Starší dům – jak bojovat proti plísni a vlhkosti

Vlastníte starší rodinný dům? Tvoří se vám na stěnách nevzhledné mapy nebo dokonce plísně? Pak může jít o nadměrnou vlhkost, a s tím je zapotřebí něco dělat, nejlépe okamžitě. Abyste v tomto boji byli úspěšní, musíte najít příčinu, proč se tak děje, a poté přejí k samotnému řešení problému.

Proč se vlhkost v interiéru vytváří?

Vlhkost je všude kolem nás a to je v pořádku. Ale jakmile se nám její nadměrné množství dostane do domu, už to v pořádku není. Těch příčin, které stojí ze vznikem problémů s vlhkostí, je opravdu celá řada. Některé příčiny jsou méně závažné, jiné snadno odstranitelné, ale některé jsou na odstranění velmi komplikované. Ať už se jedná o jakoukoliv příčinu, je třeba po ní pátrat a zjistit, kde je problém. Jen tak ji můžeme nadobro odstranit, aby se znovu již neopakovala.

zeď

Jaký má vlhkost vliv na naše zdraví?

Nadměrná vlhkost nemá vliv jen na prostředí, ve kterém žijeme, ale také na naše zdraví. Nese s sebou jistá zvýšená zdravotní rizika pro náš organismus. To, že se ve vlhkém prostředí daří plísním, již víme. Ale daří se zde i roztočům. Kvůli tomu se pak u člověka mohou projevit:

  • dýchací problémy,
  • kožní problémy,
  • alergie atd.

Takové prostředí není vhodné pro žádného člověka. Avšak mezi nejohroženější skupiny se řadí hlavně děti a starší osoby, jejichž organismus se nedokáže účinně bránit.

Vlhkost v domě – jaké jsou její příčiny?

Jak už jsme nastínili výše, když vás trápí vlhkost, je nutné zjistit její příčinu a podle toho se začít proti vlhkosti bránit. Mezi hlavní příčiny patří například:

  • narušení základů domu,
  • výměna původních oken za nová,
  • prosakování vlhkosti póry ve zdech,
  • prosakování skrze trhliny,
  • netěsnící vodovodní řád,
  • srážení vodních par,
  • lidská činnost.

Minimalizujte vznik další vlhkosti

Základním pravidlem je větrání. To je potřeba provádět pravidelně a dostatečně. Další prevencí je pak vlhkost nevytvářet. A jak na to? Pokud zrovna vaříte, používejte digestoř. Při sprchování nebo koupání rovněž použijte odvětrávání v koupelně. Mokré prádlo v létě sušte venku a v zimě v sušičce. Zamyslete, co všechno může způsobovat vlhkost a konkrétní činnosti eliminovat, případně dbát při nich na dostatečné větrání.

Pokud ale ani pravidelné větrání a minimalizace vlhkosti lidskou činností nepomůže, doporučujeme vyzkoušet vysoušeč.

Pomozte si vysoušečem vzduchu

Vlhkost v domě lze eliminovat pomocí vysoušeče vzduchu. Jejich výhodou je právě to, že dokážou v interiéru udržet určitou hodnotu vlhkosti a zároveň dokážou zamezit kondenzaci, která může za vznik plísní.

V dnešní době je na trhu opravdu velké množství vysoušečů. Záleží jen na vás, jaký si do svého interiéru pořídíte. Všechny vysoušeče jsou dělané tak, že snižují nadměrnou vlhkost vzduchu, a zároveň ji dokážou udržet v optimálních hodnotách.

Dlouhodobá vlhkost v interiéru

Trápí vás vlhkost už dlouhodobě? Pak bude nutností sáhnout po razantnějším řešení vysoušení zdiva. Řešením může být celková hydroizolace stěn, což je stavební zásah, díky kterému se vytvoří ve zdech nepropustná bariéra. Pokud chcete odstranit vlhká místa okamžitě, další možností je sanace, která zabraňuje vzniku dalších bakterií, plísní, prodlužuje životnost celé konstrukce domu a zlepšuje izolační vlastnosti zdiva.


Zde můžete mít reklamu trvale za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář