Běh pro zdraví i skvělou postavu

Běh je velmi komplexní a účinné cvičení. Působí jako prevence některých civilizačních chorob a dokáže také odstranit přebytečné kilogramy. Fyzická aktivita ale musí jít ruku v ruce s vyváženým jídelníčkem a životosprávou, jinak se hubnutí nastartuje pomaleji nebo vůbec ne.

3 důvody proč běhat

Běh pro zdraví

Běhání na čerstvém vzduchu je zdravé, o tom určitě není třeba polemizovat. Důležitý je proto výběr prostředí. Běhání v hustě zarostlém parku vám rozhodně prospěje víc, než po chodníku u silnice. Běh je velmi účinné aerobní cvičení, které posiluje srdce a plíce a pomáhá předcházet rakovině v těchto oblastech. Silný oběhový systém lépe rozvádí okysličenou krev do celého těla a působí jako prevence infarktu.

Aktivní rodina běháníZlepšíte tím také svou kondici a vytrvalost. A protože běh působí i jako tzv. nosné cvičení, zvyšuje se při něm hustota kostní tkáně, takže se nemusíte v pokročilejším věku obávat osteoporózy.

Běhání také pomáhá uvolňovat endorfiny a ačkoli udržuje tělo mírně ve stresu, působí velice efektivně proti mírným depresím. Mimochodem studie prokázaly, že lidé, kteří se pravidelně věnují nějaké fyzické aktivitě jsou šťastnější a spokojenější,než jejich lenošivé protějšky.

Běh pro hubnutí

Ano, během se dá i zhubnout. Musí ale jít ruku v ruce se správnou životosprávou a rozumným přísunem kalorií. Ve skutečnosti je snaha zhubnout tím hlavním důvodem, proč lidé s běháním začínají.

Při jednom kilometru nepřerušovaného běhu spálíte zhruba 100 kalorií, což je jeden minizákusek. Přidejte k tomu další dva nebo tři kilometry a můžete si přestat vyčítat dezert po obědě. Při běhu zároveň budujete svalovou hmotu, která nutí váš organismus pracovat rychleji a efektivněji i v klidovém režimu.

Běh pro sociální kontakty

Další velice důležitý aspekt, i když u nás ne tolik rozšířený. Člověk je tvor společenský a rád vyhledává lidi stejných zájmů. A kdo ví, možná si při sportování naleznete i pohodového přítele. A když začnete chodit běhat spolu, získáte zadarmo velkou motivaci. A navíc vás běh začne doopravdy bavit.

Jak zhubnout při běhu

Jak jsem už předeslala, běh je pro hubnoucí proces přímo ideální. Bohužel někdy je výsledek přesně opačný. Typickým příkladem je sportovec, který si po ranním několikakilometrovém běhu dá vydatnou dvojitou snídani. A jakých dalších prohřešků se ještě milovníci běhu dopouštějí?

Vynechaná snídaně

Určitě to taky znáte. Není na ni čas, ani energie. Ale vaše tělo na to má jiný názor, a pokud si první jídlo dáte až jako svačinu nebo ještě hůř jako oběd, dojde organismus k názoru, že asi držíte půst a zpomalí celý metabolismus. A když se potom konečně najíte, tělo si do tukových zásob uloží o něco víc, než obvykle. Protože co kdyby vás napadlo postit se i zítra?

Rada je jednoduchá: snídejte. Alespoň něco málo. Celozrnný chléb s margarínem a šunkou a k tomu nějaké to ovoce je určitě dobrá snídaně. Ale ne každý má na takovou kombinaci po ránu chuť. Nevadí. Dejte si cokoli, co snesete: pár sušenek, banán, sklenici mléka… Nachystejte si to na stůl ještě večer, aby pak ráno stačilo jen sáhnout a jít.

Vynechané svačiny

Platí o nich to samé, jako o snídaních. Všechno jídlo během dne je dobré rozdělit na 4-6 částí: snídaně, oběd, večeře a mezitím nějaká ta svačina. Opět může jít cokoli, třeba o jablko nebo o banán. Skvělý je třeba lehký zeleninový salát připravený doma. Vejde se do krabičky od margarínu a je ihned po ruce.

Přejídání se

Zaběhali jste si právě hodinku v parku a chcete se odměnit? A co může být lepší, než smetanový dortík v cukrárně. Ale pozor, hubnout budete jenom tehdy, když výdej kalorií převáží jejich příjem. Alespoň nějaký čas si tedy všechno jídlo zapisujte a počítejte. Energetické tabulky jsou na internetu lehce dostupné. Běhání botyMožná zjistíte, že vám stačí ubrat při obědě trochu přílohy.

Jen pro představu, doporučená denní dávka kalorií pro muže je 2200-2770 kcal a pro ženu 1800-2200 kcal.

Omezená pohybová aktivita

Ne každý máš čas a chuť chodit běhat do parku každý den. Ale pokud se vám to povede 3-4x týdně, máte vyhráno. Ale zbývající dny také nezahálejte. Tělo si na pravidelnou námahu zvykne a přizpůsobí se jí – například zrychlením metabolismu. A stačí opravdu málo: místo jezdících schodů použít obyčejné, projít se k druhé nejbližší zastávce autobusu nebo si po práci naordinovat dlouhou procházku s pejskem.

Přehnaná očekávání

Běháním se hubne pomalu, ale stabilně. Reálný váhový úbytek by se za týden měl pohybovat mezi 0,5-1 kg. V prvních týdnech ale nejspíš nebudete hubnout vůbec. Možná spíš naopak. Spálený tuk totiž začne nahrazovat svalová hmota, která je těžší. Ovšem čím více svalů máte, tím rychlejší a efektivnější je další odbourávání tuků.

Tipy pro rychlejší hubnutí při běhu

Vyvážená životospráva a pestrá strava je základem, ale i přesto existuje několik dobrých tipů, které vaše hubnutí dobře nastartují.

Zelený čaj – zrychluje metabolismus a obsažené antioxidanty pomáhají tělu lépe spalovat tuky. Dopřejte si ideálně 3-5 šálků neslazeného čaje v průběhu dne.

Pálivé papričky – pokud milujete ostrá jídla, určitě se o ně nepřipravujte. Pálivost totiž spolehlivě nastartuje metabolismus a výsledkem je větší množství spálených kalorií.

Bílkoviny v každém jídle – i tady jde o rychlejší práci metabolismu. Vsuňte jich ke každému jídlu alespoň trošku. Skvělé bílkoviny získáte např. z ryb, čočky, libového masa, nízkotučných jogurtů (pozor na obsah cukru), mléka, vajec a vaječných náhražek nebo tofu.

Přidejte komentář