Bylina známa pod latinským názvem Melissa officinalis; krajové označení meduňky pak bývá medlinka či lemonka.
Popis
Jedná se o vytrvalou bylinu z čeledi hluchavkovitých, která svým bujným vzrůstem dosahuje výšky až 100 cm, přičemž je celá pokrytá drobnými chloupky. Kvete bílými květy, které mohou mít nádech dorůžova.

Známá je na našem území již od středověku a nejen díky své neodolatelné vůni po citronu, patří mezi nejoblíbenější byliny vůbec. Meduňka se pro svou vůni a léčivé účinky využívá nejen v lékařství, ale i v kuchyni.
Pěstování
Meduňka se pěstuje jako trvalka. Pravidelně ji po odkvětu stříháme, což nám zaručí bujnější a hustější porost. Tato bylina vyžaduje dobře propustnou půdu a slunné stanoviště, na kterém bude velmi dobře prosperovat i několik desítek let.
Rozmnožování byliny se provádí rozdělováním trsů na jaře nebo na podzim. Ovšem občas se podaří zakořenit i jednotlivé stonky, které zapíchneme do půdy.
Sběr a využití
Sbíráme mladé vršky rostlin, které nejdou na květ. Tyto vršky by měly být suché a sušíme je co nejrychleji, nejlépe tedy v sušičce na bylinky, abychom zachovaly krásnou zelenou barvu. Usušenou meduňku skladujeme v papírových sáčcích nebo dobře uzavíratelných dózách na tmavém a suchém stanovišti.
Meduňka se využívá jako přízdoba hotových salátů nebo ryb. Dále ji můžete použít do rýže nebo brambor.
„Melissa officinalis01“. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.
Často se využívá pro přípravu bylinného čaje nebo k přípravě odvaru ke kloktání. Meduňku můžete taktéž přidat do koupele.
Nejznámějším výrobkem z meduňky jsou tzv. „Karmelitské kapky“, které byly již v 17. století vyráběny mnichy. Kapky neboli meduňková tinktura se vyráběla spojením meduňky, citronové kůry, semen koriandru, muškátového oříšku a skořicové kůry. Veškeré přísady se pak drobně nakrájené louhovaly v ředěném lihu s vodou v poměru 1:2 asi týden. Kapky se po scezení uchovávají v chladnu a používají se při nevolnosti.
Zdravotní účinky
Meduňka svými díky svým účinkům pomáhá v boji proti nespavosti, nervozitě, zhoršené paměti nebo migréně. Zároveň je skvělým pomocníkem při nachlazení, plynatosti nebo při bolestech kloubů. Svými účinky je podobná mátě a heřmánku; taktéž tlumí bolesti a zlepšuje zažívání.