Lidl leták nabízí vynikající konzervovaná italská rajčata. Víte co s nimi?

Lidl leták italský týden

Italské rajčatové konzervy? Jsou výborné, ale jiné než ty naše. Ne že by český rajčatový protlak byl k nepoužití, ale italská kuchyně si ke zpracování této vynikající plodové zeleniny žádá trošku odlišný přístup. A tak je lepší sáhnout po italských konzervách, které koupíme za výhodné ceny v Lidlu. Existuje několik základních druhů italských rajčatových konzerv.

Když půjdete do Lidl letáku na příští týden, narazíte v něm na různá konzervovaná italská rajčata. Momentálně je Lidl leták nabízí v akci s názvem „Italský týden“, která se pravidelně po několika týdnech opakuje. Takže pokud vám výhodná nabídka Lidl letáku tentokrát utekla, nic se neděje. Když budete na Letákomat.cz sledovat online nabídku pravidelně, brzy se dočkáte dalšího italského týdne.

Teď už se ale pojďme podívat na konkrétní typy konzervovaných rajčat a jejich možné využití.

Polpa di pomodoro

V tomto případě jde o krájená rajčata, v podstatě syrová, výsledkem je husté rajčatové pyré nebo sekaná rajčatová dřeň. Z oloupaných rajčat se vyjme dužnina, která se před stáčením do lahví nebo do plechovek pouze předehřívá, a následně se produkt pasterizuje.

Polpu využijete pro kombinace s těstovinami, a to jak klasickými, tak se zapečenými. Ideální je také k přípravě omáček amatriciana anebo ragù, které vyžadují kousky rajčat. Ale též k přípravě bruschetty nebo vysoké pizzy, která potřebuje delší čas na pečení. Dodá jídlům svěží chuť, protože není vařená, jen pasterizovaná. Až tedy na tento typ rajčat v letáku Lidl narazíte, budete alespoň vědět, jak je v kuchyni využít.

Passata

Dále v letáku Lidl můžete narazit na rajčata ve formě passata, která jsou zpracovaná o něco více. Jedná se o prolisovaná rajčata, kterým se někdy říká rajčatové pyré. Rajčata se totiž ještě rozmělňují přes síto, kde se z nich odfiltrují semínka. Pyré se zahřeje na 110 stupňů, aby se odpařila přebytečná voda, a pak se teprve stáčí do lahví.

Vynikající je passata například pro přípravu masových kuliček v rajčatové omáčce z pomalého hrnce. Dále k těm receptům, které jen zamícháte a máte hotovo – je totiž už převařená – a pochopitelně také k zeleninovým směsím, těstovinám a bílému masu, které není nutno dlouho vařit.

Concentrato di pomodoro

Concentrato di pomodoro je něco ve stylu našeho rajčatového protlaku, tedy rajčatového koncentrátu, na nějž jsme zvyklí z českého trhu a pochopitelně také z pravidelných akcí, na které můžeme v Lidl letáku narazit. Trochu podobný jako passata, ale více odpařený, koncentrovaný. Můžete potkat několik stupňů koncentrovanosti protlaku, například dvojitý koncentrát nebo i trojitý a vícenásobný.

Koncentrát má svou charakteristickou intenzivní chuť a hustotu. Proto se doporučuje ho použít tam, kde chcete vyzdvihnout chuť masa, zvýraznit chuť polévky nebo i rýže či těstovin. V případě rýže a těstovin stačí jen naředit vodou a použít jako dochucovadlo.

Pomodori pelati

V Lidl letáku čas od času narazíte i na takzvané pomodori pelati. Nejde o nic jiného než o loupaná rajčata, ke kterým se přidává rajčatová šťáva a kyselina citronová. To umožňuje kratší tepelné zpracování a zachování pro nás přínosných nutričních prvků rajčat. Využijete k omáčkám, co se nevaří dlouho, a k přípravě ryb.

Pomodorini

Pomodorini jsou, jak se dá odhadnout, cherry rajčátka. Jinak se jedná o podobné zpracování, jako tomu bylo v případě pomodori pelati. Zatímco pro pomodori se nejčastěji využívají odrůdy San Marzano a Datterino, cherry rajčátka nemají vyloženě favorizované druhy. Skvělá jsou k přípravě těstovin, ryb, pizzy a focacce.

Pomodori a filetti

Poslední speciální kategorií jsou loupaná rajčata krájená na měsíčky. Jde o to stejné jako v případě Pomodori pelati, ale ještě jsou zpracovaná rajčata nakrájená na měsíčky Hodí se k velmi rychlým tepelným úpravám, kde je žádoucí, aby se zachovala chuť čerstvých rajčat a také jejich tvar. Oceníte je tedy v těstovinových salátech, slaných koláčích, k rybám nebo k bílému masu, dále třeba do rizota.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář