Zahradní pergola musí mít podlahu!

Uvažujete o stavbě zahradní pergoly? Přejete si, aby vám v horkých letních dnech poskytovala dostatek stínu a spolehlivě vám sloužila po několik desetiletí? V takovém případě dejte přednost pergole se zastřešením. Neměli byste však podcenit ani volbu vhodného podlahového materiálu.

Při stavbě pergoly bychom samozřejmě měli začínat podlahou. Zřejmě nebude příliš vhodné ponechat na zemi trávník, který se snadno zničí a může se proměnit v blátivý terén. Přednosti rovné podlahy jistě oceníte také ve chvíli, kdy na ni umístíte zahradní nábytek…

Dřevěné podlahy působí elegantním dojmem!

Dřevěná pergola na zahradu vypadá nejlépe, když je opatřená dřevěnou podlahou. Mnoho výrobců dodává pergoly přímo s podlahami, což vám může ušetřit spoustu práce. Ideální volbu představují tvrdá exotická dřeva, jako jsou teak, bangkirai, eukalypt nebo massaranduba. Tyto dřeviny pocházejí z tropických oblastí s extrémními klimatickými podmínkami, a vyznačují se proto vysokou odolností proti vlhkosti.

Jaké jsou další podlahové materiály?

K dispozici je také řada dalších podlahových materiálů, které jsou navíc cenově o něco dostupnější. Velké oblibě se těší Zahradní pergolamrazuvzdorná keramická dlažba, přírodní kámen (např. opuka nebo pískovec), pálené cihly nebo různé typy betonové dlažby. Při volbě podlahy vezměte v úvahu také to, zda budete v pergole grilovat – v takovém případě je vhodné zvolit snadno omyvatelný materiál.

Jak zastřešit pergolu?

Záleží samozřejmě jenom na vás, zda se rozhodnete pro zastřešení pergoly. Možná dáte přednost jednoduché drátové konstrukci, po které se budou pnout popínavé rostliny… Možná bude vašemu vkusu lépe vyhovovat travnatá střecha, jak ji známe z romantických tropických ostrovů… Použití pevné střešní krytiny se však vyplatí zvážit alespoň na místech, kde bude stát zahradní nábytek či gril!

U pergol se nejčastěji setkáme s plochými spádovanými střechami. Módním hitem posledních let jsou polykarbonátové krytiny, které se vyznačují vysokou odolností proti mechanickému poškození i vysokým teplotám. Vyrábějí ve vlnkové, trapézové či dutinové variantě. Pokud by se vám zdálo, že působí trochu nepřirozeným dojmem, pak může být elegantní alternativou palubkový záklop potažený asfaltovým šindelem v různých barevných provedeních. U této druhé varianty je ovšem třeba zajistit, aby střecha dosahovala alespoň 20% spádu.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář