Zaostřeno na třešně: Informace o plodech a recepty

Třešně jsou mimořádně zdravé ovoce a šťáva i dužina jsou plné cenných výživných látek. Klasicky se využívají na třešňové knedlíky a bublaninu, přesto se z nich dá připravit spousta jiných dobrot.

Čerstvé třešně
Čerstvé třešně

Třešně jsou nejlepší a nejzdravější čerstvé. Uchováváme je v lednici, pokud možno se stopkou a nedáváme je blízko aromatických potravin, protože pak přebírají jejich pach. V kuchyni se uplatňují hlavně při výrobě moučníků, džemů, šťáv a kompotů. Lze je i sušit.

Tvarohový nákyp s třešněmi

Pro 4 osoby budeme potřebovat:

300 g vypeckovaných třešní, 250 g tvarohu, 75 g másla, 3 vejce, 100 g moučkového cukru, strouhanou kůru z jednoho citrónu, 150 g zakysané smetany, 150 g krupice

Na omáčku: 1/2 sáčku čokoládového pudingu, 2 lžíce cukru a1/2 l mléka

Změklý tuk utřeme do pěny, postupně do něj zašleháme žloutky, moučkový cukr, kůru a sůl. Dobře promícháme a nakonec vmícháme tvaroh, zakysanou smetanu a krupici. Z bílků ušleháme sníh a lehce vmícháme do těsta. Těsto spolu s třešněmi vlijeme do vymazané formy a pečeme asi 50 minut při teplotě 180 stupňů. Uvaříme omáčku podle návodu na sáčku s pudingem. Nákyp servírujeme teplý, politý čokoládovou omáčkou.

U nás již od 12. století

Třešně pravděpodobně pocházejí z oblasti Malé Asie a do Evropy se dostaly díky Římanům již ve 2. století. V Čechách se třešně běžně pěstují od 12. století, kdy se o jejich rozšíření postaral šlechtický rod Pernštejnů. Ti vzdávali třešním svůj hold každoročními třešňovými slavnostmi se vším, co k slavnostem patří.

Třešně se dělí na srdcovky – ty mají měkkou dužinu a na chrupky, které mají dužinu pevnou. Celkem jich na světě existuje něco okolo tisícovky odrůd.

Rychlé řezy z mikrovlnné trouby

Ingredience:

3 lžíce vody, 3 lžíce cukru krupice, 3 lžíce polohrubé mouky, 3 lžíce celozrnné mouky, sáček vanilkového cukru a čerstvé vypeckované třešně (může být i jiné ovoce)

Postup:

Ušleháme 3 bílky se 3 lžícemi vody, přidáme 3 lžíce krupicového cukru a šleháme do zhoustnutí. Potom přidáme žloutky, mouky a lehce promícháme. Těsto dáme do nevymazané porcelánové, skleněné nebo plastikové formy s poklopem, poklademe vypeckovanými třešněmi obalenými v mouce a vložíme do mikrovlnné trouby. Pečeme na nejvyšší výkon zhruba pět minut podle příkonu mikrovlnky. Kdo má méně jak 800 W, prodlouží dobu pečení o minutu déle. Po upečení necháme řezy vychladnout, pocukrujeme a podáváme. Chutnají výborně v kombinaci s vychlazeným ovocným čajem.

Třešňové kuličky

Ingredience:

250 g moučkového cukru, 100 g másla, 1 balíček BB pudinku, 2 lžíce rumu, 2 lžíce mléka, 2 lžíce kakaa, asi 300 g vypeckovaných třešní, kokosová moučka

Postup:

Všechny suroviny (kromě třešní) smícháme, z hmoty uděláme kuličky, do středu každé dáme vypeckovanou třešni a obalíme v kokosové moučce. Dezert vložíme do papírových košíčků.

Obměna: čerstvé třešně se stopkami namáčíme do horké čokolády a obalíme v kokosu.

Zdravotní účinky třešní

Zrající třešně
Zrající třešně

Třešně obsahují hořčík, křemík, železo, draslík, jód, fosfor, zinek, vápník, třísloviny, vitamin A, C, E a vlákninu. Neobsahují žádné tuky a žádný sodík. Proto jsou ideálním ovocem k redukci váhy. Pomáhají při hubnutí tím, že neutralizují tukové substance, které se pak nedostanou do krve. Navíc mají pozitivní vliv na udržení zdravé pokožky.

Nezanedbatelný je i obsah draslíku, který působí na snižování krevního tlaku, pomáhá tělu bojovat proti únavě a podrážděnosti a podporuje vylučování vody z těla čímž blahodárně působí na játra a ledviny.

Zdravější jsou tmavší druhy. Je to proto, že v třešních jsou obsaženy látky, tzv. antokyany, které dokážou zvyšovat produkci hormonu inzulínu až o padesát procent. Inzulín snižuje hladinu cukru v krvi a někteří odborníci tvrdí, že třešně mohou pomoci lidem trpícím cukrovkou.

Rostlinná barviva antokyany jsou také antioxidanty, které chrání buňky těla před rakovinným bujením, mají protizánětlivé účinky a zabraňují šíření bakterií typu E.coli, které jsou častou příčinou žaludečních potíží.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář