Tipy a triky pro výsev letniček na záhon

Řadu odolných druhů letniček můžeme vysévat během dubna přímo na konečné stanoviště. Jak se takový výsev provádí a jaké podmínky i následnou péči letničky vyseté na záhon vyžadují, se dozvíte v článku.

Okrasná zahrada, letničky

Odolné a krásné

Náročné druhy letniček je nutné vysévat už v únoru a následně jim věnovat pozornost a péči ve sklenících či doma za oknem. Naštěstí je zde řada odolných a nenáročných rostlin, kterým nízké jarní teploty nevadí. Tyto krásky nemusíte ani přemlouvat, aby začaly klíčit. Ostatně se už mnohokrát stalo, že se sem tam nějaké na podzim zapomenuté semínko na záhonu na jaře dalo samo do růstu (např. lichořeřišnice – Tropaeolum).

Snadno klíčící letničky: astra čínská (Callistephus), měsíček lékařský (Calendula officinalis), krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus), hrachor vonný (Lathyrus odoratus), aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) či pomněnka lesní (Myosotis sylvatica).

Krásenka zpeřená
Krásenka zpeřená bude krásnou ozdobou nejedné zahrady

Základem je dobré počasí i připravená půda

Základem úspěšného výsevu je dobré počasí. Ideální je, když neprší a nefouká vítr. Půda má na jaře obvykle dostatek vláhy z předchozí zimy, neměla by být však přemokřená.

Vhodné období výsevu letniček na záhon nastává v polovině dubna.

Nejprve je dobré připravit si půdu. Vezměte do ruky kypřicí motyku či plečku a pořádně ji zkypřete a zbavte ji plevele. Po zkypření ji následně urovnejte pomocí hrábí. Na povrchu půdy by po vašem zásahu neměly být žádné větší hrudky.

Hnojení v tuto chvíli neřešte. Letničky vyžadují sice hodně živin, ale jako všechny mladé rostlinky mají v prvních fázích růstu nevyzrálá pletiva a i běžné přihnojení by je mohlo zničit. Je-li však půda, do které chcete vysévat, chudá na živiny, můžete do ní při její úpravě zapracovat kompostovanou zeminu (5 l / 1 m2) nebo ji obohatit o zahradnický substrát (500 g/m2). První přihnojení, například Ceresitem, lze provést po třech týdnech od výsevu.

Měsíček lékařský
Měsíček lékařský je překrásná rostlina se skvělými léčivými účinky

Jak na výsev

Výsev letniček do záhonu provádíme podle toho, jaký očekáváme výsledek. Vyséváním do řádků můžeme docílit pravidelných pásů letniček. V řádcích se také obvykle vysévají letničky pro řez. Naopak rozvolněným výsevem (na široko) můžeme získat bohatě kvetoucí záhon, působící přirozeně podobně jako rozkvetlá louka. Někdy se vysévají letničky i do menších skupin, nikdy však samostatně. Při přímém výsevu pamatujme, že vzrostlé rostliny budou potřebovat v budoucnosti prostor, a tak jednotlivá semena sejeme řídce. Podaří-li se přesto provést výsev hustší, je nutné rostliny později vyjednotit a přepikýrovat.

Semena, která podle údajů na obale klíčí ve tmě, následně zasypeme vrstvou zeminy či prosátého písku. Tato vrstva by však neměla být širší, než je průměr semen. Ta, která klíčí na světle, nezasypáváme. Ať už semena zasypeme, či nikoli, následně je přitlačíme pomocí rovné desky, prkna apod.

Je-li půda sušší, výsev poté jemně pokropíme vodou, tak aby nedošlo k vyplavení semen.

Fólie řeší hned několik problémů

Semena vysetá na záhon jsou přímo vystavena podmínkám, které dubnové počasí přináší. V tomto období bývá půda zvláště navečer a k ránu chladnější, dokonce může i promrzat. Svítí-li slunce příliš intenzivně, vrchní vrstva půdy může rychle vyschnout. Kvůli tomu mohou mladé rostlinky snadno přijít o zdroj vlhkosti, neboť jejich kořínky zatím příliš hluboko nedorostou.

Abychom si mohli být jistí, že se našim výsevům bude dařit, můžeme je zakrýt průhlednou fólií, kterou na krajích zatížíme kameny či dřevěnými latěmi. Ta se za slunečných dní zahřívá a během chladných nocí získané teplo udržuje. Fólie zároveň zadržuje vlhkost půdy. Po vyklíčení bychom měli okrasné rostlinky otužovat. Je-li teplo, fólii je dobré odstranit a navečer výsevy zase zakrýt.

ZDROJ:
BÖHMIG, Franz, Jürgen RÖTH, Bärbel RÖTH, Werner SCHURICHT a Barbara SCHÖN. Zahradničení den po dni: velký zahradnický rádce: 1686 rad, 532 kreseb. Přeložila Pavla DOUBKOVÁ. Praha: Euromedia, 2016.

PASEČNÝ, Petr. Letničky a dvouletky pro zahrady a skalky. Praha: Grada, 2004.

VĚTVIČKA, Václav. Letničky a dvouletky. Ilustrovala Zdeňka KREJČOVÁ. Praha: Aventinum, 1999.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář