Letní grilování – jaký gril zvolit?

Oheň, táborák a dobré vuřty, to k našemu národu odjakživa patřilo. V dnešní době se z těchto zvyků hromadně přechází na „zápaďácké“ grilování s přáteli. V dnešním článku si povíme něco o grilech a jejich výhodách.

Jaké známe druhy zahradních grilů

Gril na dřevěné uhlí

GrilováníJedná se o klasické řešení, které je nejbližší původnímu opékání na otevřeném ohni. V obchodě levně zakoupíme dřevěné uhlí, které se na grilu zapálí. Následně se griluje na jemném plameni ze žhavých uhlíků.
Výhodou takového grilu je příznivá pořizovací cena (grily na dřevěné uhlí jsou konstrukčně velmi jednoduché), snadná údržba a pro někoho i radost z přítomnosti opravdového ohně.

Plynový gril

Gril vyhřívaný hořáky napojenými na propanbutanové lahve. Jedná se o „nejčistší“ způsob grilování, protože z oheň neprodukuje žádné škodliviny.
Výhodou grilu je okamžitá připravenost, grilovat můžete do několika minut po zapnutí. Plamen se dá velmi dobře regulovat.

Pro maximální zajištění zdravého grilování se často mezi oheň a rošt navíc přidávají lávové kameny. Někteří výrobci tento typ grilů prezentují jako samostatný typ zahradního grilu. Oheň zde nejprve ohřívá lávové kameny, které se nažhaví a následně sálavým teplem dojde k rozehřátí grilu resp. roštu.
Kameny zachycují kapající tuk, který by se jinak shořením v plamenech proměnil v jedovaté zplodiny. Teplo z grilu je také mnohem rovnoměrnější.

Elektrické grily

Úsporné řešení, které funguje na principu nahřívání teflonové desky. Na desce samotné se pak griluje.
Výhodou je okamžité zahájení grilování, nejpřesnější možnost regulace teploty a jednoduchá obsluha. Díky úplné absenci ohně nevznikají absolutně žádné jedovaté zplodiny.

Pořiďte si gril výhodně s předstihem

Přestože hlavní grilovací sezóna přijde až s letními měsíci, internetový prodejci jsou již dokonale připraveni. Zahradní grily budou s příchodem grilovacího období prodražovat, a tak se přímo nabízí možnost pořídit si jej výhodně už v zimě, či na jaře.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

  1. Lucie Šestáková · Upravit

    Od té doby, co se dívám na Pohlreichův pořad Šéf na grilu (tuším, že běží od loňského léta), tak jsem se zamilovala do grilování. Už jsem si pořídila gril Weber i domů, je to model na plyn a jsme s ním fakt spokojení. Sice vyšší pořizovací náklady, ale zase doufám, že dýl vydrží a máme k němu spoustu dalších vychytávek.

    Reagovat

Přidejte komentář