Přístřešek na zahradě: Altán nebo pergolu?

Půvabné zahradní konstrukce dnes již zdaleka nejsou pouze výsadou honosných zámeckých sídel. Stále častěji se stávají ozdobou běžných zahrad, ve kterých plní dekorativní i praktické funkce. V létě vám poskytnou tolik potřebný stín a mohou vás ochránit před deštěm.

Nejprve si je třeba ujasnit, jaký typ zahradní stavby bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám. Dáváte přednost jasně ohraničené konstrukci se střechou, nebo se vám bude více zamlouvat otevřené prostranství zastíněné květinami či vinnou révou? První varianta je tradičně nazývána jako altán, zatímco pro druhou z nich se postupně vžívá označení pergola.

Altány – srdce vaší zahrady

Altány je většinou samostatně stojící venkovní stavby s osmibokým nebo Zahradní altánjiným pravidelným půdorysem. Jsou opatřené špičatou střechou, po stranách však zůstávají otevřené do okolní krajiny. Podlaha bývá oproti terénu mírně vyvýšená, což ji chrání před působením vlhkosti. Nejčastěji používaným materiálem je bezesporu dřevo, lze se však setkat také s kovovými konstrukcemi nebo s cihlovými či kamennými altány.

Na altán jste již jistě narazili v městských parcích, kde bývají situované na místech s příjemným výhledem. Ve vaší zahradě pro ně možná nebudete mít tolik prostoru, přesto by se však měly stát pomyslným centrem, ke kterému směřují všechny chodníky a cestičky. Nejlepší ochrany proti přímému letnímu slunci dosáhnete tehdy, když budete vchod altánu orientovat směrem k severu.

Pergoly – moderní zahradní konstrukce

Možná ale dáte raději přednost zahradní pergole. Často bývá připojená k zadní části domu, setkáte se však i s variantou, kdy stojí samostatně uprostřed zahrady. Je tvořená dřevěnými trámy, které slouží Zahradní pergolajako opora pro popínavé rostliny. Uvnitř takto vzniklého loubí vzniká chráněný prostor pro příjemné letní posezení. Pokud byste chtěli dosáhnout úplného zastínění a zároveň ochrany před deštěm, pak můžete dát přednost zastřešené pergole.

Pergolu můžete s úspěchem použít jako nevšední doplněk vaší terasy, ale například také jako spojovací prvek mezi domem a zahradním bazénem nebo altánem. Kromě hotových sestav jsou k dispozici rovněž stavebnice, ze kterých si můžete poskládat pergolu podle svých vlastních představ. Tato řešení se v současnosti těší velké popularitě a stávají se ozdobou mnoha moderně pojatých zahrad.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář