Tři tipy na dětské hračky rozvíjející myšlení

V tomto článku si představíme dětské hraček, které napomáhají rozvíjet představivost a schopnost myšlení. Dítě při jejich používání není pouze pasivním příjemcem, ale samo se učí prostorovému vnímání a kombinačním schopnostem. Představíme si nové hračky, které se vznikly díky moderním technologiím, ale také staré osvědčené hračky, které si pamatujeme ze svého dětství i my sami.

Děti na skříni

Modely aut na dálkové ovládání

Skvělou zábavou pro malé i velké jsou modely na dálkové ovládání (označované jako RC modely). Pro menší děti jsou nejvhodnější modely autíček s elektromotorem, které mají snazší ovládání a jsou odolnější proti poškození. K dispozici jsou RC modely sportovních aut, bugin, čtyřkolek, SUV vozidel, ale např. také nákladních aut.

Před nákupem autíčka na dálkové ovládání si také ujasněte, zda je pro vás vhodnější model určený pro jízdu po hladkém povrchu, nebo „off-road“ model, který se vyznačuje mnohem lepšími terénními vlastnostmi. Pro menší děti se možná lépe hodí právě tato druhá skupina autíček. Ale dávejte si pozor – je to návykové! Možná jste už také viděli na parkovištích tatínky, kteří zapomínají půjčovat dálkové ovládaní svým dětem…

Žijeme v interaktivní době…

Novinkou posledních let jsou také různé druhy interaktivních hraček. Naučný charakter hračky je doprovázený světelnými nebo zvukovými efekty, které děti zaručeně zaujmou. Může se jednat o interaktivní zvířátka, která sama chodí a vydávají zábavné zvuky, autíčka, která změní směr jízdy při nárazu do překážky, interaktivní hudební nástroje, barevné puzzle pro rozvíjení prostorového vnímání nebo třeba hračky, které vaše děti naučí oblékat se a zavazovat si tkaničky…

Čtyři smějcí se děti, v pozadí dětské hřiště

Čtěte svým dětem!

Nakonec pro vás máme ještě jedno doporučení, které jste už asi slyšeli mnohokrát, ale přesto se vyplatí zopakovat je ještě jednou. Čtěte svým dětem! Nenechejte je pouze sedět před televizní obrazovkou, protože z nich dělá pasivní konzumenty zážitků, které nejsou schopné samotné zpracovat. Osvědčenou volbou je klasická literatura pro děti, kterou jsme slýchávali od svých rodičů i my samotní.

Můžete se inspirovat např. programem „Celé Česko čte dětem“, který doporučuje předčítat dětem alespoň 20 minut denně. Čtení příběhů ponechává spoustu prostoru pro dětskou představivost, rozšiřuje jejich slovní zásobu a zároveň také vytváří citovou vazbu mezi rodičem a dítětem. Zkuste si každý den najít čas pro své děti, a to nejlépe v pravidelnou dobu před spaním!


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář