Problém jménem nadměrné pocení

Pocení může být daleko větším problémem, než se na první pohled zdá. Když se potíme v únosné míře, dá se to celkem dobře ovlivnit. Jenomže někdo se potí tak, že se stydí vyjít si s přáteli, podat někomu tuku, či nastoupit do autobusu. Jak se dá s pocením bojovat?

Hygiena, oblečení a strava

Kromě pravidelné hygieny běžně používáme proti pocení antiperspiranty a deodoranty. Rozdíl mezi nimi je v tom, že antiperspiranty pocení aktivně zabraňují, kdežto deodoranty pot jen překrývají.

Svou roli hraje i oblečení. Měli bychom volit vzdušný oděv z přírodních materiálů.

A v neposlední řadě je třeba se zaměřit také na stravu. Pocení podporuje alkohol, nikotin, kofein, česnek a cibule, smažená a pečená jídla, takže je vhodné jejich příjem omezit. Nadměrné pocení a zápach může mít na svědomí i nedostatek zinku. Zvyšte proto jeho přísun například minerálními vodami, konzumací masa a ořechů.

Pocení je přirozené, ale…

Pocení není samo o sobě nic špatného, nýbrž se jedná o přirozený mechanismus regulace tělesné teploty. Kdybychom se nepotili, jednoduše by došlo k přehřátí organismu. Pocení nás nejvíc trápí v létě, při virovém onemocnění, stresu, ale může signalizovat i vážnou nemoc (cukrovku, selhávání srdce, poruchu štítné žlázy aj.). Taky je zde možnost, že trpíte hyperhidrózou.

Nadměrné pocení – hyperhidróza

Hyperhidrózou se rozumí trvalé zvýšení činnosti potních žláz. Jestliže pocení komplikuje běžný život, je vhodné vyhledat odborníka (dermatologa).

Léčba nadměrného pocení

PoceníJestliže trpíte nadměrným pocením a žádné běžné rady Vám nepomáhají, nabízí se další řešení v podobě botulotoxinu. Tento lék je známý zejména v oblasti estetické medicíny, nicméně působí také proti přílišnému pocení.

Pokud je pocení způsobeno psychickými problémy, mohou pomoci léky proti úzkosti. Další variantou je operativní odstranění potních žláz, ovšem to není příliš šetrná metoda. Menším zásahem do těla je pak subkutánní kyretáž nebo liposukční technika. Nejradikálnějším a nejkrajnějším chirurgickým zákrokem je sympatektomie (odstranění nervových ganglií u páteře).

Přírodní odvary, tinktury a čaje proti pocení

Na pocení zabírá šalvěj – vyzkoušejte koupel nebo čaj

Šalvěj si můžete dopřát ve formě čaje i koupele. Pokud Vás trápí potící se nohy, připravte si šalvějovou lázeň. Čtyři až šest hrstí sušené šalvěje spařte dvěmi litry horké vody a nechejte vyluhovat. Jestliže chcete zamezit pocení i na jiných částech těla, popíjejte šalvějový čaj. Doporučují se denně pít 3 šálky. V lékárně se dá zakoupit také šalvějová tinktura.

Lázeň na ruce a nohy

Dopřejte si večerní slanou koupel rukou a nohou, která dokáže regulovat pocení a má dezinfekční účinky. Jak na to? Lžíci smrkového a lžíci šalvějového oleje rozpusťte  ve 20 ml čtyřicetiprocentního alkoholu, přidejte 500 g mořské soli a důkladně promíchejte a naplňte do nějaké uzavíratelné nádoby. Do koupele vždy přidejte dvě lžíce této směsi, rozpuštěné ve 3 litrech teplé vody. Ruce si namáčejte asi 10 minut, nohy 20 minut.

Koupel pro celé tělo

Potíte se na celém těle a chcete recept na nějakou lázeň? Nasbírejte si listy ořešáku královského a dubovou nebo vrbovou kůru (popřípadě smrkové výhonky). Asi tři hrsti nasekaných listů a hrst kůry nebo výhonků dejte do 2 litrů vroucí vody a na mírném plameni vařte asi čtvrt hodiny. Odvar přeceďte, nalijte do vlažné koupele a v lázni relaxujte zhruba 20 minut.

Bylinková tinktura proti zpoceným nohám

S potícími se chodidly si poradíte díky následující tinktuře: do uzavíratelné skleněné nádoby dejte 150 g přesličky rolní, 30 g dubové kůry a zalijte 200 ml lihu. Nechejte luhovat 14 dní a pak přeceďte a naplňte do lahviček. Každý den si pak touto tinkturou potírejte chodidla včetně prstů na nohou.

Přidejte komentář