Jak pěstovat kaktusy – Pro začátečníky

Stále více lidí dává kaktusům přednost před klasickými pokojovými květinami, neboť plně vyhovují dnešnímu stylu bydlení, osvědčily se v bytech s ústředním topením a bez újmy přečkají i delší dovolenou. Pokud chceme, aby nám kaktusy rostly do krásy, musíme se snažit zachovat jejich životní rytmus. V článku vám doporučíme několik tipů pro pěstování těchto „pichláčů“.

Jak zalévat kaktusy

Většina běžně pěstovaných kaktusů je téměř nezničitelná. Stačí jim dostatek světla, čerstvý vzduch, v zimě sucho a nižší teplota. Jak je to ale s vodou?

Kaktus si sám neřekne

Životní cyklus (neboli vegetační sezóna) se u kaktusů od ostatních Kaktusy v květníkupokojových rostlin liší na první pohled absencí možnosti rozpoznání růstového období.

Zjara totiž kaktusy nezačnou tvořit nové listy, nezačnou ani hned kvést. Začnou se ale nenápadně a zvolna zelenat od „temene“ a vytvářet nové trny, což je známka toho, že se probudily ze zimního spánku.

Podobně je to i s vnějšími znaky toho, že je něco v nepořádku. Běžná květina začne prostě vadnout, kaktus ale vydrží bez vody měsíce a ve chvíli, kdy se na něm nedostatek vody projeví je už většinou pozdě. Platí to však i opačně – při přelití.

Zalévejte, ale s citem

První jarní měsíce je chráníme před přímým sluncem a zaléváme jen velmi mírné a jen za teplého počasí. Menší chybu uděláme, pokud necháme kaktusy bez vody, než když je přelijeme. Příliš zalévaným kaktusům často odehnijí kořeny a následně zahyne celá rostlina.

Také se snažíme zalévat tak, aby na tělech rostlin nezůstávaly kapky vody, které osvětlené sluncem působí jako čočky – vypálí do rostliny nevzhledné dírky.

V podstatě stačí rostliny v létě zalévat do misky asi jednou za týden. Nejvíce vody kaktusy potřebují v květnu a v září, kdy je můžeme nechat stát ve vodě i několik dní.

V říjnu kaktusy pomalu připravujeme na zazimování. Zálivku naprosto odstavíme a před příchodem prvních mrazíků je přeneseme do chladné místnosti (s teplotou maximálně dvanáct stupňů), kde zimu bez úhony přečkají. Jakmile kaktus na jaře na temeni zesvětlá, je to známka začínajícího růstu a pak můžeme začít postupně se zálivkou.

Jak pěstovat kaktusy v paneláku?

Kaktusům se daří na osluněném místě, ideálně na jižní straně bytu. Nejlépe se budou mít na parapetu okna nebo na balkóně. Pokud balkon Typické domácí kaktusynemáte, dopřejte jim místo alespoň na vnějším parapetu.  Je však dobré vědět, že kromě slunce, vody a čerstvého vzduchu, což jsou tři hlavní podmínky úspěšného pěstování, je třeba kaktusy chránit před prudkým deštěm a větrem.

Kaktusy venku necháme zhruba od dubna, kdy již nehrozí noční mrazy, až do září až října, kdy je opět přestěhujeme domů.

V zimě raději do sklepa

Horší časy nastanou v zimě. Kaktusy potřebují v tomto období teploty od 5 do 12°C. Tak chladné místo v bytě často nenajdeme, proto je jediným řešením přezimovat kaktusy ve sklepě, převézt je na chatu, kde nemrzne nebo přejít na pěstování méně náročných druhů kaktusů. Mezi ně patří listové nebo mrazuvzdorné druhy, o nichž si povíme někdy příště.

Co a kdy? – Kalendář pro kaktusáře

  • Únor, březen: Kaktusy přesazujeme, velmi opatrně začínáme zalévat, chráníme rostliny před ostrým jarním sluncem.
  • Duben: Začíná období růstu kaktusů, zvyšujeme zálivku (do podmisky jednou za týden).
  • Květen, červen: Zaléváme, větráme, kaktusy přestěhujeme ven.
  • Červenec: V letních vedrech kaktusy omezují růst, můžeme přesazovat.
  • Srpen, září: Během září začneme zálivku omezovat. Pokud hrozí první mrazíky, stěhujeme kaktusy domů.
  • Říjen: Kaktusy naposledy zalijeme, prohlédneme rostliny a případně je zbavíme škůdců.
  • Listopad, prosinec, leden: Měsíce zimního klidu a sucha.

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

15 Comments - Napsat komentář

  1. Irena Forejtová · Upravit

    Substrát na kaktusy by měl být vzdušný a lehký. Dá se koupit již namíchaný jako Směs na sukulenty a kaktusy nebo můžeme použít i substrát na pokojové květiny, do kterého přimícháme stejný díl propraného bílého říčního písku.. Při sázení musí být substrát sypký a suchý, aby se dostal mezi kořeny kaktusů. Dopomůžeme tomu mírným poklepáváním na bok nádoby, do které při sázení dáváme do nádoby nejprve 2cm vrstvu drenáže, např. štěrku.. Ten můžeme použít i na povrch substrátu, neboť tím rostlinu chráníme, aby od substrátu nezahnívala. A ještě něco – každý květináč musí mít odtokový otvor.

    Reagovat
  2. Irena Forejtová · Upravit

    Pokud kaktusy přes zimu nezaléváme a zůstanou ve vytápěné místnosti, většinou se květů nedočkáme. Pro násadu pupenů kaktusy totiž potřebují chladnější prostředí. Jinak se jim nestane nic, při nejhorším se začnou krabatět a sesychat, což lze jednoduše napravit pozvolnou zálivkou. Zalévat začneme jakmile „temeno“ kaktusu zesvětlá, což je známka toho, že začíná růst. Tsto rada je však dost všeobecná a platí spíše pro ostnité kaktusy, nikoliv pro listové. Mám na mysli Lobivie, Astrophyta, Rebutie a podobné druhy.

    Reagovat
    1. Dobrý den,

      kaktusy zaléváme pouze, pokud jsou na dostatečném světle a teple. Množství vody je malé – pouze takové, aby jej kaktus vypil. Přebytečnou vodu z květináče vylijeme.

      Dle druhu kaktusu a období můžeme zalévat jednou týdně, či jednou za čtrnáct dní, ale mimo něj i jen jednou za několik týdnů, kakusu. U kaktusu napácháte menší škody vysušením, než přelitím.

      Reagovat
  3. Zdravím, chtěl sem se jenom zeptat na to zimování. Bydlim sice v baráku, ale je dost malej a ani sklep nemám. Jak mám zimovat kaktusy bez možnosti chladných míst? Mohl bych je nechat na okně (vevnitř)? Od okna si myslim že de nejvíc zima, jinak mám v obýváku přes zimu tak kolem 20°C

    Reagovat
  4. Ve Vašem případě postačí vyndat kaktusy ze substrátu, očistit jejich kořeny, každý kus pak zabalit do novinového papíru a uložit v dobře zakryté krabici (např. od bot) do suchého prostředí s teplotami okolo 10-12°C, případně do skříně na chodbu. V březnu je opět zasadit, umístit na okenní parapet a koncem dubna začít s opatrnou zálivkou.

    Reagovat
  5. Dobrý den,
    podlesí dobou se mi stává, že začíná kaktus „reznout“. nevím jak to přesně napsat, ale můžu přiložit foto. jelikož mi před rokem přišla o sukulent, nechci teď přijít i o kaktus, takže každá známka toho, že je něco v nepořádku mě děsí :D. děkuji

    Reagovat
  6. Mam malý kaktus s dlouhými jehličkami ale spodní mi začínají hnědnout a sem tam i nějaka jehlička spadne. Jak to vyřešit ?
    Děkuji za odpověď

    Reagovat
  7. Dobrý den, chci se zeptat, jestli kaktusy můžou dostávat večerní rosu, když už je tma. Neuškodí jim to? A když kaktusy přez léto jsou na zahradě, tak měly by být schované před deštěm, nebo mužou být klidně někde, kde na ně bude pršet?

    Reagovat

Přidejte komentář