Chemie a zastřešení: Prevence znečistění bazénu

S bazénem je kromě radovánek neodmyslitelně spojena i starost o čistotu vody. Věnujete-li dostatek času prevenci, nebudete později trávit hodiny s vysavačem, složitou filtrací a ušetříte stovky korun za chemii určenou odstranění řas a nánosů. V článku se dočtete o udržování vody v bazénu pomocí vhodné bazénové chemie, zmíníme se i o zastřešení bazénů.

O bazénové chemii

Toužíte-li po křišťálově čisté vodě, vaším nepostradatelným pomocníkem se stane bazénová chemie. Není ale vůbec nutné se děsit, obsah látek ve vodě Mladý pár v bazénulze zredukovat na minimum. Stačí pouze vědět, jak s jejich dávkováním zacházet. Pro snadné měření hodnot proto nezapomeňte zakoupit speciální tester vody.

Regulace kyselosti

Aby mohla být údržba vody efektivní, stabilizujte pH hodnotu vody. Příliš kyselá voda způsobovaná kyselými dešti je doslova rájem pro řasy, použijete proto v takovém případě přípravek pH plus.

Pokud je voda v bazénu naopak příliš zásaditá, sáhněte po přípravku pH mínus.

Kyselost vody udržujte na hodnotě 7.

Optimální množství chlóru

Bazén je vodní plocha. Stačí jen na několik dní zanedbat údržbu a příroda pomalu začne bazén měnit doslova v rybník. Pro odstranění drobných živočichů, řas a choroboplodných zárodků je nutné udržovat hladinu chloru na hladině okolo 0,4 mg/l.

Jak znovu vyčistit zanesenou vodu

Je zcela přirozené, že ne vždy se povede hodnoty uhlídat, typicky například při dovolené. Pak přichází na řadu speciální bazénová chemie určená pro likvidaci řas – shock a vločkovač. Tyto rychlé metody čistění musí rychle následovat stabilizace kyselosti a klasické filtrování vody. I brčálově zkaženou vodu lze vyčistit do dvou týdnů.

Zastřešením proti hrubým nečistotám

Kromě organických nečistot Vás budou trápit i větrem přiváté listí, tráva, písek, prach či pyl. Tyto nečistoty velmi namáhají filtrační zařízení.

Nechtěnými návštěvníky jsou ale často i hmyz, obojživelníci nebo hraboši, kteří v bazénu zbytečně zahynou.

Nejlepší prevencí pro těmto nečistotám je zastřešení. V dnešní době existuje mnoho konstrukcí, které nijak nehyzdí ráz zahrady, při koupání je lze navíc snadno uhnout stranou. Chráníte jak svůj bazén, tak přírodu.

Kromě toho zastřešení bazénů odstiňuje UV záření, které ke svému životu potřebují řasy, jedná se tedy o vhodný prostředek k údržbě vody i v tomto směru.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář