rybízem

Příprava švestkových knedlíků
Příprava knedlíků – ilustrační obrázek

Budete potřebovat:

 • 300 g brambor, 1 vejce, 150 g hrubé mouky, broskve, červený rybíz, tvaroh na strouhání, cukr a máslo na zdobení

Postup:

 • Brambory uvařte ve slupce a až vychladnou, nastrouhejte je na jemném struhadle nebo propasírujte a osolte. K nastrouhaným bramborám přidejte vejce, mouku a utvořte těsto.
  Těsto vyválejte a nakrájejte na čtverce. Na každý čtverec umístěte kousek nakrájené broskve a červený rybíz. Vypracujte knedlíky a ty vařte v osolené vodě asi 8 minut. Knedlíky servírujte posypané nastrouhaným tvarohem, posypané moučkovým cukrem a polité rozpuštěným máslem.

Tvarohové knedlíky s meruňkami

Budete potřebovat:

 • 500 g hrubé mouky, 250 g tvarohu, 200 ml mléka, špetku soli, 50 g másla, 2 žloutky, meruňky, máslo a tvaroh na strouhání na ozdobu

Postup:

 • Utřete tvaroh se žloutky, přidejte máslo a postupně zapracujte mouku. Dle potřeby přidávejte mléko. Vypracujte těsto, rozválejte jej a vykrajujte čtverečky. Do každého čtverce zabalte vypeckovanou meruňku. Knedlíky vařte v osolené vodě asi 8 minut. Nakonec knedlíky posypte nastrouhaným tvarohem, moučkovým cukrem a přelijte rozpuštěným máslem.

Knedlíky s pralinkami a borůvkami

Budete potřebovat:

 • 500 g měkkého tvarohu, 300 g jemné krupičky nebo hrubé mouky, 3 vejce, strouhanka dle potřeby, rumové pralinky, sůl, 300 g borůvek, šlehačka, 2 vanilkové cukry

Postup:

 • Krupičku nebo mouku smíchejte s tvarohem, vejci, strouhankou, špetkou soli a vypracujte hladké těsto. Těsto rozválejte a vytvarujte menší knedlíky a do každého vmáčkněte pralinku. V rendlíku smíchejte borůvky s trochou vody a na mírném plameni ohřejte. Jakmile směs začne probublávat, přidejte vanilkové cukry a stáhněte z plamene. Knedlíky vařte v osolené vodě a přelijte je borůvkami a šlehačkou.

Jahodové knedlíky ze spařeného těsta

Jahodové knedlíky
Jahodové knedlíky – ilustrační obrázek

Budete potřebovat:

 • 500 ml mléka, 30 g tuku, 500 g hrubé mouky, sůl, 2 žloutky, jahody, strouhanka dle potřeby, cukr a máslo na ozdobu

Postup:

 • Do vařícího mléka dejte omastek a rychle vmíchejte mouku a špetku soli. Vznikne hustá kaše – když se přestane lepit, necháte ji vychladnout. Do vlažné kaše vmíchejte žloutky, utvořte těsto a z něj vykrojte čtverečky. Do každého čtverce dejte jahodu a vypracujte knedlíky. Knedlíky vařte v osolené vodě asi 5 minut. Na ozdobení přijde osmažená strouhanka, cukr a máslo, anebo zakysaná smetana.

Knedlíky s lesním ovocem

Budete potřebovat:

 • 250 g tvarohu, 250 g strouhanky, 2 vejce, 2 lžíce cukru, maliny nebo ostružiny, skořici, cukr a máslo na ozdobu

Postup:

 • Z tvarohu, strouhanky, cukru a vajec vypracujte hladké těsto (strouhanku nedávejte hned naráz, ale postupně ji přidávejte podle potřeby). Těsto vyválejte a utvořte čtverečky. Na každý čtverec dejte trochu lesního ovoce, vypracujte knedlíky a vařte v osolené vodě. Knedlíky podávejte posypané moučkovým cukrem, skořicí, polité máslem a dozdobené ovocem.

Knedlíky s třešněmi

Budete potřebovat:

 • 700 g polohrubé mouky, 40 g cukru moučky, 30 g droždí, 3 žloutky, 200 ml mléka, 20 g másla, třešně, strouhanku, máslo a cukr na ozdobu

Postup:

 • Z mléka, cukru a droždí nechejte vzejít kvásek. Do mísy dejte mouku, špetku soli, žloutky, rozpuštěné máslo a přilijte vzešlý kvásek. Vypracujte těsto, vyválejte jej a vykrojte čtverečky. Na každý čtverec dejte dvě vypeckované třešně a vypracujte knedlíky, které necháte na vále ještě chvíli kynout. Knedlíky dejte do parního hrnce a tam je pařte asi 8 minut. Na pánvi rozpusťte máslo, přisypte strouhanku, cukr a opražte a touto směsí ozdobte knedlíky.

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář