Jaké pojištění si zřídit pro nemovitost?

Pokud vlastníte dům nebo byt, určitě musíte uvažovat nad jeho řádným pojištěním. Nabízí se hned 3 různé varianty. Která je nejlepší, jak sjednat pojištění výhodně a kolik vás bude pojištění stát?

1. pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti by měl mít sjednáno každý vlastník rodinného domu, bytu i jakéhokoliv jiného objektu. Toto pojištění se vztahuje na nemovitost jako takovou a na přilehlé stavební součásti.

2. pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti se vztahuje pouze na věci movité. Je to například nábytek, vybavení kuchyně, koupelny apod. a také na domácí zvířata či na anténní a rozhlasové systémy. V pojistce jsou zahrnuty dokonce i peníze a cennosti, které máte doma.

Nábytek a další movitosti je vhodné pojistit

3. pojištění majetku

Majetkové pojištění je kombinací obou předchozích druhů pojištění, zahrnuje tedy věci movité i nemovité. Cenově bývá nejdražší, ale na druhou stranu má nejširší pojistné krytí.

Upozornění: Je důležité vědět, že pojištění domácnosti není možné uzavřít pro chaty nebo chalupy. Pojistit lze jen nemovitosti, které jsou trvale obývány minimálně 270 dní v roce.

Kolik zaplatíte?

Cena se u pojištění domácnosti stanovuje na základě velikosti obytné plochy. Některé pojišťovny preferují stanovení ceny na základě odhadu hodnoty majetku, který provede znalec. Toto ale není moc praktické, protože cena majetku postupem času roste či klesá, takže je nutné smlouvu pravidelně aktualizovat.

Kolik zaplatím na pojistném?

Za všechny typy pojistek se platí několik tisíc korun ročně. Určitě se to ale vyplatí. Proč? Uvědomte si, že pokud dojde ke zničení vybavení či nemovitosti, jedná se téměř ve všech případech o několikatisícové škody!

Výhodněji online

Dobrá zpráva je, že pojistky pohodlně sjednáte z pohodlí domova. Sjednejte si pojištění nemovitosti online, ušetříte tím váš čas i peníze.

RADA: K pojistkám je určitě vhodné si sjednat jako doplněk ještě pojištění odpovědnosti. To vás kryje v případě, když cizí osobě způsobíte neúmyslně škody na zdraví nebo na majetku. Více se o pojištění odpovědnosti dozvíte například v tomto článku.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář