Vánoční hvězda – vytrvalá zimní kráska

V barevných magazínech se většinou nedočtete, jak se o vánoční hvězdu starat, která celé svátky zdobila domov. Proto vám přinášíme podrobný návod na pěstování a hrstku rad. abyste se z ní mohli těšit i příští rok.

Vánoční hvězda z Mexika

Po celém světě je známo až jeden a půl tisíce druhů této rostliny, ale u nás se nejčastěji pěstují asi jen čtyři, z nichž právě Euphorbia pulcherrima (zvaná také jako Poinsettia) se širokými listy a hvězdicí šarlatově červených listenů je tou pravou „vánoční hvězdou”.

Vánoční hvězda
Typické červené listy vánoční hvězdy

Její původní domovinou je Mexiko a Madagaskar, kde ve volné přírodě vytváří úžasné barevné koberce. Poinsettia kvete od listopadu do února nenápadnými žlutými kvítky, kterých si sotva všimnete. Nejozdobnější částí rostliny jsou její listeny od smetanově bílé, přes růžovou, lososovou až svítivě červenou a šarlatovou. Některé druhy mívají listeny i dvoubarevné.

Chladno neuškodí, ale prospěje

Chceme-li, aby vánoční hvězda vydržela v plné svěžesti do příštích vánočních svátků, přeneseme ji do chladnější místnosti. Jakmile odkvete, omezíme zálivku, ale jen tak, aby kořenový bal nepřeschl. Počítejme s tím, že listy začnou opadávat, ale to je v pořádku. Tehdy stonek seřízneme asi o dvě třetiny.

Po zmlazovacím řezu květináč postavíme do tepla, optimálně kolem 20 °C, rostlinku nezaléváme. V polovině května ji přesadíme do čerstvé zeminy, obnovíme pravidelnou zálivku a začneme s přihnojováním. Nové výhony zaštipujeme, a tím podpoříme košatý růst.

Přes léto můžeme květináč zapustit na stinné místo zahradě – tím nám odpadnou starosti se zajištěním vzdušné vlhkosti v letních vedrech. V září vánoční hvězdu přeneseme domů a tehdy začneme s „pěstováním” barevných listenů.

Aby se správně vybarvily, je třeba rostlině zkrátit den na pouhých Vánoční hvězda v květníkudvanáct hodin, což lze provést velmi snadno – pouhým zakrytím rostliny kornoutem z lepenky nebo krabicí. Tuto proceduru je třeba provádět denně až do doby, kdy se listeny naší „hvězdy” vybarví do zářivě ohnivé červeně.

Nenáročná péče

Vytvoříme-li vánoční hvězdě vhodné podmínky, můžeme se z její krásy těšit i několik let. Vánoční hvězda má v letním období ráda rozptýlené světlo, v zimě naopak vyžaduje umístění blízko okna. Zalévat je třeba velice často, především v době květu nesmí kořenový bal přeschnout.

Často se stává, že při zálivce, která se zdá dostatečná, listeny začnou opadávat. Kde je chyba? Příčinou je suchý vzduch, který vánoční hvězda špatně snáší. Nemůžeme tomu zabránit rosením, které by podporovalo plísňové choroby. Nejlepším řešením je postavit květináč na vrstvu kamínků a v misce stále udržovat stálou hladinu vody. Tak dosáhneme zvýšení vlhkosti vzduchu v okolí květiny a přitom si rostlina vezme tolik vody, kolik potřebuje.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář