Životní pojištění: Zabezpečte svou rodinu a našetřete do budoucna

Životní pojistku si již založilo 45 % Čechů. Kromě finanční ochrany rodiny při nečekaných událostech však pojištění dokáže také zhodnocovat peníze. Jaké existují typy životního pojištění a jací lidé si jej zakládají nejčastěji? Poradíme vám i několik tipů, na co se zaměřit při jeho výběru.

Foto: Josh Willink, Pexels
Foto: Josh Willink, Pexels

Klasická životní pojistka chrání rodinu, ale spořit neumí

V Česku využívají životní pojištění nejčastěji rodiny s dětmi, které již mají pojištění na nemovitost, úrazové pojištění, havarijní pojištění na auto i různé spořicí bankovní produkty. Rizikové životní pojištění si sjednávají zejména živitelé rodin, po jejichž případném úrazu s následky nebo úmrtí by zůstali jejich nejbližší bez financí. Tento základní typ životního pojištění sice nedokáže naspořit na budoucí časy, zato vaši rodinu ochrání v případě tragických událostí.

Životní pojištění s rezervotvornou složkou

Jiným typem pojistky je spoření s kapitálovým životním pojištěním. Chrání rodinu stejně jako základní typ pojistky, ale zároveň zhodnocuje vaše úspory. Našetřená částka vám bude vyplacena po smluvené době, úroky jsou však většinou nízké – kolem 2 % p. a.

Pokud byste chtěli ušetřit více a peníze zhodnocovat efektivněji, poohlédněte se po investičním životním pojištění. Podle vámi zvolené strategie investic můžete sami rozhodnout, jak moc budete riskovat ve spořicích fondech. Strategii můžete libovolně měnit a dosáhnout tak zajímavého zhodnocení podle míry investičního rizika.

Podle čeho vybrat životní pojištění

Vyberte si ideální životní pojištění pro vaši rodinu – zaměřte se na šíři pokrytí různých onemocnění či úrazů u vybraného produktu a možnosti sjednání dalších připojištění. Můžete například sjednat životní pojištění s možností spoření pro rodiče a další pojistku pak s úrazovým připojištěním pro děti. Předem se zajímejte o pojistné limity, tedy maximální částku k výplatě, pokud dojde k pojistnému plnění. Výluky pak nejčastěji zahrnují profesionální výkon rizikového sportu, kosmetické a zbytné lékařské zákroky a zdravotní újmy vzniklé před podpisem smlouvy. Všechny důležité informace o pojistce vždy najdete v pojistných podmínkách, které si před sjednáním detailně projděte.

Cenu pojištění (kromě různých variant a doplňkových služeb) ovlivňuje zejména věk pojištěného, jeho zdravotní kondice, typ zaměstnání a délka smluveného pojistného období.

Čím dříve, tím levněji

Životní pojištění si můžete sjednat jako základní pojistku, která zabezpečí vaše nejbližší při závažné zdravotní újmě, nebo jako pojistku se spořením do budoucna. Při výběru životního pojištění si detailně přečtěte pojistné podmínky a zaměřte se zejména na výši pojistných limitů a výluky. Konečnou cenu služby určuje mimo jiné i váš věk – čím dříve si pojištění sjednáte, tím levněji vás vyjde.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář