Spěte (jako) v bavlnce s kvalitním polštářem a povlečením

Kvalitu spánku ovlivňuje nespočet faktorů, z nichž mnoha jsme se již v našich textech věnovali a dalším věnovat budeme. Dnes se kromě jiného zaměříme na ložní povlečení a textil do ložnice. Nespěte v bavlnce jen „jako“, spěte na kvalitní posteli a v pohodlném povlečení!

postel-povleceni

Začněte volbou vhodné postele, matrace a peřiny

Na úvod je potřeba sdělit, že pokud máte nevhodnou postel, matraci či peřinu, kvalitní povlečení váš spánek nezachrání. Promyslet se musí každý krok. Zásadní rozdíly nastávají již při volbě postele a podkladu pod matraci. Stabilní postel z masivu jistě nabídne vyšší komfort než lůžko z rozvrzané dřevotřísky. Podobně je to i s podkladem matrace. Manželský pár, který sdílí lůžko s jedním velkým roštem, bude při spánku trpět. Jakýkoli pohyb jednoho partnera znamená riziko probuzení toho druhého.

Matrace jsou druhou samostatnou kapitolou. Levný 5 cm vysoký molitan logicky nemá šanci konkurovat luxusní 30 cm vysoké pěnové či taštičkové matraci. Najít však lze i rozumný kompromis v podobě matrace o výšce mezi 10 a 20 centimetry z kvalitní paměťové pěny nebo s taštičkovým jádrem.

Když už máte vhodně zvolenou postel a matraci, dalším krokem bude peřina. Ideální jsou dvě varianty pokrývky – letní a zimní. V zimě se každý rád zachumlá do kvalitní péřové peřiny, oproti tomu v létě bude vhodnější sázka na lehké polyesterové náplně. Obvykle se prodávají s peřinou v setu i polštáře z totožného materiálu, ne vždy se ale jedná o vhodné řešení. Ohlídejte si, aby polštáře vyhovovaly svou výškou tomu, na co jste zvyklí, a polštář poskytl páteři vhodnou oporu ve správné poloze. Případně si kvalitnější polštář 70×90 dokupte samostatně.

Nejčastější materiály povlečení

Když máte perfektně připravenou postel, zbývá už jen si užít výběr povlečení. Pro větší přehlednost si všechny materiály rozdělíme do dvou skupin: bavlněná a nebavlněná povlečení. Do výběru se promítá (mimo toho úplně základního – rozměrů) v zásadě pět faktorů:

  • Roční období (hřejivost materiálu)
  • Složení materiálu (přírodní vs. syntetické povlečení)
  • Vzhled povlečení (barvy a vzory)
  • Údržba materiálu (praní, žehlení)
  • Cena povlečení

Povlečení vyráběné z bavlny

Základem je samozřejmě klasické bavlněné povlečení ze 100% bavlny. Jde o nepřekonatelnou stálici, která je vyhovující v letním i zimním období – a to i pro povlaky na polštáře. Velmi dobře udržuje příjemnou teplotu, saje vlhkost a praní zvládne úplně každý bez jakéhokoli rizika poškození textilu. Nevýhodou je nutnost žehlení.

Povlečení

Proti klasickému bavlněnému povlečení saténové povlečení vyniká větší jemností. Jedná se o luxusní variantu povlečení vyrobeného z bavlny. Je totiž velmi hebké a lesklé a obvykle v nežehlivé úpravě, při praní je však nutné dodržovat doporučené postupy. Větším luxusem je už jen damaškové povlečení.

Krepové povlečení rozděluje „spáče“ na dva tábory: jedni na něj nedají dopustit, druzí se mu vyhýbají. Toto povlečení ze 100% bavlny je velmi specifické, na omak může působit až hrubě – ta samá vlastnost ale druhému táboru naopak připadá nepřekonatelně příjemná a při spaní se cítí velmi pohodlně. Velkou výhodou zpracování je v každém případě nulová mačkavost a tedy absolutní absence nutnosti žehlení.

V zimě je častou volbou flanelové povlečení, které díky technice zpracování vyniká svou vysokou hřejivostí, zároveň si ale zachovává jemnost bavlny.

Povlečení ze syntetických materiálů

Velkou konkurencí pro bavlnu jsou dnes polyesterová povlečení. Konkrétně jde o mikroflanel a mikroplyš, což jsou dva velmi podobné materiály s rozdílnou jemností. Oba typy povlečení jsou vyrobeny ze 100% polyesteru, přesto je povlečení na dotyk jemné a při spánku příjemné. Zároveň je velmi hřejivé v zimě a dobře prodyšné i v letních měsících.

Nepřekonatelné jsou vlastnosti při údržbě, materiál jednoduše vyperete na 40 stupňů v pračce, následně povlečení velmi rychle uschne a žehlení vůbec nemusíte řešit. Jediným mínusem tedy je, že zkrátka nejde o přírodní materiál.

TIP: Polyester je skvělým materiálem pro povlak na polštářek 40×40.

Kde povlečení zakoupit?

Doporučujeme internetový obchod RodinneBaleni.cz, kde zakoupíte všechny zmíněné typy povlečení, navíc také přikrývky a polštáře. V obchodě můžete vybírat ze stovek produktů se vzory pro děti i dospělé. Mimo ložního textilu je v nabídce i další bytový textil jako ručníky a osušky nebo ponožky.

Zboží je doručováno pomocí České pošty, nebo komerčním kurýrem, platba je možná dobírkou, kartou, či bankovním převodem. Pracovníky obchodu kontaktujte během pracovních dní telefonicky nebo e-mailem na kontakty uvedené na webových stránkách.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář