Slunečnice rozzáří každou zahradu

Slunečnice jsou známé vysoké byliny pocházející z čeledi hvězdnicovitých, se silným chlupatým stonkem a velkými řapíkatými listy. Mají úbory s jazýčkovitými květy, které se u mladých rostlinek otáčí za sluncem, později semena dozrávají, čímž úbor těžkne a sklání se dolů. Pěstování slunečnicSlunečnice mohou dosahovat výšky až 4 metrů, některé z nich jsou jednoleté a některé vytrvalé.

Tento rod zahrnuje velkou řadu druhů slunečnic. Dva tyto druhy jsou pěstované na celém světě, a to slunečnice roční a slunečnice topinambur, v České republice je pěstováno 5 druhů a jeden kříženec.

Pěstování slunečnic je snadné

Slunečnicím vybíráme slunečné, chráněné umístění, propustnou, vzdušnou a živinově bohatou hlinitopísčitou půdu. Dají se pěstovat na záhoncích, travnatých plochách a menší odrůdy lze pěstovat dokonce i v nádobách na parapetech, balkonech či terasách. V půdě s dostatečným obsahem živin není nutné rostliny přihnojovat.

S výsevem začněte asi v půlce dubna, semínka zasejte buď do květináčů, nebo rovnou na zahradu, rostlinky saďte alespoň 20 cm od sebe. Zeminu je nutné udržovat stále vlhkou, semínka začínají klíčit asi během jednoho týdne, přičemž kvést začínají asi za tři měsíce.

Jakmile je slunečnice velká 30 cm, nezapomeňte jí dát oporu, jinak by se mohla vyvrátit či jinak poškodit.

Pokud chcete dobu květu prodloužit až do prvních mrazíků, odstřihněte květy, které odkvétají a kterým začínají zrát semena. Zajistíte tak dostatek energie poupatům, která nejsou ještě rozkvetlá.

Květy jako aranžmá

Chcete-li si vyzdobit byt vázou s květy slunečnic, používejte vždy ty nově otevřené, s málo rozevřenými trubkovitými květy středového terčíku. Vydrží vám tak i 14 dnů.

Do sušených vazeb, vybírejte jen zrovna otevírající se květy, jinak by okvětní plátky opadaly. Pro tyto účely je nejlepší kultivar Sonja.

Choroby a škůdci

Slunečnice na choroby téměř netrpí, nejčastějšími škůdci jsou mšice, při jejichž výskytu je nutný rychlý zákrok v podobě insekticidních přípravků.

Pokud je rostlinka ve velké vlhkosti a bez dostatku slunce, stonek začne černat, dále je třeba dát pozor na dostatečnou oporu a přelití. Naopak nedostatek vody se projevuje svěšenými listy a květy, ovšem po dostatečném zalití opět nabere zásoby vody.

Různorodost slunečnic

SlunečniceV dnešní době jsou pěstovány odrůdy s květy v barevných odstínech od bílé, klasické žluté, oranžové, červené až po černou. Vybrat si můžete také z řady malinkatých či obřích druhů, s plnokvětými nebo klasickými květy.

Odrůdy slunečnic

Alergie není překážka

Pro lidi s alergií je pyl přítěží, ale nesmutněte, i tak můžete mít doma krásnou slunečnici. Šlechtitelům se totiž podařilo vyšlechtit hybridy, kteří mají květy úplně bez pylu, je to např. odrůda:

Sunburst F1 (s roztřepenými okvětními lístky), Jade F1 (s menšími bílo-zelenými květy), Terracota F1 (sametové květy s měděnou barvou), nebo Dwarf Gailardia F1 (květy s hnědými květy se žlutými okraji)

Některé další odrůdy:

Sonja (menší oranžové květy, vhodné k sušení i řezu), Full Sun F1 (široké pláty, obří zlatožluté květy), Vanilla Ice (světlé květy s tmavším malým středem), Infrared F1 (tmavě červené květy), Prado Gold (větvená lodyha, tmavě žluté květy), Pacino (světle žluté květy), Hot Dot F1 (poloplné zlatavé květy), Lemon Aura F1 a Lemon Gammon F1 (zářivě žluté poloplné květy, vhodné k řezu), Apricot Twist F1 (měruňkové okvětní plátky a oranžový střed), Sunburst Panache F1 (zlatavé poloplné květy), Dwarf Gailarda F1 (žlutočervená barva), Autumn Beauty (květy žluté až karmínové)


Přidejte komentář