Vaříme ze skopového masa

V balkánské kuchyni a zemích Středního východu skopové maso v receptech bezkonkurenčně vede. U nás se jedná spíše o sváteční pochoutku, ačkoliv je méně tučné než ostatní masa a dá se z něho připravit spousta výtečných dobrot.

Jak skopové maso upravovat

Skopové maso můžeme dusit a péct. Na rožněné pochoutky se však hodí pouze maso z mladých kusů Dušené jehněčínebo vnitřnosti. Skopové maso dusíme vcelku, nebo pokrájené na kousky.

Aby bylo maso dostatečně křehké, můžeme ho před tepelnou úpravou vložit do kyselého mléka, nebo do láku, který připravíme z octové vody, různého koření a kořenové zeleniny.

Pro vylepšení chutě a potlačení specifické vůně skopového, používáme chuťově výraznější koření a bylinky, především cibuli, česnek a majoránku. Dušené skopové maso zahušťujeme moukou stejně jako ostatní dušená masa.

  • Z kýty připravujeme různé druhy šašliků, pečení, bifteků a dušených jídel. Mladé jehněčí maso upravujeme také na rožni.
  • Nízký hřbet se hodí k úpravě na způsob zvěřiny a na smetaně, vysoký hřbet k přípravě bifteků, šašliků a anglických žebírek.
  • Plecko je vhodné na dušení a na pokrmy z mletého masa.
  • Hrudí je nejlepší na přípravu zadělávaných a dušených jídel, na ragú a na přípravu různých druhů pilafu.
  • Skopové vnitřnosti – jazyk, játra, ledviny, plíce a srdce – připravujeme jako telecí vnitřnosti. Nejkvalitnější jsou ledviny, které můžeme upravovat na roštu nebo na rožni.

Jehněčí maso je růžové a lehce stravitelné. Protože mladé maso z jehňat je jemné, Jehněčí žebírkamusíme dbát na to, abychom je nesprávnou úpravou nevysušili. Před pečením ho můžeme zabalit do alobalu, aby zůstalo po úpravě šťavnaté, a potom je dáme péct do dobře vyhřáté trouby.

  • Kýtu a hřbet: Pečeme, dusíme, smažíme jako řízky a kotlety a můžeme je také opékat a plnit jako rolády a závitky.
  • Plec, krček a hruď: Upravujeme zaděláváním, dušením, ale i smažením.
  • Játra: Smažíme a opékáme na slanině.
  • Plíce: Upravujeme dušením na smetaně a na paprice.

Recepty na dušené skopové

Skopové maso na majoránce

Potřebujeme:

200 g skopového masa, sůl, stroužek česneku, 50 g kořenové zeleniny, 20 g sádla, 4 lžíce smetany, 20 g hladké mouky, celý pepř, majoránku

Postup:

Maso vaříme v osolené vodě s kořenovou zeleninou a celým pepřem. Měkké maso vyjmeme a po zchladnutí rozkrájíme na porce. Ze sádla a mouky připravíme světlou jíšku, zředíme ji vývarem z masa, dobře rozmícháme, přidáme prolisovaný česnek, majoránku a dobře povaříme. Nakonec zlepšíme smetanou, podle chuti přisolíme a přelijeme přes porce vařeného masa. Podáváme s vařenými brambory.

Lahůdková musaka s houbami

Potřebujeme:

800 g skopového masa z kýty, sůl, 4 lžíce oleje, 1/3 láhve kečupu, 400 g brambor, 200 g rýže, 100 g naložených hub, vývar, 5-6 rajčat, křen

Postup:

Maso nakrájíme na kostičky, osolíme a zprudka ze všech stran opečeme. Podlijeme vývarem, přidáme kečup a pomalu dusíme. Mezitím uvaříme brambory a rýži. K téměř měkkému masu přidáme na plátky nakrájené brambory, rýži, houby bez nálevu, nakrájená rajčata a dodusíme. Přisolíme a ochutíme lžičkou křenu. S přílohou si starosti dělat nemusíme. Musaka se podává jako samostatný pokrm.

Jehněčí kýta na víně

Potřebujeme:

1 kg jehněčí kýty, 2 lžíce tuku, sůl, pepř, 1 dl červeného vína, citrónovou šťávu, škrobovou moučku

Postup:

Maso nakrájíme přes vlákno na řízky, osolíme, opepříme, potřeme tukem, vložíme do nízké zapékací misky. Upečeme, ke konci podlijeme vínem a pokapeme citrónovou šťávou. Šťávu zahustíme trochou škrobové moučky rozmíchané ve vodě. Jako přílohu podáváme dušená kukuřičná zrna.

Recepty na pečené a smažené skopové

Kazašský šašlik

Malé medailonky ze skopové kýty lehce naklepeme, posypeme mletým černým pepřem, osolíme, přidáme nahrubo pokrájenou cibuli, trochu zalijeme olejem a necháme asi dvě hodiny odležet na chladném místě. Marinované maso potom napichujeme střídavě s celými malými rajčaty na špejle nebo na kovové špízy. Pečeme na pánvi. Vhodnou přílohou je čerstvý tmavý chléb.

Skopové kotlety po cikánsku

Potřebujeme:

8 malých skopových kotlet, 8 proužků slaniny, 3 rajčata, lžíci kečupu, 2 stroužky česneku, 2 lžíce strouhanky, 4 lžíce oleje, pepř, sůl

Postup:

Kotlety naklepeme, potřeme česnekem utřeným se solí, opepříme a obalíme ve strouhance. Opečeme z obou stran na oleji, do pánve přidáme nakrájená rajčata a společně dusíme. Uvolníme si na pánvi kousek místa, kde prohřejeme kečup. Podlijeme vodou, maso několikrát obrátíme a dusíme doměkka. Na každou porci klademe dorůžova opečený hřebínek slaniny a podáváme s bílým pečivem nebo rýží.

Jehněčí s jarními fazolkami

Potřebujeme:

600 g jehněčího plecka, 500 g fazolek, 2 cibule, 3 lžíce sádla, sůl, 1/4 l kyselé smetany, 1/2 lžičky mleté papriky

Postup:

Cibuli nakrájenou nadrobno podusíme na sádle. Maso pokrájíme na kousky, osolíme, posypeme paprikou a přidáme k cibuli. Mezitím dusíme také na sádle očištěné fazolky, rozkrojené po délce. Změklé maso a fazolky smícháme a přendáme do varné misky, zalijeme smetanou a zapečeme. Můžeme podávat s brambory či rýží.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář