Kaktusy a sukulenty – nenáročné rostliny pro zapomětlivé pěstitele

Sukulenty a kaktusy jsou nenáročné rostliny, které umí shromažďovat v těle vodu. Ta jim umožňuje přežít i období sucha v pouštích a polopouštích. Díky domu jsou ideální i pro ty, kteří rádi na pravidelné zalévání květin zapomínají.

Pro kaktusy a sukulenty je typické, že jsou nenáročné na prostor i na zálivku. Hlavně o zálivce platí, že méně je někdy více. Kaktusy a sukulenty vyžadují pouze slunný parapet, aby mohly v době vegetace plně ukázat své bohaté kvetení. Sukulentům i kaktusům vyhovuje suché prostředí moderních bytů. Jsou to nenáročné rostliny na čas a někdy i potřebují občasné opomenutí se zálivkou. Mají velice různé a zajímavé tvary, ze kterých si lze poskládat nádhernou bytovou skalku.

Kaktusy

Kaktusy v zásadě dělíme na pouštní a lesní typy. Pouštní druhy kaktusů milují sucho a teplo. Obvykle mají kulovité nebo sloupovité tělo pokryté stříbrnými chloupky. Lesní Kaktusytypy kaktusů naopak přímé slunce nesnáší. Ve své domovině totiž rostou v korunách stromů, kde je chrání stín stromů. Většinou rostou převisle, proto se hodí výborně do závěsných nádob.

Sukulenty

Sukulenty rostou na pouštích a polopouštích tropů a subtropů. Většinou nejsou vybíravé na kvalitní půdu. Pro zdravý růst sukulenty potřebují dostatek světla, občasnou vydatnou zálivku a jinak sucho. Sukulenty shromažďují vodu buď ve stonku, nebo v listech. Rozlišujeme tedy sukulenty listové a stonkové. Stonkové sukulenty mají obvykle velmi tvrdý povrch a vydrží nejdéle bez vody. Známé jsou například lithopsy a jiné živé kameny, které mají celé tělo složené z jediného páru srostlých a velmi sukulentních listů.

Jak se liší sukulenty a kaktusy?

Začneme od definice. Sukulence je vlastnost neboli schopnost vázat v těle rostliny zásoby vody. Kaktusy jsou navzájem příbuzné rostliny sukulentů s podobnou stavbou květu. Všechny kaktusy jsou sukulentní. Takže zjednodušeně by se dalo říci, že sukulenty a kaktusy se liší jen pichlavými ostny. Je dobré sukulenty rozlišovat dle toho, jak dlouho jsou schopny vydržet bez vody. Dle vědců se rozlišují sukulenty na měkké a tvrdé. Tvrdé sukulenty spolehlivě vydrží celou zimu bez vody a v létě jim stačí voda jednou za dva až tři týdny. Hlavním poznávacím bodem je hodně zakulacený tvar, mají relativně malý povrch a velké zásoby vody. Většina stonkových sukulentů je velmi tvrdá.

Měkké sukulenty mají obvykle ploché listy a relativně velký povrch, proto rychleji vysychají. Občas je musíme zalít i přes zimu. Do misky proto sázejte rostliny s podobnými nároky na zálivku. Aby jedné voda nechyběla a druhé naopak nepřebývala. Zeminu volte písčitou. Ideální je směs písku a jakékoliv nevýživné hlíny. Kupované substráty pro kaktusy a sukulenty obvykle obsahují mnoho rašeliny a také spoustu hnojiv. Tento velký přísun hnojiva je pro sukulenty pěstované v bytech zcela nevhodný. U substrátu je důležité, aby vyschnul rychle a rostliny v něm tak neuhnívaly. Sukulenty i kaktusy sázejte do menších nádob, ve kterých se nebude hromadit po zálivce voda.

Po celém světě existuje spousta vášnivých sběratelů a obdivovatelů kaktusů či sukulentů. Kdo podlehne jejich kouzlu a snadnému pěstování kaktusů a sukulentů, už se z těchto pout nikdy nevymaní. Jsou velmi vhodné pro zapomětlivé pěstitele, kteří i přes tuto „vadu na kráse“ chtějí mít krásný byt. Krása květů kaktusů a sukulentů je nádhernou odměnou za odevzdanou péči.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář