Správná péče o polštáře a přikrývky

Pohodlný a zdravý spánek je snem snad každého z nás. Lví podíl na něm má matrace a hned po ní i zvolené přikrývky a polštáře. Těm je ale potřeba věnovat správnou péči a zimní měsíce s mrazivým počasím jsou pro některé z nich přímo ideální.

Údržba podle materiálu

Lůžkoviny s péřovou výplní

Postelím našich domů stále dominují lůžkoviny spéřovou výplní, tzn. plněné husím nebo kachním peřím. V tomto materiálu se často drží roztoči, proto bývá doporučováno pravidelné větrání polštářů i přikrývek v otevřeném okně nebo na balkóně. V létě pomáhá vystavení silným slunečním paprskům, v zimě je naopak vítaným pomocníkem mráz. Obojí dokáže spolehlivě zničit přemnožené roztoče a vrátit lůžkovinám jejich ztracenou svěžest. Díky důsledné péči můžete svou oblíbenou péřovou peřinu používat patnáct i více let, aniž by její kvalita jakkoli utrpěla. Polštáře bohužel tak velkou výdrž nemají – kvůli proležení a opotřebování materiálu bývá jejich obměna nutná každých pět let.

Peřiny z peří

Peřiny z ovčí vlny

Příjemným a kvalitním materiálem výplně polštářů a peřin je také ovčí vlna. Kvůli její vyšší ceně nebývá v domácnostech tak častá jako již zmíněné husí nebo kachní peří. To je ale škoda, protože její neobyčejné vlastnosti jí dovolují přizpůsobit se tělesné teplotě spáče, takže zamezí pocitu přílišného horka i chladu. Ovčí rouno také skvělé pohlcuje pot a vlhkost, i když na omak zůstává suché. Peřiny i polštáře plněné ovčí vlnou stačí občas vyprat ve vlažné vodě s přídavkem lanolinu (prostředky určené pro praní vlny) a dokonale vysušit. Takto ošetřované lůžkoviny vydrží s přehledem patnáct i dvacet let.

Mikrovlákno

Moderním materiálem pro výplně polštářů a peřin je duté polyesterové vlákno (mikrovlákno), které má oproti přírodním materiálům řadu výhod. Nevyvolává alergické reakce jako například peří, není nutné ho často prát ani větrat a navíc si stále bez problémů drží svůj původní tvar. Lůžkoviny s mikrovláknem stačí čas od času vyprat v pračce na běžný program (doporučenou teplotu najdete na štítku přišitém k přikrývce nebo polštáři). Vysoká teplota zaručí spolehlivou likvidaci všech roztočů a bakterií, ale ne všechna syntetická vlákna ji bohužel snesou, proto je nutné řídit se přiloženým návodem. V případě alergie se nemusíte bát ani častého praní – mikrovlákno bude po uschnutí stále stejně příjemné a nadýchané. Životnost mikrovlákna je i při častém praní srovnatelná s výdrží výplní z přírodního materiálu.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním: