Nepřistupujte ke dveřím jako k pouhému stavebnímu prvku

Mnozí z nás považují dveře – ať už interiérové nebo vchodové – jen za nezbytnou součást stavby, která umožňuje průchod do místnosti. Zkušení architekti a bytoví designéři však již dávno pochopili, že dveře jsou důležité také po stránce vzhledu a pomáhají nastolit správný „feeling“ z celé stavby. Jejich výběru bychom proto měli věnovat patřičnou pozornost.

dooropern

Klasické dveře do interiéru

Nezačneme ničím jiným než absolutní klasikou v podobě dveří do interiéru. Jedná se o řešení, které v našich domovech dominuje doslova po staletí, vyvíjí se však materiály a konstrukční řešení. Masivní dveře vytlačily různé variace dřevovláknitých desek, lamináty a dřevotřísky. Díky povrchové úpravě je však na první pohled od klasických dveří z masivu nepoznáte.

dvere

Trendem jsou dnes interiérové dveře z alternativních materiálů, jako je sklo nebo kov. Stále častěji pak nalezneme dveře vyrobené kombinací všech těchto materiálů – tedy dřevěný rám se skleněnou výplní a ozdobnými hliníkovými lištami. Zde je nezbytné si rozmyslet, jak „trvanlivé“ takové dveře budou z hlediska módních trendů. Příliš extravagantní dveře mohou rychle morálně zastarat, „okoukají“ se a za pár let budete koupě litovat. Oproti tomu dřevo – zejména to masivní – vydrží po desítky let při plné spokojenosti majitele.

Posuvné dveře pomohou ušetřit místo

Máte v místnosti málo prostoru a nechcete, aby vám další cenný metr čtvereční sebralo otočné křídlo dveří? Vsaďte na dveře posuvné, kde máte dvě možnosti řešení.

První z nich jsou zejména z panelových domů všem dobře známé shrnovací dveře. Ty lze bez větších problémů zasadit do každé zárubně. Nevýhodou je vzhled, který ne každému vyhovuje, a snížený komfort v podobě omezené zvukové izolace.

Alternativou, která si však vyžaduje stavební zásah, jsou posuvné dveře do pouzdra. V takovém případě se do zdi zabuduje stavební pouzdro, do kterého následně dveře zajíždějí. Přes pouzdro lze zcela bez problémů nanést omítku a vzhled místností tak není nijak narušen. Jedná se o velmi elegantní řešení, které je hojně využíváno v novostavbách a při rekonstrukcích starších staveb.

Nezapomínejte na to hlavní

Tváří domu jsou však vchodové dveře! Vchodové dveře plní dvě základní funkce: estetickou a bezpečnostní. Zatímco své přátele chceme vřele vítat překrásnými dveřmi, lupiče musíme s pomocí kvalitních bezpečnostních dveří udržet venku.

Vchodové dveře je vhodné materiálově a vzhledově sladit s okny a fasádou domu, zároveň by však měly dobře vypadat i z druhé strany – tedy při pohledu zevnitř domova.

Kde dveře zakoupit?

Doporučujeme internetový obchod GRIMAX.cz – ikonu ve světě dveří. Jedná se o český e-shop s interiérovými i exteriérovými dveřmi, zárubněmi a dveřním kováním. Na trhu působí již 17 let a jako jediný na trhu garantuje dodání dveří značky VASCO doors během 14 dnů od objednání.

logocr

Firma kromě on-line obchodu disponuje rozsáhlou sítí několika desítek kamenných poboček v ČR a dvěma na Slovensku, distribuce řady nabízených značek s výhradním zastoupením je však možná po celé Evropě.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář