Jak si při jarním úklidu zbytečně nepřidělat vrásky

Pro bezstarostnější z nás je blížící se nástup jara předzvěstí rozsáhlejší revize šatníku. To jiní nosí v hlavě daleko praktičtější (rozuměj přízemnější) věci a místo nad seznamem butiků v duchu přemítají nad fázemi jarního úklidu. Pokud patříte více mezi ty druhé, máme pro vás několik tipů a doporučení jak s úklidem naložit, případně čemu se raději vyhnout a vystříhat se tak některým nepromyšleným důsledkům.

Většinu jarních úklidových prací zastaneme obvykle sami

Čistění pohovkyVytřít podlahu v místech, která v průběhu roku shovívavě vynecháváme, vydrhnout vodní kámen, setřít prach z nashromážděné veteše, lednice, záclony, okna… Úhrnem pěkná fuška, ale dá se zvládnout vlastními silami.

Co ale s ušmudlanými koberci a sedačkou?

V drogeriích najdeme čistící přípravky i na ně, jak je ale použít a nenadělat přitom více škody než užitku? Zeptali jsme se profesionálů, kteří se čištěním čalouněných sedaček a koberců zabývají dlouhá léta a tady jsou jejich rady.

Dají se sedačky a koberce účinně vyčistit i bez profesionální techniky?

Technika nemusí být profesionální, ale bez nějakého vodního vysavače se neobejdeme. Vodní v tomto smyslu neznamená, že umí vodu jen vysávat, musí ji umět vysávat i nastříkávat – podobně jako vapka (vysokotlaký čistič), jen samozřejmě s mnohem nižší intenzitou.

Když tohle váš vodní vysavač umí, odvede stejnou práci jako profesionální přístroj. Rozdíl ve výkonu mezi „profi“ přístrojem a tím domácím je v tom, že vám čištění koberce nebo sedačky bude možná trvat o Čištění kobercutrochu déle. Kvalitu výsledku ale nejvíce ovlivní vaše pečlivost, nikoliv výkon přístroje. „Profi“ přístroje jsou dražší kvůli své bytelnosti, musí vydržet běžet v zápřahu celý den. Ty domácí by dávno shořely.

Opravdu nestačí kýbl a rýžák?

Kýbl a rýžák vám ani s velkou dávkou zápalu nepomohou. Vtip je v tom, že voda musí dovnitř a zase ven. Než se vyčistí koberce v celém bytě, projde jimi desítky litrů vody. Stejné je to se sedačkou. Než je vyčištěná, kýble čisté vody se vstříknou do potahu a kýble špinavé vody vytáhnou ven.

Drhnutím koberce kartáčem nebo hadrem přinejlepším rozrušíte a rozpustíte povrchovou špinavost, ale ta zůstane vsáklá. Musíte ji extrahovat, odtud název extrakční čističe resp. extraktory na koberce a čalounění.  Maximálně se tedy nadřete jako kůň, ale výsledek bude zcela neuspokojivý.

Když jsou neúčinné, proč se přípravky na čištění koberců v drogeriích prodávají?

Netvrdím, že jsou neúčinné, ale jak už jsem zmínil, bez přístroje tu špínu z koberce ani sedačky nevytáhnete. Úplně typický rozhovor se zákazníkem probíhá takto: „Dobrý den, koupila jsem si Vanish a zkoušela čistit sedačku, teď mám všude hrozné mapy…“

Koberce položené plošně v celém bytě už nejsou moc „in“, neklesá o vaše služby zájem?

Je pravda, že lidé dnes preferují plovoucí podlahy, vinyly, PVC a podobné krytiny. Přesto se koberce v metráži stále prodávají. Ve starších interiérech přetrvávají. Běžně čistíme koberce staré několik desítek let. V kancelářích pak vládnou zátěžové koberce. Do domácností si lidé velmi oblíbili pořizovat koberce kusové, zejména ty s dlouhým vlasem. Přiznám se, že jejich čištění v lásce dvakrát nemám.

Z jakého důvodu?

Jediný způsob jak vyčistit koberec s dlouhým vlasem (několik centimetrů) je malou ruční hubicí určenou na čalounění. Je to pěkná fuška a než se Vysávání kobercůvyčistí jeden metr, dá se někdy za tu dobu vyčistit celá místnost s klasickým kobercem…

Pak je tu problém s vysycháním. Pokud budete koberec s dlouhým vlasem čistit svépomocí, doporučuji zacházet s vodou velmi opatrně. Čistit tak, aby koberec vevnitř příliš nenasákl. Co nejvíce se snažit vodu odsávat.

Tyto koberce mají obvykle hodně silnou podsadu, která dokáže nasát velké množství vody. Zároveň kvůli té hmotě několikacentimetrových vláken nad ní podsada špatně a pomalu vysychá. Když koberec nevyschne v krátkém čase, tak zatuchne. Dovede pak zapáchat zatuchlinou dlouho poté, někdy i napořád.

Co radíte?

Pokud máte vhodné místo a koberec není příliš rozměrný, tak ho někde přehoďte, aby větral i zespodu.  Nejlépe u kamen nebo radiátoru, lehký průvan také pomůže. Když vzduch v místnosti stojí, schnutí je vždy pomalejší, u koberců i sedaček. Úplně nejlepší je ale koberec nechat vyschnout v létě na slunci během horkého dne. Za chvilku je suchý.

Když koberec s dlouhým vlasem sušíte přehozený v bytě, dejte pozor, aby z něj nekapala voda na choulostivou dřevěnou podlahu. Přes noc nakape loužička a podlaha se jednoduše rozklíží.

Existuje ještě něco, na co bychom si při domácím čištění měli dát pozor?

Rozhodně pozor na staré perské koberce. Lidé si je přitáhnou z antikvariátu, od babičky nebo je najdou smotané na půdě. Trochu je namočíte a v 90 % případů z nich vyletí ohromný odér zatuchliny. Dovede spolehlivě zamořit celý byt. Řekl bych, že to má podobný efekt jako zmoklý pes. Nejlepší je to opravdu nechat na léto a koberec vyčistit na slunci za hodně horkého dne. Pokud je pak cítit, větrat, větrat, větrat. Samozřejmě, ne každý má takové místo a možnosti, ale lepší rada asi není.

Článek byl připraven ve spolupráci s panem Milevem a obsahuje komerční odkazy www.kobercovasluzba.cz.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář