Aktivita klíšťat je na maximu. Ochraňte své psy před parazity!

S příchodem jarních a letních dnů majitele domácích mazlíčků a zejména mazlíčky samotné začínají trápit množící se parazité. Výjimkou nejsou ani psi, právě naopak patří psi vzhledem ke své volnosti pohybu mezi jedince nejohroženější.

Protože parazité mohou být pro psa životně nebezpeční a toto nebezpečí potažmo platí i pro celou rodinu, je nutné se důsledně věnovat prevenci a psa před parazity ochránit.

Klíšťata: Hrozba přenosu nákazy

Klíšťata se objevují s prvními jarními dny a patří mezi nejviditelnější

Klíšťata
Klíště obecné

nepřátele všech savců. Pro klíště je parazitování na zvířatech nezbytná součást vývoje a samo o sobě je v podstatě neškodné. Nese s sebou ale řadu životu nebezpečných nemocí. Těm je nejlepší se díky prevenci úplně vyhnout.

Borelióza – přenosná i na člověka

Mezi nejzákeřnější a současně nejznámější nemoc přenášenou klíštětem patří borelióza. Přenos probíhá prostřednictvím slin klíštěte – po přisátí. Délka přisátí tedy úměrně zvyšuje riziko přenosu této nebo jiné nemoci.

U psů nebývají příznaky nákazy zcela zřejmé. Musíme proto na jedinci vypozorovat nechutenství, odmítání pohybu, případně „bezdůvodné“ kulhání. Většina příznaků může zůstat skryta, na pozoru se proto mějte zejména tehdy, naleznete-li v kožichu mazlíčka klíště.

Včasné odhalení parazita pomůže nasadit účinnou léčbu nákazy pomocí antibiotik. Naopak pozdní nález může vést k trvalým následkům zejména v oblasti kloubů.

Podobně jako u člověka lze psy proti borelióze preventivně očkovat.

Blecha v kožichu = blechy v domácnosti

Před blechami musíte být obezřetní po celý rok. Největším rizikem je usazení blech v domácnosti. Našli jste v kožichu mazlíčka blechu? Psí pacDalších sto blech je tím pádem ve psově bezprostředním okolí. Kromě toho je jistá přítomnost stovek vajíček a larev.

Blechy se také živí krví a způsobují zejména kožní problémy.

Jak s parazity bojovat: Dostupné přípravky

Kromě obvyklé prevence – zamezení nehlídanému toulání našich mazlíčků, návštěv lesů, křoví a luk v době největší aktivity parazitů – bychom měli sáhnout také po chemických přípravcích. Ty slouží částečně preventivně, ale hlavně dokážou parazity na těle živočicha zahubit.

Existuje množství antiparazitik pro psy. Všem majitelům psů jsou jistě známé spreje na klíšťata či speciální kapky aplikované na určitá místa v kožichu.

Zajímavou volbou je také sázka na obojky proti klíšťatům. Obojky postupně uvolňují do srsti látky hubící nejen klíšťata, ale i zmiňované blechy.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář