Jak pečovat o psí chrup

Psí chrup


5. 10. 2011

-->

Mezi častá psí onemocnění patří bolest zubů a zánět dásní. Přitom stačí správně pečovat o chrup svého miláčka a náklady za doktory a zubní implantáty se vynulují. Ve článku se krok za krokem dozvíte, jak při péči o psí chrup postupovat.

První zuby

Mezi druhým až čtvrtým týdnem začínají štěněti růst mléčné zuby. Toto prořezávání je stejně jako u lidí leckdy bolestivé a nepříjemné. Někdy může docházet i k nechutenství až zvracení a zvýšeným teplotám. Štěně, které se necítí dobře, pak nepřijímá potravu nebo špatně spí. Nezapomínejme ani na nekonečné provité noci našeho psa na dvorku.

Chovatelé doporučují chrup štěňat prohlížet každý den. Pravidelnými kontrolami zubů předejte vleklým potížím a navíc tak naučíte psa zvykat si na běžné hygienické úkony.

Mléčný chrup, tedy 28 zubů, by měl být kompletní během druhého měsíce.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Trvalý chrup

Mezi čtvrtým až sedmým měsícem střídá mléčný chrup trvalý. U většiny psů probíhá toto přezubení nepozorovaně. Majitel se nemusí bát, pokud nenajde některý z vypadlých zubů. Je běžné, že pejsek zub spolkne bez povšimnutí spolu s potravou. Polykání mléčných zubů není nebezpečné, zoubek má zanedbatelnou velikost a při cestě trávicím traktem se otupí.

Různé žvýkací pomůcky vyrobené pro účely přezubování mohou majiteli pomoci, pokud se mu zdá, že výměna chrupu neprobíhá správně.

Pokud se některé z mléčných zubů pevně drží a nechtějí nechat cestu zubům trvalým, může se stát, že trvalé zuby vyrostou nesprávným směrem, na nesprávném místě a mohou dokonce způsobit zánět. Pokud zjistíte, že vašemu mazlíčkovi blokuje mléčný zub cestu, navštivte veterináře a nechte tento zub odborně vytrhnout. Pozdější komplikace mohou způsobit jak obtíže při jídle, tak špatné hodnocení v případě výstavních psů.

2-psí-chrup

Problémy trvalého chrupu

Trvalý chrup se skládá z 42 zubů, ale může se stát, že přezubení neproběhne správně. Možností takového špatného přezubení je hned několik. Jednak nemusí některý ze zubů vyrůst, přestože mu mléčný zub udělal místo, jednak mohou být zuby slabé či s nedostatkem skloviny.

Pokud vašemu mazlíčkovi chybí jeden ze zubů, rentgenem se může dokázat, že zub nebyl vůbec „založen“. Nejedná se o žádné onemocnění, které psovi způsobí obtíže například při jídle, ale pokud se jedná o výstavního psa, používá se zubní implantát.

Jiné zubní poruchy jsou výsledkem nedostatku určité složky potravy, dále mohou být zděděné nebo typické pro dané plemeno.

Stav psího chrupu ovlivňují i různé prodělané psí choroby, například porucha metabolismu nebo psinka.

K problémům s chrupem může také samozřejmě dojít mechanickými poškozeními, ke kterým nejčastěji vede kousání tvrdých předmětů.

Jak problémům předcházet

Jak již bylo řečeno, některé zubní potíže ovlivnit nelze. Mohou být dědičné nebo typické pro určité plemeno. Pro zdraví budoucích štěňat je důležitá správná výživa matky v době březosti a kojení.

Narozená štěňata se musí správně přikrmovat a podávat jim stravu výhradně pro ně určenou. Podstatný je také výběr správných hraček, tedy takových aby si štěně nezvyklo na tvrdé a nevhodné předměty. Mléčné zoubky by měl majitel štěněti nejlépe každý den kontrolovat.

Samostatnou kapitolou pak zůstává čištění zubů.

Psí chrup

Čištění zubů

Pokud patříte mezi šťastné majitele, kteří při přezubování neměli žádné potíže, ještě nemáte vyhráno. V průběhu dalšího života je nástrahou pro chrup vašeho mazlíčka usazování zubního plaku, který se časem mineralizuje a přetváří v zubní kámen.

Tvorba zubního kamene je každému plemenu přána s jinou měrou. Psi menšího vzrůstu, jež mají hustěji usazené zuby, chovají větší tendence k tvorbě zubního kamene, než plemena velká. Zubní kamen se častěji objevuje u psů s vadami skusu, krmenými kašovitou stravou nebo sladkostmi a psů s nedostatkem pohybu, jelikož neprodukují dostatek slin.

Více ohroženým plemenům se doporučuje čistit zuby každý den, těm odolnějším jednou za tři dny. S čištěním zubů by se mělo začít co nejdříve, jednak kvůli zdraví chrupu, tak jednoduše kvůli tomu, že pes proti takovým praktikám nebude protestovat. Platí zde staré známé přísloví: „Starého psa novým kouskům nenaučíš.“

Výběr kartáčků je široký a proto si může jak pes, tak majitel vyzkoušet, který tvar a velikost jim nejlépe vyhovuje. Oblíbené jsou například kartáčky, které se dají navlékat na prst.

I výběr zubních past je široký. Existují různé příchutě a také speciální pasty vypouštějící enzymy.

U odstraňování nečistot a zubního plaku je důležitější odstraňování chemické než mechanické. Proto si nelamte příliš hlavu s tím, pokud váš pes nesnese kartáček. Stačí pastu nanést na hadřík a nanášet na zuby.

Výhody zdravých zubů

Utratit pár korun za kartáček a pastu je nesrovnatelnou maličkostí oproti výdajům, které majitel, jenž nebude o chrup svého pejska dbát, nechá u veterinář a to nemám na mysli za náklady pro „nevýstavního“ psa „nepotřebné“ jako psí rovnátka nebo zubní implantáty.

Vynecháme i citovou vazbu ke svému mazlíčkovi a dodejme fakta – pes se zdravým chrupem netrpí při stravování, nemá bolesti zubů a dásní, jeho dech nepáchne, nestresují ho doteky veterináře nebo psího kadeřníka, nemocnými dásněmi se mu nebudou do těla dostávat infekce ohrožující jeho játra, ledviny nebo srdce.

Pokud si správnou údržbu psího chrupu udržíte celý život, můžete počítat s tím, že chrup vašeho miláčka bude nejen hezký na pohled, ale i ve vyšším věku nebude mít pes problémy s příjímáním potravy a bude mít kompletní chrup.

Kam dál?

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

1 komentář