Trampolína není jen bláznivá zábava pro děti

Trampolínu má většina z nás spojenou s představou neúnavných dětí, které v ní vydrží někdy i hodiny bez přestání skákat. Na tom není nic špatného. Využít ji ale můžete i pro své zdraví a právě o tom si můžete přečíst v dnešním článku.

Co je to vlastně trampolína…

Trampolína je náčiní určené pro zábavu, fyzickou aktivitu a upevnění zdraví. Je určena pro nadšence všech věkových kategorií, pro děti i důchodce, pro zdravé i hendikepované. Na trhu jsou trampolíny, které mají v průměru od 90 cm, s takovými se vejdete i do místnosti s vysokým stropem. Na zahradu si můžete pořídit trampolínu s průměrem téměř 5 m. V komerční sféře se setkáme i s trampolínami o rozměrech řádově v desítkách metrů.

Zdravotní přínos cvičení na trampolíně

Lymfatický systém

TrampolínaSkákání na trampolíně je skvělý způsob, jak rozproudit lymfatický systém v těle. Ten má v těle nezastupitelnou funkci, zejména obranyschopnou. Díky tlakům v těle, vznikajícímu při skákání, se otevírají chlopně a míza snadno proudí. Díky tomu se z těla odvádí větší množství odpadu. Necítíme se poté unavení, vyhýbají se nám nemoci a vymizet může i celulitida.

Cévy, plíce, svaly, tuky, cholesterol

Díky zvýšení srdečního tepu a frekvence dechu působí cvičení na trampolíně jako skvělá prevence srdečních a cévních onemocnění. Zvyšuje se i kapacita plic a fyzická výdrž. Stejně tak při cvičení posilujete téměř kompletní svalstvo svého těla, navíc odlehčíte svým kloubům. Stálé cvičení vyrovná Vaší hladinu cholesterolu a při vyváženém jídelníčku přispěje i k prevenci nebo pomůže v boji s nadváhou. Při 20 minutách skákání na trampolíně vydáte stejně energie jako při hodině běhání.

Psychika

Je známé, že při fyzické aktivitě se uvolňuje endorfin, hormon štěstí. Na náladu ale působí samozřejmě i pouhý dobrý pocit z toho, že pro své tělo něco děláte. Po čase potěší i výsledky, zpevnění těla, zlepšující se kondice, budete se sebou spokojeni a to je ta nejsladší odměna.

Jak vybrat trampolínu

Důležité je zvolit správnou velikost trampolíny. Nejčastěji si lidé pořizují na zahradu venkovní trampolínu s průměrem okolo 2-3 metrů. Je nutné počítat s bezpečnostním prostorem alespoň 1 m po obvodu. Do vnitřních prostor se vyrábí trampolíny do 1,5 m v průměru. Pro vyšší bezpečnost, zejména v případě děti, se vyplatí trampolína s ochrannou sítí, schůdky, síť okolo spodku trampolíny.
Trampolínu seženete ve specializovaných prodejnách se sportovními potřebami nebo na internetu.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář