Ještě nemáte centrální vysavač?

Máte rodinný dům a už Vás také nebaví se stále tahat s vysavačem sem a tam? Možná je čas si v domě nechat nainstalovat centrální vysavač, praktické řešení, díky kterému Vás bude vysávání bavit. O centrálních vysavačích si můžete přečíst v dnešním článku.

Jak centrální vysavače fungují

Centrální vysavače mají oddělenou sací jednotku, která je zabudovaná uvnitř domu (garáž, sklep, dílna), při vysávání pouze zapojujete do rozvedených zástrček po domě přenosnou hadici požadované délky. Systém se většinou spouští pouhým zasunutím hadice do určité polohy.

Výhody centrálního vysavače v domě

Snadná a bezpečná manipulace

Vysávání centrálním vysavačemNemusíte za sebou tahat celý sací systém s motorem, sací jednotka je zabudována uvnitř domu a s sebou nosíte pouze hadici, to přináší obrovské výhody při vysávání schodiště, auta a dalších těžko dostupných míst. Taháním běžného vysavače navíc díky nárazům často ničíte vybavení domu, i tomu je konec. Navíc nepřicházíte do styku s elektrickým napětím (vysávání se spíná čidly v sacím motoru, které poznají zasunutí hadice).

Ticho

Tím, že je sací motor umístěn mimo obytné prostory, je utlumen hluk. Vysávání je tak naprosto tiché, nebudete nikoho budit, rušit u televize, sami můžete poslouchat hudbu nebo třeba telefonovat.

Úspora času

Vysávání pomocí centrálního vysavače je bezesporu mnohem rychlejší. Nemusíte s ničím složitě manipulovat, zkrátka zapojíte hadici. Zajímavostí je možnost zapojit “sací smeták”. Jedná se o otvor, ke kterému koštětem nametete nepořádek a vysavač jej poté vysaje. Ve schématu níže je například nainstalován za vchodem do domu (č. 4).

Úspora peněz

Pytel centrálních vysavačů má objem přes 30l, stačí Vám tak přibližně jeden na rok. Ušetříte za sáčky, případně za vodu u vodních vysavačů.

Hygiena

Běžné vysavače nemají jinou možnost, než vyfukovat vysátý přefiltrovaný vzduch zpět do místnosti, tím se do místnosti dostává velké množství zdraví škodlivých alergenů.

Spolehlivost, životnost

Celkově je systém centrálního vysavače velmi spolehlivé řešení, které šetří čas při uklízení, v hotelech usnadňuje manipulaci. Kvalitní systémy vydrží v domě desítky let.

Instalace centrálního vysavače

Většina lidí si představí centrální vysavače zabudované pevně do konstrukce domu, kde se s nimi přímo počítá ve stavebním plánu. Takové řešení je samozřejmě ideální, ale zdaleka ne jediné. Instalace do již postaveného domu je běžná a často se obejde bez větších zásahů jako je vysekávání drážek do zdí.
Sací potrubí lze vést například po stropech sklepů a vyvést zástrčku podlahou, existují speciální podlahové zástrčky, které nebudou narušovat vzhled místnosti. V novějších domech lze vést potrubí za sádrokartonem. V panelových bytech se využívá stoupaček. Rozhodně není pravda, že ve starším domě nelze mít moderní centrální vysávání.

Schéma centrálního vysavače
Schéma centrálního vysavače

Kde zakoupit centrální vysavače

Centrální vysavače v dnešní době koupíte nejlevněji na internetu. Navíc se jedná o poměrně specifický produkt a na internetu je vám k dispozici širší výběr příslušenství. Pokud nezvládnete instalaci vysavače sami, dealeři některých společností vyhotoví návrh a podle něj pak celý systém uvedou do provozu.

Pět kroků ke správně instalaci

1. Rozvrhněte potřebné umístění zástrček
2. Vyčleňte místo pro sací agregát (garáž, sklep, dílna)
3. Navrhněte rozvod potrubí mezi agregátem a zástrčkami
4. Nainstalujte potrubí a zástrčky
5. Dokončení celého systému (sací agregát, krytky zásuvek, zprovoznění)


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář