Trampolína není jen bláznivá zábava pro děti

Trampolínu má většina z nás spojenou s představou neúnavných dětí, které v ní vydrží někdy i hodiny bez přestání skákat. Na tom není nic špatného. Využít ji ale můžete i pro své zdraví a právě o tom si můžete přečíst v dnešním článku.

Co je to vlastně trampolína…

Trampolína je náčiní určené pro zábavu, fyzickou aktivitu a upevnění zdraví. Je určena pro nadšence všech věkových kategorií, pro děti i důchodce, pro zdravé i hendikepované. Na trhu jsou trampolíny, které mají v průměru od 90 cm, s takovými se vejdete i do místnosti s vysokým stropem. Na zahradu si můžete pořídit trampolínu s průměrem téměř 5 m. V komerční sféře se setkáme i s trampolínami o rozměrech řádově v desítkách metrů.

Zdravotní přínos cvičení na trampolíně

Lymfatický systém

TrampolínaSkákání na trampolíně je skvělý způsob, jak rozproudit lymfatický systém v těle. Ten má v těle nezastupitelnou funkci, zejména obranyschopnou. Díky tlakům v těle, vznikajícímu při skákání, se otevírají chlopně a míza snadno proudí. Díky tomu se z těla odvádí větší množství odpadu. Necítíme se poté unavení, vyhýbají se nám nemoci a vymizet může i celulitida.

Cévy, plíce, svaly, tuky, cholesterol

Díky zvýšení srdečního tepu a frekvence dechu působí cvičení na trampolíně jako skvělá prevence srdečních a cévních onemocnění. Zvyšuje se i kapacita plic a fyzická výdrž. Stejně tak při cvičení posilujete téměř kompletní svalstvo svého těla, navíc odlehčíte svým kloubům. Stálé cvičení vyrovná Vaší hladinu cholesterolu a při vyváženém jídelníčku přispěje i k prevenci nebo pomůže v boji s nadváhou. Při 20 minutách skákání na trampolíně vydáte stejně energie jako při hodině běhání.

Psychika

Je známé, že při fyzické aktivitě se uvolňuje endorfin, hormon štěstí. Na náladu ale působí samozřejmě i pouhý dobrý pocit z toho, že pro své tělo něco děláte. Po čase potěší i výsledky, zpevnění těla, zlepšující se kondice, budete se sebou spokojeni a to je ta nejsladší odměna.

Jak vybrat trampolínu

Důležité je zvolit správnou velikost trampolíny. Nejčastěji si lidé pořizují na zahradu venkovní trampolínu s průměrem okolo 2-3 metrů. Je nutné počítat s bezpečnostním prostorem alespoň 1 m po obvodu. Do vnitřních prostor se vyrábí trampolíny do 1,5 m v průměru. Pro vyšší bezpečnost, zejména v případě děti, se vyplatí trampolína s ochrannou sítí, schůdky, síť okolo spodku trampolíny.
Trampolínu seženete ve specializovaných prodejnách se sportovními potřebami nebo na internetu.


Zde můžete mít reklamu trvale za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář