Podzimní práce na zahradě

Podzimní zahradaLéto je opět téměř za námi, vládu začíná přebírat podzim, a tak se blíží několik týdnů hrabání listí a dalších prací typických pro podzim. Poradíme Vám, co vše je potřeba udělat a mít tak dokonale zazimovanou zahradu připravenou na jaro. Nezapomeňte zkontrolovat zahradní domek a doplnit všechno potřebné nářadí.

Travnaté plochy

První mrazíky o sobě dávají vědět, tráva bude růst pomaleji. Zvyšte proto pojezd své sekačky. Jako prevenci proti zimním plísním je dobré trávník provzdušnit a pohnojit. Pomoci si můžete i chemickou ochranou.

Ze stromu padají první listy a ty na zahradě nikdo nevidí rád. Nezbývá než vzít kvalitní hrábě a listí uklidit. Použít jej můžete ke kompostování.

Zalévání a odplevelení

I když budou na podzim záhony vlhké, rostliny stále bohatě zásobujte vodou. Potřebují jí na zimu absorbovat co nejvíce, jelikož ze zmrzlé půdy pak tři měsíce žádnou další nenaberou.

SklizeňDále před příchodem sněhu odplevelte všechny záhony. Ušetříte si tak mnoho času s příchodem jara, plevel by po zimě napáchal velkou paseku.

Výsadba

Podzim je chvíle pro výsadbu zejména ovocných stromků a cibulovin. Vysazujeme také růže a bobuloviny (angrešt, rybíz, maliny…).

Neobejdete se bez kvalitního rýče. Vykopejte dostatečně hlubokou díru (raději více než méně), tu následně celou prolijte vodou. Po vsáknutí vložte do díry sazenici a zasypte díru novou kvalitní zeminou. Rostlině pomozte tím, že do zeminy ještě přidáte pomalu rozpustné hnojivo (rozpouští se 3-18 měsíců).

Další činnosti

  • Po sklizni je nezbytné záhony dokonale zrýt a pohnojit. Rýčem byste měli obrátit asi 15 – 25 cm svrchní zeminy.
  • Ostříháme růže mezi pátým a osmým listem od země. Keříky následně zakryjeme chvojím nebo geotextilií.
  • Rostliny, které by v mrazech zahynuly, přeneste do vytápěných prostor.
  • S příchodem mrazů na zahradě zastavte přívod vody, smotejte hadice a vypusťte všechnu vodu s potrubí.

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář