Za zážitky do Krkonoš – výlety z Pece pod Sněžkou díl 1.

Pec pod Sněžkou je hojně navštěvovanou destinací, přinášíme Vám tipy na výlet: Horní Albeřice, Důl Kovárna, Javoří důl, Karlova pláň, Lesní hrádek Aichelburg, Modrý důl, Slatinná stráň, Velká Úpa – Výsluní, Údolím Zeleného potoka a poklidná procházka okolo Pece.

 

Horní Albeřice

Popis trasy: Pec pod Sněžkou – Horní Maršov – Horní Albeřice – Albeřický vrch – Lýsečinské boudy – Cestník a zpět
Délka trasy: 4 hodiny po červené
Vzdálenost od Pece: 12km
 
Horní Albeřice jsou velmi málo navštěvovanou částí východních Krkonoš, avšak tento zapomenutý kout má své kouzlo a stojí za zastávku. Toto místo si velmi oblíbili chataři a chalupáři ze širokého okolí. Do Horních Albeřic lze dojed autem nebo na kole po odbočení z hlavní silnice Trutnov – Pec pod Sněžkou v Horním Maršově. Od Maršova jsou Horní Albeřice vzdáleny asi 4 km a jede se k nim přes Dolní Lýsečiny a Dolní Albeřice. V Albeřicích samotných jsou asi nejzajímavější především nádherné Albeřické lomy, ve kterých se těžil vápenec a pálilo se vápno. Lomy jsou povrchové a značně hluboké. I za horkých letních dnů se v jejich nitru pohybuje teplota vzduchu okolo 7°C. Další cesta by měla vést Albeřickým údolím k Albeřickému vrchu. Půjdete nádhernou krajinou a klidnou krajinou plnou chalup. Z Albeřického vrchu pak uvidíte nádherné panorama Krkonoš. Pro náročnější turisty se z Albeřického vrcholu dá pokračovat dál po červené a za půl hodiny dorazíte k Lýsečinské boudě, kde je možnost občerstvení. Dále za Lýsečinskou boudou, necelou půl hodinu cesty, je sedlo Cestník, které byste si neměli nechat ujít. Ten výhled a především klid stojí za tu námahu, k němu dojít.

 

 

Důl Kovárna, trasa B

Popis trasy: Pec pod Sněžkou – Obří důl – Kovárna
 
Prvními osadníky Pece pod Sněžkou byli horníci. Do Obřího dolu přišli již v roce 1511 a během dalších 450 let v hřebenu Sněžky prorazili stovky metrů chodeb. Od července 2011 je zpřístupněn druhý a především delší a hlubší úsek historického dolu Kovárna v Obřím dole. Z centra Pece pod Sněžkou k dolu Kovárna dojdete dolní částí Obřího dolu. Cesta trvá přibližně jeden a půl hodiny. Na sestup do podzemí si vezměte teplejší oblečení, uvnitř je stálá teplota okolo 7°C a 100% vlhkost. Podmínkou pro prohlídku je pevná obuv a věk nad 10 let. Podzemní trasu B zvládne jen fyzicky zdatný turista. Místy je nutné počítat s nízkým profilem štoly, příkrými schodišti a pohledem do hloubky. Tato návštěva není vhodná pro ty, kteří trpí závratěmi. K prohlídce dostanete k zapůjčení plášť, přilbu a čelovou svítilnu. Dolem Kovárna provází zkušený průvodce, který Vám i dovolí si vyzkoušet práci středověkých horníků. Poznáte tak způsob a celou historii těžby tohoto významného krkonošského ložiska. Doly jsou přístupné jen v letních měsících od čtvrtka do neděle.

Trasa B dolu Kovárna je určena pro fyzicky zdatnější návštěvníky a je vedena po nerezových žebřících s ochrannými koši. Připravte se na pohledy do tmavé hloubky. Na sestupu uvidíte vytesané nádrže s vodou, zatopené hloubení, skalní pilíře, unikátní geologické struktury, zbytky rudy a na závěr vstoupíte do novodobé chodby s důlní technikou zanechanou zde v roce 1959, kdy byly práce v dolech ukončeny. Na celou prohlídku, která spočívá v základní poučení pro bezpečný pohyb na žebřících, ustrojení do kombinézy, sestup do hloubky téměř padesáti metrů a opětný výstup na povrch musíte počítat okolo tří hodin Vašeho času. Určitě je nutné dobré zvážení své fyzické zdatnosti, pro volbu tohoto výletu.

 

 

Javoří důl

Popis trasy: Pec pod Sněžkou – Velká Úpa – Vlašské boudy – Černohorské rašeliniště – Černá hora – Slatinná stráň – Pec pod Sněžkou
Délka trasy: 6 hodin
 
Začínáme na modré stezce vedoucí z Pece pod Sněžkou po pravém břehu řeky Úpy. Na tuto modrou se napojíte u Penzionu ALENA, kolem kterého cesta vede. Po dvaceti minutách dojdete k  Javořímu mlýnu ve Velké Úpě, kolem kterého doprava nahoru pokračujete po zelené a stoupáte Javořím dolem. Javoří důl ústí do Velké Úpy právě u Javořího mlýna a aby se to nepletlo, protéká jím Javoří potok a stojí v něm Javoří boudy. Kdyby toho javoru bylo ještě pořád málo, celé údolí kolem potoka je porostlé javorem a nabízí tak krásné scenérie. Zelená Vás dovede až k Červenokostelecké boudě, odkud pokračujete zase po modré až k rozcestníku u Thámovým bud. Odtud pokračujete po zelené a po chvíli se před Vámi ukáže krásné panorama Sněžky a jejího okolí. Cesta pokračuje nádherným a zapomenutým údolím až k Vlašským boudám. Dále pokračujete po žluté stezce nahoru k Pěticestí a poté dorazíte k hranicím Černohorského rašeliniště. Určitě se vydejte doleva přes rašeliniště. Krásné chodníčky z dřevěných trámů vás dovedou mezi jezírky a vřesem až k Pardubickým boudám na jihozápadním úpatí Černé a Světlé hory. Odtud jsou úžasné výhledy do podkrkonoší. Po zelené a pak modré dojdete za 15 minut k Černé boudě na vrcholku Černé hory. Zde se můžete občerstvit, ale hlavně pokochat neopakovatelným výhledem na panorama Sněžky, Studniční hory a Liščí hory. Nyní již stojíme na červené a ta nás zavede přes Kolínskou boudu k žluté stezce vedoucí zpět do Pece pod Sněžkou, kde jsme před půldnem naši procházku začali.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář