6 rad jak posílit svou paměť

Máte pocit, že s přibývajícím věkem vaše paměť přestává sloužit a vy stále zapomínáte? Není třeba se bát, i své paměti můžete hravě vrátit kondici. Stejně jako vaše tělo i mozek potřebuje trénink a aktivitu.

Nejen vaše tělo, i paměť je třeba trénovat

Pro tělo i mozek platí, že nejlepší léčbou je prevence. Proto by se měl každý z nás snažit dodržovat správný životní styl, který slouží nejen našemu tělu, ale i mozku. Studie Jak posílit paměťdokázaly, že svalové i nervové buňky fungují obdobně a aby si udrželi svou vitalitu a výkonnost, musí být v neustálé činnosti.

Trénování mozku má stejný princip jako posilování těla. Čím více své tělo namáháte, tím lepší máte kondici a otvírají se vám nové možnosti cvičení. Mozek funguje na stejném principu. Pokud jste v poslední době svůj mozek příliš nezaměstnávali, z počátku se vám bude zdát, že mentální námaha je příliš velká a nedosahujete žádných úspěchů. Když však svou paměť začnete znovu namáhat, buňky se aktivizují a vytvoří nové spojení, díky kterému se budete lépe soustředit a více si pamatovat.

Záhada jménem mozek

Ten, kdo svůj mozek udržuje v kondici, se podle odborníků může těšit z dlouhého života. Paměťový trénink má totiž podle nich být jediným účinným preventivním prostředkem proti předčasnému stárnutí. Mentální námaha udržuje mozek v kondici a zdraví.

Aktivní mozek také uvolňuje více chemických látek, které jsou důležité pro fungování imunitního systému. Tak ho udržuje v bezpečí před onemocněním a poškozením.

Mozek se dá procvičit luštěním křížovek či sudoku, čtením, studiem, ale i cestováním, aktivním společenským životem a neobvyklými zážitky. Nejlepší volbou je procvičovat mozek již od útlého dětství ne tehdy, kdy už cítíte, že s vaší pamětí to jde z kopce. Říkáte si: „Tak na to je teď trochu pozdě?“ Nezoufejte, svůj mozek začněte jednoduše trénovat!

Trénink mozku

1 . Jak již bylo řečeno, výborným pomocníkem pro udržování mozku v kondici je řešení hlavolamů, hraní her, luštění křížovek a sudoku, skládání puzzlí. Aby se vaše paměť probrala z mikrospánku, přidejte k této činnosti ještě další. Zapněte si televizi nebo rádio a vnímejte více signálů najednou.

2. Prokázalo se, že mozek stárne pomaleji lidem, kteří jedí minimálně tři porce zeleniny denně. Vrhněte se tedy na zdravou stravu a dejte mozku vše, co si žádá. Nejlepším pomocníkem paměti má být podle studií listová zelenina, slunečnicová semínka a mandle. Obsahují v sobě totiž vysoký podíl vitaminu E, který podporuje funkce mozku.

3. Kromě zeleniny si dopřejte i ryby nebo mořské plody. Nejlépe alespoň dvakrát týdně. Obsahují mnoho omega-3-mastných kyselin, které mají na mozek, ale i srdce a cévy blahodárný vliv.

4. Začněte dělat běžné činnosti trochu jinak. Každý z nás má určitou činnost, kterou neustále opakuje, což má za důsledek to, že už si vlastně ani neuvědomuje, že ji vykonává. Prohoďte si třeba myš u počítače do druhé ruky, čistěte si zuby, držte lžíci a češte se jinou rukou, než je pro vás běžné.

5. Pokud je vám více než padesát let, nechte si vyšetřit sluch. Podle vědeckých studií lidé se špatným sluchem věnují tolik úsilí tomu, aby dané věci porozuměli, že se pak na samotnou věc špatně soustředí a brzy ji zapomínají. Vyšetření sluchu může záhadu vaší děravé paměti rozřešit a vy můžete pracovat na jejím zlepšení.

6. Učte se. Nemusí se jednat o nic složitého, ale vraťte se do doby, kdy jste se jako básničku museli naučit vyjmenovaná slova. Učtete se například telefonní čísla známých nebo adresy. V práci vám může pomoci začít se například učit anglicky. Nebuďte líní a vzdělávejte se i přesto, že vás do studia nikdo nenutí. Nikdy nevíte, kdy se vám získané znalosti mohou hodit.

One Comment - Napsat komentář

  1. Já jsem babičce koupila loni na Vánoce GinkgoMax s lecitinem a myslím, že jako dárek ideální, obzvlášť pro starší lidi, posiluje paměť a prokrvuje končetiny.

    Reagovat

Přidejte komentář