Kontaktní čočky – alternativa dioptrických brýlí

Krátkozrakost nebo dalekozrakost se může v průběhu života projevit prakticky u každého z nás, korekci zraku potřebuje asi 40 % populace. Nejčastěji se tato vada oka řeší pomocí dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček. O tom druhém si více povíme v článku.

Co to je kontaktní čočka

Kontaktní čočka je zdravotní optická pomůcka, která se používá pro korekci zrakových vad. Dle druhu se vyrábí nejčastěji ze skla/plexiskla nebo hydrogelu/silikon-hydrogelu. Čočky jsou v přímém kontaktu s okem a na první pohled nejsou patrné, zároveň v mnohem menší míře omezují svého majitele. Využívají se i jako módní doplněk, kdy díky zabarvení můžou změnit barvu zornice.

Proč kontaktní čočky? – výhody oproti brýlím

Vzhled

Na první pohled nikdo nepozná, že kontaktní čočky nosíte, a že trpíte vadou zraku. Ne každý se totiž spokojí s tím, jak v brýlích vypadá.Zabarvená kontaktní čočka Silné brýle nepřirozeně zmenšují nebo zvětšují oči, obroučky zakrývají obličej. S kontaktními čočkami odpadají i problémy s dioptrickými slunečními brýlemi, můžete spolu s nimi nosit jakékoli běžně prodávané sluneční brýle. Kromě toho existují speciální zabarvené čočky, díky kterým k sobě připoutáte zraky ostatních, jedná se o skvělý doplněk na diskotékách a koncertech.

Sport, pohyb a bezpečí

Kontaktní čočkyAsi si dokážete vybavit typický pohyb rukou majitelů brýlí, kterým brýle sklouzávají po nose. Obroučky bychom museli doslova namazat lepidlem, aby brýle držely na nose tak, jak potřebujeme. Dvojnásob to platí při zvýšené pohybové aktivitě.

Pro vrcholové sportovce by mohl špatný zrak znamenat i konec kariéry, a protože skleněné brýle jsou se sportem i z hlediska bezpečí těžko slučitelné, nabízí se buď laserová operace nebo právě kontaktní čočky. Víte, že s kontaktními čočkami hrával například český fotbalový útočník Jan Koller a pravidelně s nimi nastupuje brankář Petr Čech?

Větší kvalita zraku

Oproti brýlím kontaktní čočky nejsou náchylné na světelné odrazy a zamlžení, v dešti Vás nebudou obtěžovat stékající kapky vody. Kontaktní čočky nezmenšují Vaše zorné pole ani neeliminují periferní vidění.

Druhy kontaktních čoček

V úvodu již bylo zmíněno, že se čočky vyrábí v závislosti na druhu z několika materiálů. Z tohoto hlediska máme dva druhy kontaktních čoček: tvrdé a měkké. Oba druhy mají své klady a zápory.

Tvrdé kontaktní čočky

Vyrábějí se nejčastěji z plexiskla. Často se lisují na míru pro konkrétního zákazníka a jsou schopné napravit oční vady, které měkkou čočkou napravit nelze. Díky materiálu má mnohem delší životnost (roky) a vydrží i horší zacházení. Vhodné jsou i pro lidi, kteří pracují s chemikáliemi, protože nepropouštějí žádné cizí látky ani výpary.
Nevýhodou je, že kvůli absolutní nepropustnosti kyslíku oko nemůže dýchat. Vzhledem k pevně lisovanému tvaru také nemusí každému „sednout“ a jejich nošení tak může být nepohodlné.

Měkké kontaktní čočky

Měkké kontaktní čočky vynalezl roku 1961 československý vědec Otto Wichterle. Dnes jsou světově zdaleka nejrozšířenějším druhem kontaktních čoček. Otto Wichterle - vynálezce měkkých kontaktních čoček Vyrábí se z hydrogelu nebo silikon-hydrogelu. Jsou velmi pružné, což zaručuje dokonalé přizpůsobení oku a bezproblémové navyknutí na jejich nošení. Čočky propouštějí kyslík a umožňují tak rohovce dýchat.
Největší nevýhodou je rychlé opotřebení, kvůli kterému je nutné čočky neustále obměňovat. Důležité je i důsledně dodržovat hygienu a i přes propustnost kyslíku nechávat oči v určitých intervalech několik dní odpočinout.

Druhy čoček dle intervalu nošení

Měkké čočky je nutné častěji obměňovat, dělí se na několik druhů podle intervalu obměny. Existují čočky denní, 14tidenní, měsíční, čtvrtletní a na nepravidelné nošení dokonce i roční.

Měsíční kontaktní čočky

Nejčastěji používaným druhem jsou u nás měsíční kontaktní čočky. Jsou určené pro denní nošení, před spaním se z oka vyjmou a uloží ve speciálním roztoku. Po měsíci se čočka vyhodí a nahradí novou. Díky delšímu intervalu použití jsou čočky cenově výhodné. Ceny tohoto druhu čoček se pohybují řádově ve stokorunách.

Internetový obchod VašeČočky.cz

VašeČočky.cz - kontaktní čočkyObchod VašeČočky.cz je přední český prodejce kontaktních čoček. Nabízí širokou paletu kontaktních čoček, roztoků i užitečného příslušenství. Obchod garantuje odeslání zboží ještě v den objednávky (při objednání do 14:00), či dokonce výměnu až rok starých nerozbalených čoček za jiné. Zajímavou službou je garance skladovosti. Čočky, které jste již někdy objednali, bude mít obchod pro Vaše pohodlí neustále skladem.

Kontaktní čočky Brno – Objednané zboží si můžete osobně vyzvednout na brněnské pobočce a to již následující den od odeslání objednávky. Kromě Brna obchod disponuje dalšími 18 výdejními místy, která si můžete při objednávce navolit.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář