Pěstujeme kapradiny v bytě

V zimě mnohé byty přicházejí vlivem intenzivního vytápění o zdravou míru vlhkosti vzduchu, což má negativní dopad na naše zdraví i psychiku. Jak ale tuto situaci řešit? Přineste si domů kus pohádkového lesa v podobě kapradin. Poradíme vám, jak tyto rostliny pěstovat a které druhy jsou vhodné do bytu či jiných interiérů.

Kapradiny v květináči
Pěstování kapradin v květináči

Proč pěstovat kapradiny v interiéru

Kapradiny mají široké listy, díky čemuž během dýchání (transpirace) ze sebe rovnoměrně uvolňují vlhkost. Mimo to, podle autorky knihy Life management: jak získat více času, energie a pořádku v životě Dity Zandl, kapradiny i jiné pokojové květiny mohou snižovat stres a syndrom „nemocných“ kancelářských budov, který mají na svědomí chyby ve větrání, topení či přítomnost nečistot.

Podmínky pro pěstování kapradin v domácnosti

Do bytových podmínek se hodí zvláště teplomilné kapradiny. Při výběru konkrétního druhu bychom měli ale zvážit, jaké přesně podmínky máme v místě, kde chceme rostliny umístit, nebo zda je případně půjde přizpůsobit. Při výběru je tedy nejdůležitější ověřit, zdali se konkrétní kapradina do bytu skutečně hodí a jaké má požadavky na vlhkost a pH půdy.

Dívka s kapradinami
Na kapradiny nemusíte chodit jen do lesa

Substrát

Většina druhů, které pěstujeme v interiéru, vyžaduje mírně kyselý lehký humózní substrát. Mimo to je potřeba na dně květináče vytvořit drenážní vrstvu, díky které nedochází k nežádoucímu přemokření. Připravujete-li si vlastní substrát pro kapradiny, zvláště obsahuje-li těžkou, jílovitou složku, je vhodné ho zlehčit pískem a rašelinou.

Voda a vlhkost

Mimo vodní a bažinaté kapradiny vyžadují všechny ostatní druhy stále mírně vlhkou zem a velmi špatně snášejí blátivé půdy a stagnující vody. Vlhkomilnější rostliny pěstované v interiéru můžeme občas i rosit, a to zvláště v letním období. Na nedostatek vláhy reagují některé kapradiny, například netíky, velmi citlivě. Nedostatek vody se na listech projevuje obvykle zasycháním, někdy i kroucením. Stejně důležité jako dostatečná vlhkost je i přiměřené větrání, které znemožňuje šíření hnilob na kořenech rostlin apod.

Některé vhodné druhy kapradin do interiéru

Nephrolepsis (ledviník)

Pro panelové domy a jiné budovy vytápěné ústředním topením jsou zvláště vhodné kapradiny rodu Nephrolepis, mezi nejznámější řadíme N. exaltata a N. cordifolia. Pěstujeme je na světlém místě, chráníme je však před slunečním úpalem. Půdu vyžadují lehkou, důležitá je dostatečná drenáž, ideálně z drobného štěrku. Zálivka by měla být mírná, tak aby nedošlo k vysušení ani k přemokření.

Listy Nephrolepsis
Nephrolepsis exaltata bude krásnou živou dekorací díky svým jedinečným listům

Pteris (křídelnice)

I přes svou náročnost patří křídelnice mezi velmi populární pokojové rostliny. Vyhovuje jim světlé místo, nesnášejí však plné oslunění. Nejvíce se jim daří na oknech orientovaných na západ či sever. Půdu vyžadují humózní, bohatou na živiny. Kořenový bal musí být stále mírně vlhký, nesmí dojít k přeschnutí. Není-li chladné počasí, můžeme je i rosit. Křídelnice najdou své místo i v teráriích a minisklenících.

Adiantum (netík)

Netík je velmi náchylný na přeschnutí kořenového balu. Podobně jako jiné kapradiny, když u něj dojde k přesušení, usychají mu části listů, které se ani po zalití nevzpamatují. Tato kapradina nesnáší přímé světlo. Vyžaduje zásaditou půdní reakci. Ideální podmínky pro něj skýtají spíše vitríny než suchý interiér. Pokojové druhy zimujeme při teplotě okolo 15 °C. Starší kořeny snášejí i přelévání, na rozdíl od mladých.

Ať už se rozhodnete pro jednu z výše uvedenou kapradinu, či jakoukoliv jinou, doporučujeme vždy se ujistit, že pořizujete hybrid či kultivar, který tvoří výrazně méně spor než druh základní. Předejdete tak případnému znečištění vaší domácnosti.

ZDROJ:

BÖHMIG, Franz, Jürgen RÖTH, Bärbel RÖTH, Werner SCHURICHT a Barbara SCHÖN. Zahradničení den po dni: velký zahradnický rádce: 1686 rad, 532 kreseb. Přeložila Pavla DOUBKOVÁ. Praha: Euromedia, 2016.

ECKHARDTOVÁ, Dita. Life management: jak získat více času, energie a pořádku v životě. Praha: Grada, 2006.

SEKERKA, Pavel. Kapradiny na zahradě, ve skalce a v bytě. Praha: Grada, 2005. Česká zahrada.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář