Vyrábíme krmítko pro ptactvo

Ptáci, kteří u nás zůstávají přes zimu, potřebují naši pomoc. Postavení krmítka a následné přikrmování pomáhá zvláště drobnějšímu ptactvu přežít zimu. Čím pestřejší jídelníček jim na krmítku nabídneme, tím více druhů pak můžeme na krmítku v průběhu zimy pozorovat. Ptáci nám pak naši pomoc na jaře a v létě oplatí sběrem škůdců na našich zahradách a samozřejmě i svým milým švitořením a zpěvem.

Jak má vypadat správné krmítko

Správné krmítko by mělo být ze dřeva, nikoli z kovu, protože kov chladí a může namrzat. Důležité je, aby mělo nějakou podložku, na kterou budeme sypat ptákům krmení. Podložka by měla být spíše hlubší, aby se krmivo nevysypávalo přes okraj. Bočnice by měly být asi 2 cm vysoké, aby potravu nerozfoukal vítr. Dno má být správně zasazeno mezi bočnice. Pokud bude pršet, nedostane se déšť k sypání. Jen tak se zabrání jeho případnému zahnívání.

Vyrábíme krmítko pro ptactvo 1

Co budeme k jeho výrobě potřebovat

Na výrobu krmítka volíme dřevo nelakované a nebarvené. K nařezání dřeva z desky asi 2 cm silné budeme potřebovat pilku na dřevo. K zabroušení hran použijeme hrubší smirkový papír. Dále budeme potřebovat hřebíky a kladívko k jejich zatlučení. Chceme-li krmítko zavěsit někde v zahradě a nikoli pouze postavit na okenní parapet, budeme potřebovat ještě kovový háček.

Jak postupovat

Nejdříve si vyrobíme obdélníkové dno a 4 bočnice v šířce 2 cm.  Na střechu krmítka si předpřipravíme dvě desky o síle 2 cm a délce 26 cm. Z vnitřní stany, aby k sobě dobře doléhaly, zkosíme jejich hrany. Pro upevnění a větší stabilitu stříšky budeme potřebovat silnější dřevěný hranolek. Dvě kratší obdélníkové dřevěné destičky zešikmené v jedné části podle sklonu stříšky spojíme a následně přitlučeme pomocí hřebíků z vnitřní kratší strany dna krmítka, které má již přitlučené bočnice. Nakonec k bočním stěnám přitlučeme stříšku a do jejího středu našroubujeme háček.

Důležité prvky – stříška a vstup

Důležitá je i stříška, která by měla mít větší půdorys, než má základna, na kterou sypeme potravu. Jen tak bude stříška dobře chránit ptačí potravu před sněhem a deštěm. Vstup do krmítka je dobré rozměrově přizpůsobit pro ptáky do velikosti kosa, spíše pro zvonky, sýkory a brhlíky.

Nutný je výhled do všech stran

Správné krmítko má být zkonstruováno tak, aby pták z něj viděl na všechny čtyři strany. Hodně navštěvovaná krmítka by se mohla stát terčem útoku větších ptáků, kteří mohou zaútočit na ty menší. Proto ptáci při krmení potřebují sledovat své okolí, aby zabránili svému napadení.

Krmítko pro ptactvo

Vhodná a nevhodná potrava pro ptactvo

Vhodné pro ptáky jako krmiva jsou: ovesné vločky, loupaná i neloupaná slunečnice, mák, lůj, strouhanka, neloupaná pšenice, proso, ořechy, strouhaná mrkev nebo celá jablka. Zcela nevhodné jsou potravinové zbytky z domácnosti, knedlíky, slané nebo sladké pečivo, žluklé nebo přepálené tuky.

Umístění krmítka

Krmítka můžeme umisťovat jak na zahradu, tak na okenní parapety. Ideální pro ptactvo je klidné a přehledné místo, minimálně 150 cm nad zemí a alespoň 2 metry od nejbližšího stromu. Jedině tak nebude krmítko přístupné ani kuně, ani kočce.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním: